Selam herkese,

"İşte bu sefer NVIDIA'ya geçiyorum, kurtuluşun yok AMD! " Dediğim günlerin birinde yine kendimi kandırdım ve F/P olarak şu anda piyasadaki rakibinden 1.500-2.000TL daha uygun olan (2070&2070SUPER) 5700 XT'nin Sapphire Pulse versiyonunu satın aldım ve bugün itibariyle elime geçti.

Kutu açılışı ve fiziksel olarak incelemesini hemen yapıyorum, oyun testleri yavaş yavaş eklenecek.
Sistemin geri kalanı;

Mobo: MSI B450 Tomahawk Max
CPU: Ryzen 7 3700X
GPU: Sapphire RX 5700 XT Pulse
RAM: G.Skill 16 GB 3200MHz CL16
AIO: Deepcool Castle 240MM
PSU: Cooler Master GX650W
CASE: NZXT H500I
SSD&HDD: Samsung 860Evo&HD103SJ

IMG_8973.jpg

IMG_8974.jpg

Kutu açılışı ve kutu içeriği tek kelimeyle vasat.
Tamam anlıyorum, ürünün fiyatından kısmak istiyorsunuz ama üst düzey olarak konumlandırabileceğimiz bir kartı da karton kutuya koymazsınız yahu? Fotoğraflardaki dış kutu da inanılmaz ucuz kalitede, kenarından şimdiden yırtıldı bile.
Kutunun içerisinden ekran kartının kendisi ve kullanım kılavuzu dışında hiçbir şey çıkmıyor onu da belirteyim. Sticker, sarkmayı önleyebilecek bir aparat, küçük tatlı hediyeler falan hayal edenler boşuna umutlanmasın. :)

Kartın kendisine gelecek olursak, 2.5 slot genişliğinde, uzunluk olarak pek çok kasaya sığabilecek uzunlukta (25.4CM). Kartın 3 adet DisplayPort çıkışı, 1 adet HDMI çıkışı bulunmakta. Arka plaka koymayı düşünmüşler en azından :)
IMG_8975.jpg

IMG_8977.jpg

IMG_8976.jpg

Kartı elime aldığımda maalesef beklediğim kaliteyi bulamadım. Düne kadar kullanmakta olduğum MSI R9 390 Gaming modeli ile malzeme kalitesi noktasında bariz farklar var. Bunu da F/P'a sayıp göz ardı ediyorum ve kartı kasaya bağlıyorum. (8+6 pin gerektiriyor. )

Ve karşınızda rengini bile değiştiremediğiniz kırmızı LED ışığıyla 5700 XT Pulse!

IMG_8978.jpg

"Default" olarak kart diğer pek çok ekran kartı gibi 50-60 dereceye çıkana kadar fanlarını döndürmüyor, haliyle herhangi bir ses üretmiyor. Yük altında çıkardığı ses de tahammül edilebilir düzeyde.
Şu ana kadar denediğim üç oyunda en fazla 73 dereceyi gördüm.

"Cold Boot" süresini atlattıktan sonraki 1 saat içinde kart boşta 35 derecede çalışıyor.
idle.png

Ekran Kartı Sürücüsü: Adrenalin 2019 19.9.2 +Radeon Görüntü Keskinleştirme AÇIK
Chipset Sürücüsü: AGESA 1.0.0.3
Monitör: 1920x1080 21.5'' 60Hz
Oyun testleri fan, ekran kartı voltaj ayarlarıyla hiçbir şekilde oynanmadan en temel haliyle yapıldı.

Assassin's Creed Odyssey:
Assassin's Creed® Odyssey2019-9-18-17-41-22.jpg

Test sırasında ekran kartı maksimum 70 dereceyi gördü, ayarlar olabilecek en yüksek seviyede.
Ekran kartı kullanımı çoğu zaman %98, zaman zaman %90 seviyelerinde gezdi. Monitörden kaynaklı bir "bottleneck" varsa bile çok minimal seviyede.
İşlemci kullanımı %30-40 civarlarında dolaştı. 240MM sıvı soğutucu sayesinde sıcaklık 55 dereceyi aşmadı.
2-3 hafta içinde gelecek olan yeni chipset sürücü sayesinde 3700X'in 4.4Ghz seviyelerinde stabil çalışması bekleniyor... Şu anda 4.2 ile 4.3 arasında gidip geliyor kafasına göre.

F1 2019
F1 2019.jpg

Ayarlar olabilecek maksimum seviyede. GPU kullanımı %98'den aşağı çok nadir düştü. Sıcaklık maksimum 72 derece.
İşlemci kullanımı %15'den yukarıyı görmedi, sıcaklık 50'yi geçmedi. Çalışma frekansı 4275-4375Mhz.

HITMAN 2:

20190918175448_1.jpg

İlk defa benchmark'ını kullandığım bir oyun. DX11, 1080P en yüksek seviye ayarlarda toplam skor 76.13, ortalama FPS 95.67 çıktı.
GPU kullanımı %90-100 arasında oynadı, sıcaklık 68'i geçmedi.
CPU sıcaklığından artık bahsetmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Test ettiğim hiçbir oyunda 55 derece üstünü görmedim, anlık 60-65 derecelere zıpladığı oluyor ancak saniyelik olaylar bunlar.

Son düzenleme:
Sapphire'nin kartları bana her zaman oldum olası F/P olarak göründü. Böyle Msi, Asus, Evga gibi premium kartlarını göremedim yada ben denk gelemedim. Ama en ucuz olan da her zaman Sapphire idi. Bu da bir gerçek. Oyun testlerini merakla bekliyoruz.
Hayırlı olsun bu arada, ellerinize sağlık.
Saygılar.

MSI Gaming ile Sapphire Nitro'yu kıyaslarsanız daha iyi olur. Pulse daha çok MSI'ın Armor modeline denk düşüyor ve Sapphire zaten yıllardır aynı kutusu vs. böyle adamların pek umrunda değil gibi içerik alanlar da bilerek alıyor Sapphire'i. Yılların AMD işbirlikçisi. Ayrıca Rog Strix 2070 kutusundan bile sarkmayı onleyecek aparat ve sticker çıkmadı bana. O işi biraz MSI daha iyi yapıyor.
Ek olarak inceleme iyi olmuş sonuçta Sapphire'den kart almayan arkadaşlar varsa ve kutu içeriğini önemseyen bunu dikkate alacaktır bir de PSU'yu değişmenizi öneririm uygun olduğunuzda.

Hayırlı olsun. Slave kabloyu nereden aldınız?
Phanteks'in combo paketi vardı, QP Bilişim üzerinden satın almıştım.
MSI Gaming ile Sapphire Nitro'yu kıyaslarsanız daha iyi olur. Pulse daha çok MSI'ın Armor modeline denk düşüyor ve Sapphire zaten yıllardır aynı kutusu vs. böyle adamların pek umrunda değil gibi içerik alanlar da bilerek alıyor Sapphire'i. Yılların AMD işbirlikçisi. Ayrıca Rog Strix 2070 kutusundan bile sarkmayı onleyecek aparat ve sticker çıkmadı bana. O işi biraz MSI daha iyi yapıyor.
Ek olarak inceleme iyi olmuş sonuçta Sapphire'den kart almayan arkadaşlar varsa ve kutu içeriğini önemseyen bunu dikkate alacaktır bir de PSU'yu değişmenizi öneririm uygun olduğunuzda.
PSU yaklaşık 9 yıllık falan, eskidiğinin farkındayım ancak geçenlerde daha kuvvetli ve sessiz çalışan bir fan ile kendi fanını değiştirdim ve bir süre daha beni idare edeceğini düşünüyorum. Besleme konusunda bir sıkıntı yaratması da söz konusu değil, aynı PSU ile 2500k kullanıyordum, şimdi daha az güç tüketen 3700X var. :)

Geri
Yukarı