SAYE Sistemi Ve Diğer Operatörler Konusu

Toplantı 1 Ekim'de yapılsa bile BTK ve TT uzlaşamaz.

Bu sistemin ne fiyatlandırma ne nasıl uygulanacağı belli değil. Şu an saye sisteminin şartları resmen TT'nin altyapısına fazla para ödemeden çökmek demektir.

TT devlet firması değil haliyle böyle bir anlaşmayı asla yapmaz, yaptırmaz. Yapsa bile fiyatlandırmayı kendi istediği gibi talep eder ve saye uygulanmadan çöp olur.

Olsa olsa en iyi ihtimalle yeni yapılacak yatırımlar için ücretin bölüşülmesi şartıyla saye gelir. Alternatif firmalar bunu kabul etmeyecektir. Kendileri altyapının ne denli pahalı olduklarının farkında.

Neresinden tutulursa elde kalıyor. Beraber göreceğiz.

Bu arada yapılan en yakın toplantını konusu paket ve paketlerin fiyatı olacaktır.

Türk Telekom cidden çok uğraştırıyor. Bir de Türk Telekom'un yıllardır haksız kazanç sağladığını düşünürsek. Bence Türk Telekom zorla kabul etmeli.

Türk Telekom cidden çok uğraştırıyor. Bir de Türk Telekom'un yıllardır haksız kazanç sağladığını düşünürsek. Bence Türk Telekom zorla kabul etmeli.
Devlet, Arap denen kırıntılara TT'yi satınca ülkede internet pahalandı. Yatırım sadece zengine yapıldı ve kurumun içi boşaltıldı. TT'ye ait taşınmazlar yerle bir edildi. Yok pahasına satıldı.

Ardından bankalar devraldı ve borcu ödemek için ciddi zam yapmak zorunda kaldı.

Burada yargılanması gereken biri varsa TT değildir. İçini boşaltan Arap denen kırıntılardır.

Kimse kusura bakmasın ama Arap ve Arap kafasında olan kimseden hayırlı bir iş duymadım.

Devlet, Arap denen kırıntılara TT'yi satınca ülkede internet pahalandı. Yatırım sadece zengine yapıldı ve kurumun içi boşaltıldı. TT'ye ait taşınmazlar yerle bir edildi. Yok pahasına satıldı.

Ardından bankalar devraldı ve borcu ödemek için ciddi zam yapmak zorunda kaldı.

Burada yargılanması gereken biri varsa TT değildir. İçini boşaltan Arap denen kırıntılardır.

Kimse kusura bakmasın ama Arap ve Arap kafasında olan kimseden hayırlı bir iş duymadım.

Aşarı derecede haklısın geçenlerde Suudi Arabistan milli günü kutladılar. Böyle bir ülkeden de ben hiç beklemiyorum zaten. Adamlar her fırsatta arkadan bıçaklıyor. Biz onların milli gününü kutluyoruz.

Peki bu saye sisteminin avantajı ne olacak ki ?
Firmalar babalarının altyapısı gibi hız verebilecekler, istedikleri dow/up verecek deniyordu aşağıdaki tablo sanırım bu olayın da tırt olduğunu gösteriyor. Türk Telekomünikasyon AŞ Referans Ethernet Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifinin Revize Edilmesine İlişkin Kamuoyu Görüşlerinin Alınması - Görüşler - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Ekran Alıntısı.JPG

Ayrıca diğer firmalar iptv hizmeti verebilecek deniyordu ancak iptv hizmetine bile (görünüşe göre) hız limiti konulmuş: (Aşağıdaki resimde daha farklı hız imkanları da sunulmuş iptv için ama ekleyince mesaj çok uzun oluyor isteyen bütün bu belgeye yukarıdaki linkten ulaşabilir)

Adsız.png

Firmalar babalarının altyapısı gibi hız verebilecekler, istedikleri dow/up verecek deniyordu aşağıdaki tablo sanırım bu olayın da tırt olduğunu gösteriyor
Bir konuda santral bazında fiyatlandırma seçeneği vardı ve aylık 23.000₺ gibi para söz konusuydu.

TurkNet YAPA'yı bundan ucuza kuruyor. SAYE gibi sisteme geçmez.

SAYE'de altrenatif firmalar TT'ye para ödemeden hizmet vermek istiyorlar. TT'de yaptığı yatırımların bedelini verin diyor ve anlaşamıyorlar.

Zaten alternatif firmaların değil Turkcell SOL'un sözü geçiyor. Bugün AKK gibi saçma dönem geçirdiysek sebebi Turkcell'dir. Upload hızları düşükse sebebi Turkcell'in ağlamasıdır.

Bir konuda santral bazında fiyatlandırma seçeneği vardı ve aylık 23.000₺ gibi para söz konusuydu.

TürkNet Yapa'yı bundan ucuza kuruyor. Saye gibi sisteme geçmez.

Saye'de altrenatif firmalar TT'ye para ödemeden hizmet vermek istiyorlar. TT'de yaptığı yatırımların bedelini verin diyor ve anlaşamıyorlar.

Zaten alternatif firmaların değil Turkcell Sol'un sözü geçiyor. Bugün AKK gibi saçma dönem geçirdiysek sebebi Turkcell'dir. Upload hızları düşükse sebebi Turkcell'in ağlamasıdır.

Bakayım dedim. Şimdi hiçbir şey anlamadım. Hızları bir bakayım dedim. Gigabit hızların yanındaki upload hızları aşarı komik. 50 ve üstü hızlardaki upload hızları daha da komik. Simetrik paket sunmuşlar. Bana olayı anlatabilir misiniz? Saye sistemi gelecek mi?
2020.10.02-18.15.png

BTK açıklama yapmadan bile gelme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebilirim çünkü 2013'den beri 1 arpa boyu yol alınamadı.

300 Mbps download 20 Mbps upload alsam yine benim için iyi. Gelirse de 300 üstü hızlar fiber için geçerli olur. Halihazırda bulunan VDSL2 altyapıları 35B güncellerse 300 Mbps görürüz ama yaparlarsa.

300 Mbps download 20 Mbps upload alsam yine benim için iyi. Gelirse de 300 üstü hızlar fiber için geçerli olur. Halihazırda bulunan VDSL2 altyapıları 35B güncellerse 300 Mbps görürüz ama yaparlarsa.
300 Mbps'nin onayını alsalar bile satışa açarlar mı bilmiyorum ama kullanıcıların %30 rahatlıkla ilk haftadan geçecektir.

Geri
Yukarı