Sapphire Pulse RX 5500 XT sistem birden kapanıyor fakat fanlar çalışıyor

Daha fazla  
Fanların çalışmasına rağmen bilgisayar birden kendini kapatıyor ve monitöre "no signal" yazısı geliyor. Aynı zamanda klavyemdeki ışıklar da kapanıyor yani klavye de gidiyor muhtemelen USB portları da devre dışı kalıyor fakat buna rağmen bilgisayarımın fanları çalışmaya devam ediyor. Kapanmadan önce 3-4 saniye ekran donuyor ve sonrasında kendini kapatıyor sistem.

Ekran kartı: Sapphire Pulse RX 5500 XT 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 2600X.
PSU: FSP Hydro k 500W 80+ Bronze.

Sorun neden kaynaklı arkadaşlar? Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.

Şu anda ekran kartına ait tüm driverları kaldırdım, önerebileceğin bir driver var mı onu yükleyeyim? Ek olarak sen demeden önce güvenli modda DDU ile her şeyi kaldırdığım için sanırım minidump da gitmiş.

@kino

Birkaç saat sürücüsüz kullan. Sonra 20.12.1 yüklersin.

Nisan'dan beri bu karta sahibim ve tüm sürücülerle sorunsuz kullandım. Bir sorun varsa kartta vardır, sürücüden kaynaklı olması imkansıza yakın.
Pardon sanırım en başta 20.11.3'ü indirmişim, ilk kurduğum driver o imiş.
20.12.1'i indirdim, BIOS'u sıfırladıktan sonra tekrardan güncel sürümüne yükselttim ve az önce furmark testi yaptım. Herhangi bir kapanma vs. olmadı, sanırım çözdüm fakat ekran kartı kaynaklı bir problem değilse çözmemişimdir yüksek ihtimalle.
Ekleme 23:50 - Tekrardan aynı sorunu yaşadım. Bilgisayar dondu, bir süre klavye vs. çalıştı ve sonrasında sistem kendini kapattı fakat kapatmasına rağmen fanlar vs. çalışıyordu.
@kino
Ram'im 8 GB acaba ram yetersizliğinden kaynaklı bir şey olabilir mi?
Ekleme 04:19 - Şu anda da arada sırada problem yaşanıyor fakat artık bilgisayar kapanmıyor. Önce donuyor, bir iki saniyelik siyah ekran oluyor ve sonrasında ekran geliyor. AMD'nin yazılımı geri bildirim veriyor, bir sorun tespit edildi tarzından. AMD'ye bildirdim problemi fakat yazılımsal mı donanımsal mı problem olduğunu halen çözemedim.

Rami memtest'e soktum ramlerde problem yok, işlemciyi stres teste soktum yine problem yok, ekran kartı stres testinde 65 dereceyi gördü fakat problem yaşamadım. Problemin neyden kaynaklandığını hala bulamadım.
Ek olarak ekran donduğunda ve siyah olduğunda ekran kartının fanları tam devire çıkıyor direkt olarak. Sanırım donanımsal bir problem mevcut.
Sorunum ekran kartında mı anakartta mı hala çözemedim, konu hala güncel yardımlarınızı bekliyoruım.

Son düzenleme:
Aynısı benim RX 460'ımda da var. En basit çözüm yolu, GPU frekansını düşürmek. En kökten çözüm, ekran kartını iade edip Nvidia bir karta geçmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı