SCUM Almamak İçin Nedenler

Scpweppes

Hectopat
55 dakikalık deneyimlerim sonucu yazılan bir incelemedir.

-Sunucular çok kötü, sunuculara bağlanılmıyor bağlanabileceğimiz bir sunucu aramak 25 dakikamızı aldı, kaldı 30 dakika.
-Oyuna başladık optimizasyon rezalet RX580 8GB ile 45-70FPS arası alıyorsunuz. Ayar değiştirmek fayda etmiyor hep aynı kalıyor.
-Oyunda yer yer droplanmalar giriyor 20 dakikada 15-20 kere drop yaşadım 2-3 saniyelik.
Son olarak beni çileden çıkartan ve oyunu iade etme sebebime gelelim:
Bir anda GPU kullanımı %0'a düştü ve FPS 0 oldu. Sonra GPU kullanımı %20-30 arası gidip geldi bu süreç içerisinde FPS 15-20 arasıydı. 5 dakika boyunca düzelmesini bekledim ve hiçbir şey olmadı. Daha sonra görev yöneticisinden oyunu kapatmaya çalıştım, alt çubukta kapandı ama görev yöneticisinde hala açıktı ve resmen bilgisayar kullanılmıyordu. Steam çöktü, Discord çöktü, Radeon yazılımı çöktü ve bilgisayara reset attığımda SCUM silinmişti. Oyuna iade talebi yolladım ve iade bekliyorum şuanda.

Oyunun ilk gününde yapılan eleştrileri ben kabul etmiyorum şahsen. Oyunu oynamadım ve evet sorunludur. Fakat çok sayıda oyun sorunlu çıkıyor artık. Özellikle survival oyunlar ilk günü geçin aylarca sıkıntılı kalıyorlar. Oyunun çıkış yaptığı günde optimizasyon sıkıntıları gösterilerek alınmaz demek çok saçma geliyor bana. Oyuna yanlış anlaşılmasın heyecanlanmadım, fanı değilim, ilk defa bugün gördüm. Fakat böyle eleştirileri çok yersiz görüyorum. Güncelleme almaz, oyun çöp olarak kalır, işte o zaman eleştirilir. Güncelleme gelecektir bence.

Tam almayı düşünüyordum en iyisi beklemek. Oyuna güncelleme geldikçe güzelleşeceğine inanıyorum.
Erken erişim oyun alınmaz diyenlere aldırış etmiyordum. 2 bug olur en fazla ne olacak diyordum. Artık yemin ettim erken erişimdeki herhangi bir oyunu almam.
Oyunun ilk gününde yapılan eleştrileri ben kabul etmiyorum şahsen. Oyunu oynamadım ve evet sorunludur. Fakat çok sayıda oyun sorunlu çıkıyor artık. Özellikle survival oyunlar ilk günü geçin aylarca sıkıntılı kalıyorlar. Oyunun çıkış yaptığı günde optimizasyon sıkıntıları gösterilerek alınmaz demek çok saçma geliyor bana. Oyuna yanlış anlaşılmasın heyecanlanmadım, fanı değilim, ilk defa bugün gördüm. Fakat böyle eleştirileri çok yersiz görüyorum. Güncelleme almaz, oyun çöp olarak kalır, işte o zaman eleştirilir. Güncelleme gelecektir bence.
Oyunu düzgün yapmadan satışa sunmaları çok komik olmuş açıkçası. Firmanın kalitesini gösterir bu.

Mağaza sayfasına göz attığınızda "Erken Erişim Oyunu" olduğunu göreceksiniz. Bu zaten oyunun henüz geliştirilme sürecinde olduğunu gösteriyor. Karşılaştığınız sorunlar normal.Bu nedenle satın alırken bunları göz önünde bulunduruyor olmanız ve şaşırmamanız gerekiyor. :)

Bitmemiş oyunu satma furyası devam ediyor. Bana şahsen bitmemiş yahut yapımına devam edilen bir oyunu satın almak inanılmaz derecede saçma geliyor, bitirin öyle satın kardeşim.
Satın almak saçma olabilir ama satmak değil. Adamların elinde oyunu bitirebilmek için yeterli bütçe olmayabilir. Sonuçta Ubisoft gibi büyük bir şirket değiller, bağımsız bir stüdyo. Ayrıca AAA kalitesi beklemek yanlış olur.

Bağımsız yayıncı isen olmamış oyununu bedava anahtar vb. yollayarak Youtube ve Yayıncılara reklamını yaptırmazsın.
Ubisoft, EA, Activision gibi yayıncıların altındaki Yapımcılar çok kötü oyun yapsınlar bir sorun olmaz.
Çünkü adamların parası var. Batmazlar ya da Markaları çok büyük değer kaybetmez.
Ama sen bağımsız yapımcısın adın bir kere lekelendi mi Oyun dünyasında iyi oyun yapsan bile adını kimse bir daha hatırlamaz.

Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum. Bu Hayatta kalma oyunları ilk çıktıklarında hep bir Hype yapılıyor. İki ve Üç ay oynandıktan sonra kimse dönüp yüzüne bile bakmıyor. Bu tema tutmuş olsaydı. Emin olun Ubisoft, Activision, EA gibi firmalara hayatta kalma oyunu yaparlardı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı