Sapphire Pulse RX 5500 XT sistem birden kapanıyor fakat fanlar çalışıyor

Daha fazla  
Fanların çalışmasına rağmen bilgisayar birden kendini kapatıyor ve monitöre "no signal" yazısı geliyor. Aynı zamanda klavyemdeki ışıklar da kapanıyor yani klavye de gidiyor muhtemelen USB portları da devre dışı kalıyor fakat buna rağmen bilgisayarımın fanları çalışmaya devam ediyor. Kapanmadan önce 3-4 saniye ekran donuyor ve sonrasında kendini kapatıyor sistem.

Ekran kartı: Sapphire Pulse RX 5500 XT 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 2600X.
PSU: FSP Hydro k 500W 80+ Bronze.

Sorun neden kaynaklı arkadaşlar? Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.

Bu sorun genelde ekran kartından kaynaklanıyor. Başka bir kartla test edin, aynı şey olmuyorsa kart arızalı olabilir. Malum Sapphire olunca bu sorunlarla sıkça karşılaşılıyor.

Fanların çalışmasına rağmen bilgisayar birden kendini kapatıyor ve monitöre "no signal" yazısı geliyor. Aynı zamanda klavyemdeki ışıklar da kapanıyor yani klavye de gidiyor muhtemelen USB portları da devre dışı kalıyor fakat buna rağmen bilgisayarımın fanları çalışmaya devam ediyor. Kapanmadan önce 3-4 saniye ekran donuyor ve sonrasında kendini kapatıyor sistem.

Ekran kartı: Sapphire Pulse RX 5500 XT 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 2600X.
PSU: FSP Hydro k 500W 80+ Bronze.

Sorun neden kaynaklı arkadaşlar? Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.
Ekran kartının voltajını yükseltmeyi deneyin.

Bilgisayarı kurduktan sonra ilk açılışta mı yaşadınız bunu? Daha önce normal bir şekilde kullanıyor muydunuz? Sürücü için 20.11.3 sürümünü DDU ile kaldırıp 20.11.2 WHQL sürümü kurmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayarı kurduktan sonra ilk açılışta mı yaşadınız bunu? Daha önce normal bir şekilde kullanıyor muydunuz? Sürücü için 20.11.3 sürümünü DDU ile kaldırıp 20.11.2 WHQL sürümü kurmanızı tavsiye ederim.
Dün birkaç saat kullandım olmadı fakat bu sabah açtığımda olmuştu, driverı dün kurmuştum bu arada. Bilgisayarı da ilk kez dün kurdum zaten. Ek olarak PSU'da coil whine oluyor sanırım tiz bi ses duyuyorum, PSU yetersizliğinden olabilir mi böyle bir şey sizce?

Dün birkaç saat kullandım olmadı fakat bu sabah açtığımda olmuştu, driverı dün kurmuştum bu arada. Bilgisayarı da ilk kez dün kurdum zaten. Ek olarak PSU'da coil whine oluyor sanırım tiz bi ses duyuyorum, PSU yetersizliğinden olabilir mi böyle bir şey sizce?
PSU Yeterli görünüyor. Tavsiye edilen 450W.

PSU Yeterli görünüyor. Tavsiye edilen 450W.
Pekala teşekkür ederim, 20.11.2 sürümünü kuracağım birkaç saat kullanırım eğer tekrar yaşamazsam konuyu güncelleyeceğim.
Tekrardan aynı sorunu yaşadım, youtubeda müzik dinliyorken birden ses durdu ve ses kopmasında yaşanan o cızırtı yaşandı. Ekran falan dondu aynı şekilde sonrasında power tuşuna basılı tutup kapattım. Fakat yine fanlar falan çalışıyordu, işlemci fanı da çalışıyordu. 20.11.2 yüklememe rağmen tekrar aynı sorunu aldım.

@kino
Bir de BIOS update yapmamışım onu şimdi yaptım acaba ondan kaynaklı da olabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı