Sanal Savaş

Makaleler
44
Merhabalar,

Şu anki savaşımız bana sanal savaş olarak geliyor. Hep tüketici tarafındayız. Türkiye olarak üretimimiz ne kadar iyi olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz.

Benim aklıma takılan bir olay var. Teknolojiye o kadar bağımlıyız ki; WhatsApp'ta bir ara çöktü ve sosyal medya çalkalandı. Bizim sunucumuz çöker fakat kimsenin umurunda olmaz.

Çökme sonucunda; çevrimiçi olma ve yazıyor yazısı gitti diye çalkalandı. Belli bir süre sonra hemen düzeltilmesine rağmen felaket tellalı oldu millet.

Neden biz kendi sunucumuza bu kadar önem vermiyoruz?

Mesela bizim kendi yaptığımız bir sosyal medya yok ve devlet büyükleri bile yabancı uygulamaları kullanıyor. Kim bilir kaç tane daha örnek çıkar...

Bundan da anlaşılacağı gibi biz yine tüketici topluluğu oluyoruz. Bizim bilgilerimizi alıp bize geri satıyorlar.

Mesela ben YouTube'dan WWE videolarına arada sırada bakıyorum ve hem Instagram hem YouTube platformunda çıkıyor.

Mesela doktorlar hastane de iken Pardus değil Windows kullanıyorlar.

Bu şekilde bir savaş verdiğimizi düşünüyorum. Yakınıyoruz ama sonuç yine aynı.

Son düzenleme:
Türkiye'de herhangi bir şey üretmeye çalışmak ahmaklıktır, bu ülkede istediğin şeyi üretmeye çalış, aşırı zengin değilsen imkanların üreten kesime göre kısıtlı ve hakkının yarısından azını alabildiğin bir ülkedesin. Dolayısıyla Türkiye'de, herhangi bir şey üreten kesim yurtdışına çıkıp, hali hazırda olan firmalarla çalışmaya daha meyilli, şanslı olanlar ise göç ettiği ülkede kendi firmasını ayakta tutmakla meşgul. Yurt dışında hak ettikleri değeri muhakkak görüyorlar, lakin Türkiye gibi bir ülkede yurt dışında aynı işi yapan insanın ancak çerez parasına yetecek miktarda gülünç ücretler alıyorlar. Kapitalizm konusunda maalesef bizden ileride olan pek çok gelişmiş ülke var. Bu tarz konular çok saçma, insanın cahil olması lazım, bildiğin kör cahil olması lazım.

Türkiye olarak üretimimiz ne kadar iyi olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz.
Neden biz kendi sunucumuza bu kadar önem vermiyoruz?
Bundan da anlaşılacağı gibi biz yine tüketici topluluğu oluyoruz. Bizim bilgilerimizi alıp bize geri satıyorlar.
Mesela doktorlar hastane de iken Pardus değil Windows kullanıyorlar.
Türkiye'de yaşıyorsunuz desem mantıklı gelmeyecek.
1- Bu soruya cevap vermeye gerek yok herhalde.
2- Sunucular için yatırım lazım. Estonya örneğine bakabilirsiniz. Bizde bürokratik aşamalar zor olduğu için ve hükümetten dolayı.
3-Ne bekliyorsun? Berbat kopya, uygulamalar yapılıyor.
4- Windows daha işlevsel olduğu için olabilir mi?

Türkiye'de yaşıyorsunuz desem mantıklı gelmeyecek.
1- Bu soruya cevap vermeye gerek yok herhalde.
2- Sunucular için yatırım lazım. Estonya örneğine bakabilirsiniz. Bizde bürokratik aşamalar zor olduğu için ve hükümetten dolayı.
3-Ne bekliyorsun? Berbat kopya, uygulamalar yapılıyor.
4- Windows daha işlevsel olduğu için olabilir mi?
1 ve 2'ye cevap vermeye gerek yok. Gerekli açıklamayı yapmışsın.

3- Kendimiz bir uygulama yapmaya kalkışsak yine yabancıların programını kullanıyoruz. Tamam, başkasının programı ile yazılır fakat hatıra değer bir programımız var mı bilmiyorum.

4- Evet, işlevsel. Ama kendi uygulamamızı kullanmıyoruz. Peki kendi işletim sistemimizi yapıyoruz ama neden kullanmıyoruz? Pardus, işe yaramayan kağıt parçası gibi buruşturulup bir köşeye atılıyor.

Evet, işlevsel. Ama kendi uygulamamızı kullanmıyoruz. Peki kendi işletim sistemimizi yapıyoruz ama neden kullanmıyoruz? Pardus, işe yaramayan kağıt parçası gibi buruşturulup köşeye atılıyor.

Yerli diye almak zorunda değiliz. Windows günlük hayatta daha işlevsel. İnsanlar neden Linux kullansın?

3- kendimiz bir uygulama yapmaya kalkışsak yine yabancıların programını kullanıyoruz. Tamam, başkasının programı ile yazılır fakat hatıra değer bir programımız var mı bilmiyorum.

Zaten bir anda sıfırdan başlayamayız. İlk önce kopya ile sonra gerçek olur. Ama istisnai durumlar var. Oyun sektörü; adam hem kopya yapıyor hem de hiç uğraşmıyor. İleride bu bizim adımızı kirletir. Aynı Çin malı örneği gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı