Satıcıya İBAN numarası ile para yolladım fakat ürün gelmedi

Alpaslan Enes

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
ESNAF (BİLGİSAYAR & GÜVENLİK SİSTEMLERİ)
Merhabalar. Bir ilandan bilgisayar parçası satın almak istedim. Letgo'da bir ilandan. Ertesi günü İBAN numarası yolladı. 200 TL'lik bir üründü. Ürün için 100 lirasını şimdi yollarım, 100 lirasını ürün (kargo) elime ulaştığında yollarım dedim ve satıcı kabul etti. Bilgisayarcı olduğunu iddia eden bu kişi 100 lirayı yolladıktan sonra adresimi istedi. Saat 18:00'i geçti bahanesiyle kargoyu yollayamadığını ve ertesi gün sabah yollayacağını söyledi. Bugün aradığımda aynı kişi numarayı bugün satın aldığını ve kendisine 100 TL falan ulaşmadığını iddia ediyor. Konuştuğum aynı kişiydi. Sesinden tanıdım. Lakin başka bir isim söylüyor ve başka bir kişi olduğunu iddia ediyor. Paranın kolay kazanılmadığı gerçeğini unutmadan yanıtlarsanız sevinirim. Bu kişinin attığı İBAN numarası ve İBAN numarasının kime ait olduğunu belirttiği isim bende var. Bu parayı nereden geri talep edeceğim? Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne mi gitmem gerekiyor?

THH'nin bu konuda bir şey yapabilmesi için adamın bilgisayarcı olduğu iddiasını kesinleştirmeniz lazım. Yani bir dükkanı varsa bir işe yarar, öbür türlü kişiye açacaksanız hiçbir işe yaramaz. Keşke sahibinden üzerinden GeT ile alsaydınız..

Havale/EFT açıklamasında paranın ne sebeple gönderildiğini yazdınız mı? Bu durumda geri alabilmeniz lazım.

Hiçbir güvenlik aşaması olmadan, parayı başkasına göndermeniz de ayrı bir konu. Kazıklanmak için uğraşmışsınız resmen. Daha dikkatli olmalısınız bu konularda.

Merhabalar. Bir ilandan bilgisayar parçası satın almak istedim. Letgo'da bir ilandan. Ertesi günü İBAN numarası yolladı. 200 TL'lik bir üründü. Ürün için 100 lirasını şimdi yollarım, 100 lirasını ürün (kargo) elime ulaştığında yollarım dedim ve satıcı kabul etti. Bilgisayarcı olduğunu iddia eden bu kişi 100 lirayı yolladıktan sonra adresimi istedi. Saat 18:00'i geçti bahanesiyle kargoyu yollayamadığını ve ertesi gün sabah yollayacağını söyledi. Bugün aradığımda aynı kişi numarayı bugün satın aldığını ve kendisine 100 TL falan ulaşmadığını iddia ediyor. Konuştuğum aynı kişiydi. Sesinden tanıdım. Lakin başka bir isim söylüyor ve başka bir kişi olduğunu iddia ediyor. Paranın kolay kazanılmadığı gerçeğini unutmadan yanıtlarsanız sevinirim. Bu kişinin attığı İBAN numarası ve İBAN numarasının kime ait olduğunu belirttiği isim bende var. Bu parayı nereden geri talep edeceğim? Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne mi gitmem gerekiyor?
Letgo yönetimine ile paylaşın meseleyi... ip numarasından kapı numarasına kadar ulaşılır dilenirse. Letgo vertabanında hem telefon numarası hem de mail adresleri illa ki var.
Letgo yönetimi kesin size yardım eder paranızı alırsınız demiyorum. ancak uğraşın, paranızı alamasanız bile bu işlerin riskli olduğunu görmesi lazım kötü niyetli kişilerin.
Geçmiş olsun.

Havale/EFT açıklamasında paranın ne sebeple gönderildiğini yazdınız mı? Bu durumda geri alabilmeniz lazım.

Arkadaşın dediği gibi eğer bir şey yazmadıysanız açıklamaya bankayı arayıp yanlış IBAN numarasına para gönderdiğinizi iletin en geç 7 iş günü içerisinde paranızı geri alırsınız.

Bu tarz işlemlerde önce kişinin kargo şubesine gitmesini isteyin. Ardından kargo belgelerini alsın. Doldursun hatta kargoyu göndersin sonra parayı gönderin. Ben satıcıysam o şekilde yapıyorum alıcıysam o şekilde yapıyorum. Ürünü satarken kargolarım kargo dosyalarının fotoğrafını alıcıya atarım ve kargocuya tekrar iptal etme imkanımın olduğunu söylerim para geldiğinde şubeden çıkar giderim.

THH'nin bu konuda bir şey yapabilmesi için adamın bilgisayarcı olduğu iddiasını kesinleştirmeniz lazım. Yani bir dükkanı varsa bir işe yarar, öbür türlü kişiye açacaksanız hiçbir işe yaramaz. Keşke sahibinden üzerinden GeT ile alsaydınız..
THH ortada satış sözleşmesi olmayan, kişisel para transferleri ile ilgilenmez; bilgisayarcı olduğu ispatlansa bile.
Arkadaşın dediği gibi eğer bir şey yazmadıysanız açıklamaya bankayı arayıp yanlış IBAN numarasına para gönderdiğinizi iletin en geç 7 iş günü içerisinde paranızı geri alırsınız.
Kişisel para aktarımında ücret doğru isim ile doğru alıcıya ulaştıktan sonra iadesi olmaz. Yoksa herkes yanlış kişiye yolladım diyerek birbirini dolandırırdı.

@Alpaslan Enes Polise başvuracaksın, açıklama satırını boş bıraktıysan hepten işin var demektir. Polis bile bir şey yapamayabilir, bu tip güvensiz alışveriş yöntemlerinde satıcının kendini savunması kolay oluyor; eğer ki alıcı bilinçsiz ise.
Seninki tüketici hakları ile alakalı değil, dolandırıcılık ile alakalı adli bir olay.

Son düzenleme:
Savcılığa başvur. Havale ya da EFT'de alıcının adı soyadını yazıyorsunuz ve yolladığınız hesabın sahibi olup olmadığı kontrol ediliyor. Eşleşme olmazsa geri gidiyor para. Yolladığınız paranın karşılığını alamadıysanız yasal yollar ile çok rahat şekilde geri alırsınız. Dolandırıcılık suçlamasıyla savcılığa başvurun polise değil. Adamla muhatap olmayın, ücretsiz bir şekilde operatörünüzden numaranızı değiştirilmesini talep edin, mobil uygulamalarda böyle seçenekler var yoksa canlı hizmetten. Çünkü bu olay savcılığa gittikten sonra dolandırıcı ve arkadaşları seni arayacak, özür dileyecek falan filan.

EFT, havale, kart dolandırıcılığı ve hırsızlığına ciddi ceza veriyorlar. Salmıyorlar normal hırsızlık gibi.

Geri
Yukarı