SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 İncelemesi

Herkese merhabalar. Dün elime geçen USB'yi ayrıntılı bir şekilde test ettim, kurcaladım. İnceleme, değerlendirme, sonuç şeklinde olacak. Hepsiburada üzerinden 30 TL'ye aldım. 2 günde ulaştı. Tabii en güzel özelliği üzerindeki Micro USB. Detaylar için yazının geri kalanını okuyun.

Kutu:

3524.jpg

USB'nin kutusu. (Yırtıldığı için internetten buldum)
Arka kısmında Türkçe kullanma kılavuzu ve garanti belgesi zımbalı geldi. Kaybetmeyin.
Tasarım:
Şunu söyleyebilirim, bu kadar küçük olmasını beklemiyordum. Resimlerde çok daha büyükmüş gibi geliyor. İşte bu yüzden yanına 1 TL koyarak çektim.

20150722_170311.jpg

Ön yüzden dik görünüm

20150722_170456.jpg

USB 3.0 arabirimi yanındaki sürgü ile dışarı
çıkardıktan sonraki görünüm

20150722_170603.jpg

Telefonumuza ve tabletimize bağlayacağımız Micro USB 2.0 bağlantısı.
(Micro B)

20150722_170932.jpg

OTG özellikli bir cihaza bağlı iken.
USB'nin dışarıda kalması sorun değil. Kılıflarla da uysun diye yapmışlar. Okumama sorunu yok.

20150722_170535.jpg

Yanındaki sürgü.
Azıcık içeri bastırıp istediğiniz yöne çekerek bağlantı noktalarını çıkarabilirsiniz.
İçeri bastırmadan yaparsanız zarar görür.

Özellikler:
  • USB 3.0 (SuperSpeed) olması
  • OTG Micro USB (2.0 B) desteklemesi
  • Yeterli hızı.
SanDisk Memory Zone:
Şu ana kadar iyi konuştum, özellikleri sevdim, tasarımı sevdim ama bu uygulamayı hiç sevmedim. Buradan Android cihazlara indirebileceğiniz uygulama SanDisk'e yakışmamış. Tasarımı güzel değil, eski Android tasarımından kalma. Her ne kadar yedekleme yaptırmak için olsa da spam yapıyor. %75'den fazla depolama dolu diye kalıcı notification yerleştiriyor. Be uygulama bildirimlerini kapattım ama böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Düşündüğüm şey ise, "Ben USB almışım, paramı vermişim. İyi kötü dosya yöneticin var. Depolamamdan, yedeğimden SANANE!" oldu. Neyse resimlere geçelim:

Screenshot_2015-07-22-16-35-03.png

Ana ekran. Cihaz dosyalarını ve USB dosyalarını buradan görüyoruz.

Screenshot_2015-07-22-16-36-39.png

İnanmazsınız belki ama Google Drive çalışmıyor. Diğer hizmetleri denemedim.
Gereksiz bir uygulama olduğu için hemen sildim zaten.

Screenshot_2015-07-22-16-37-49.png

Hız testi görünce mutlu oldum ama bu da telefonun depolama hızını ölçüyor.
10 MB bir dosya aktararak yapıyor. Tabii 10 MB ile hız ölçülmez.
Verdiği değerle hemen size Micro SD öneriyor. Burada da hayal kırıklığı.

Screenshot_2015-07-22-16-36-57.png

Sonunda düzgün çalışan özellik! Yedeklemede ve yedeği geri yüklemede iyi.
Tabii en iyi yedek dosya yöneticisinden yapılandır. Unutmayın.

Screenshot_2015-07-22-16-36-11.png

Dosya yöneticisinin tasarımı hiç beğenmedim. Hatta nefret ettim. Telefondaki uygulamaları gösteriyor.
Tıklayınca uygulamanın Ayarlar'daki sayfası açılıyor. Bilmeyenlere aktarma işlevi olarak yapmışlar herhalde.
Bu uygulamayı indirip kullanan adam uygulama taşımayı biliyordur zaten. Kimse açıp da burayı kurcalamaz.
Hız Testleri:
Bu kötü uygulamadan sonra iyi bir yere geldik. Tabii bir SSD gibi 500 MB beklemeyin. Fiyatına göre düşünüp yorum yapın. Buna göre alın.

CDM Test.PNG

CrystalDiskMark
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
139 Megabayt Okuma
52 Megabayt Yazma

HD Tune Read.PNG

HD Tune Okuma Testi
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
Ortalama 124 Megabayt
Maksimum 127 Megabayt
Minimum 84 Megabayt

Gerçek Hayat Testleri:

Gerçek Hayat Testi - Yazma.PNG

500 MB Video Dosyası ile Yazma Testi
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
Ortalama 26 MB

Gerçek Hayat Testi - Okuma.PNG

500 MB Video Dosyası ile Okuma Testi
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
Ortalama 131 MB

Screenshot_2015-07-22-16-52-55.png

(USB 2.0 OTG, Note 4 ile test)

Saniyede;
Ortalama 30 MB

Screenshot_2015-07-22-16-52-03.png

Saniyede;
Ortalama 32 MB​

Değerlendirme:
Açıkçası beğendim. USB 3.0 okuma yaparken lazım oluyor. Testlerde görüldüğü gibi, USB 2.0 olunca'da 30 MB sınırına takılıyor. USB 3.0'ınız yoksa bile okuma dışında kayıp yaşamazsınız. Telefonlarda ve tabletlerde kullanıma uygun. Uzun ucu sayesinde kılıflar sorun teşkil etmedi. Film izleyenler, PC-Telefon kablolardan bıkanlar, dosya aktaranlar, yedek ve depolama arayanlar için iyi. Yedekleme için Memory Zone'un tek çalışan özelliğini kullanabilirsiniz. Anahtarlık olarak da sağlam. Metal komple çevrelediği için kopma olmaz. Memory Zone'u yüklemeyin depolamanıza yazık. Fiyatına göre sundukları çok çok iyi. Hızı, OTG'si...

Artılar:
  • Küçük boyut
  • Fiyat/Performansı yüksek
  • OTG ile kullanım alanları fazla.
Eksiler:
  • Memory Zone (Nedeni fotoğrafların altında)
  • Normalin biraz üstünde ısınma. (Çok da problem değil.)
F/P Oranı:
Hız: 8/10
Tasarım 9/10
Yazılım 4/10

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Elimden geldiğince her şeye değindim. Sorulara ve eleştirilere açığım. Eleştiri yapın ki daha iyilerini yapayım. İyi Sosyaller.
Kısaca beğendim öneririm alın.

UYARI:
Telefonunuz veya tabletiniz bağlamak için OTG destekli olmalıdır. Desteği internette araştırarak bulabilirsiniz. OTG destekli cihazınız yoksa anlamı kalmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhabalar. Dün elime geçen USB'yi ayrıntılı bir şekilde test ettim, kurcaladım. İnceleme, değerlendirme, sonuç şeklinde olacak. Hepsiburada üzerinden 30 TL'ye aldım. 2 günde ulaştı. Tabii en güzel özelliği üzerindeki Micro USB. Detaylar için yazının geri kalanını okuyun.

Kutu:

Eki Görüntüle 89820
USB'nin kutusu. (Yırtıldığı için internetten buldum)
Arka kısmında Türkçe kullanma kılavuzu ve garanti belgesi zımbalı geldi. Kaybetmeyin.
Tasarım:
Şunu söyleyebilirim, bu kadar küçük olmasını beklemiyordum. Resimlerde çok daha büyükmüş gibi geliyor. İşte bu yüzden yanına 1 TL koyarak çektim.

Eki Görüntüle 89823
Ön yüzden dik görünüm

Eki Görüntüle 89824
USB 3.0 arabirimi yanındaki sürgü ile dışarı
çıkardıktan sonraki görünüm

Eki Görüntüle 89827
Telefonumuza ve tabletimize bağlayacağımız Micro USB 2.0 bağlantısı.
(Micro B)

Eki Görüntüle 89830
OTG özellikli bir cihaza bağlı iken.
USB'nin dışarıda kalması sorun değil. Kılıflarla da uysun diye yapmışlar. Okumama sorunu yok.

Eki Görüntüle 89831
Yanındaki sürgü.
Azıcık içeri bastırıp istediğiniz yöne çekerek bağlantı noktalarını çıkarabilirsiniz.
İçeri bastırmadan yaparsanız zarar görür.

Özellikler:
  • USB 3.0 (SuperSpeed) olması
  • OTG Micro USB (2.0 B) desteklemesi
  • Yeterli hızı.
SanDisk Memory Zone:
Şu ana kadar iyi konuştum, özellikleri sevdim, tasarımı sevdim ama bu uygulamayı hiç sevmedim. Buradan Android cihazlara indirebileceğiniz uygulama SanDisk'e yakışmamış. Tasarımı güzel değil, eski Android tasarımından kalma. Her ne kadar yedekleme yaptırmak için olsa da spam yapıyor. %75'den fazla depolama dolu diye kalıcı notification yerleştiriyor. Be uygulama bildirimlerini kapattım ama böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Düşündüğüm şey ise, "Ben USB almışım, paramı vermişim. İyi kötü dosya yöneticin var. Depolamamdan, yedeğimden SANANE!" oldu. Neyse resimlere geçelim:

Eki Görüntüle 89832
Ana ekran. Cihaz dosyalarını ve USB dosyalarını buradan görüyoruz.

Eki Görüntüle 89833
İnanmazsınız belki ama Google Drive çalışmıyor. Diğer hizmetleri denemedim.
Gereksiz bir uygulama olduğu için hemen sildim zaten.

Eki Görüntüle 89834
Hız testi görünce mutlu oldum ama bu da telefonun depolama hızını ölçüyor.
10 MB bir dosya aktararak yapıyor. Tabii 10 MB ile hız ölçülmez.
Verdiği değerle hemen size Micro SD öneriyor. Burada da hayal kırıklığı.

Eki Görüntüle 89835
Sonunda düzgün çalışan özellik! Yedeklemede ve yedeği geri yüklemede iyi.
Tabii en iyi yedek dosya yöneticisinden yapılandır. Unutmayın.

Eki Görüntüle 89836
Dosya yöneticisinin tasarımı hiç beğenmedim. Hatta nefret ettim. Telefondaki uygulamaları gösteriyor.
Tıklayınca uygulamanın Ayarlar'daki sayfası açılıyor. Bilmeyenlere aktarma işlevi olarak yapmışlar herhalde.
Bu uygulamayı indirip kullanan adam uygulama taşımayı biliyordur zaten. Kimse açıp da burayı kurcalamaz.
Hız Testleri:
Bu kötü uygulamadan sonra iyi bir yere geldik. Tabii bir SSD gibi 500 MB beklemeyin. Fiyatına göre düşünüp yorum yapın. Buna göre alın.

Eki Görüntüle 89837
CrystalDiskMark
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
139 Megabayt Okuma
52 Megabayt Yazma

Eki Görüntüle 89839
HD Tune Okuma Testi
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
Ortalama 124 Megabayt
Maksimum 127 Megabayt
Minimum 84 Megabayt

Gerçek Hayat Testleri:

Eki Görüntüle 89842
(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
Ortalama 26 MB

Eki Görüntüle 89843

(USB 3.0 SSD ile test)
Saniyede;
Ortalama 131 MB

Eki Görüntüle 89850

Saniyede;
Ortalama 30 MB

Eki Görüntüle 89851
Saniyede;
Ortalama 32 MB​

Değerlendirme:
Açıkçası beğendim. USB 3.0 okuma yaparken lazım oluyor. Testlerde görüldüğü gibi, USB 2.0 olunca'da 30 MB sınırına takılıyor. USB 3.0'ınız yoksa bile okuma dışında kayıp yaşamazsınız. Telefonlarda ve tabletlerde kullanıma uygun. Uzun ucu sayesinde kılıflar sorun teşkil etmedi. Film izleyenler, PC-Telefon kablolardan bıkanlar, dosya aktaranlar, yedek ve depolama arayanlar için iyi. Yedekleme için Memory Zone'un tek çalışan özelliğini kullanabilirsiniz. Anahtarlık olarak da sağlam. Metal komple çevrelediği için kopma olmaz. Memory Zone'u yüklemeyin depolamanıza yazık. Fiyatına göre sundukları çok çok iyi. Hızı, OTG'si...

Artılar:
  • Küçük boyut
  • Fiyat/Performansı yüksek
  • OTG ile kullanım alanları fazla.
Eksiler:
  • Memory Zone (Nedeni fotoğrafların altında)
  • Normalin biraz üstünde ısınma. (Çok da problem değil.)
F/P Oranı:
Hız: 8/10
Tasarım 9/10
Yazılım 4/10

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Elimden geldiğince her şeye değindim. Sorulara ve eleştirilere açığım. Eleştiri yapın ki daha iyilerini yapayım. İyi Sosyaller.
Kısaca beğendim öneririm alın.

UYARI:
Telefonunuz veya tabletiniz bağlamak için OTG destekli olmalıdır. Desteği internette araştırarak bulabilirsiniz. OTG destekli cihazınız yoksa anlamı kalmaz.
Usb 2.0 okuma yazma hiz testini de eklerseniz tam olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB 2.0 testini neden ekleyeyim? Cihazın performansını değil, portun max. hızını yazmış olurum. Azıcık mantıklı yorum yapın lütfen.

hocam usb 2.0 yazma ust sınırı bellidir.usb3 performansi vermiycektir.cogu kiside ben dahil usb 2li pc var. okuma hızı yuksek olacaktır fakat yazma hızını merak ettim. almama değer mi. bilgi maksatlı eklemenizi istedim

Merhaba inceleme için teşekkürler. Bizde de bu usb var fakat bir sorunla karşılaştık. Usb içerisinde yeterli yer olmasına rağmen, içerisinde farklı büyüklükte dosyalar bulunan 13 gb lık bir klasörü kopyalayabilirken benzer büyüklükteki bir film (4K) kopyalanamıyor ve dosya çok büyük uyarısı ile karşılaşıyoruz. Bu konuda bir çözümü olan var mı?

DosyaSorun.jpg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı