Seçim sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerimi belirtecek kelimeleri bulamıyorum, bulsam bile burada söyleyemem...

Sence İmamoğlu doğru bir insan mı?
İstanbul'un halini gördük, bu seçimde Mansur aday olsaydı veya Muharrem erken pes etmeseydi değişim olma ihtimali vardı.
İstanbul eskiye göre çok daha iyi durumda. Nüfus problemi ve meclisteki AKP ve MHP oyları yüzünden adamı kısıtlıyorlar.

Sence İmamoğlu doğru bir insan mı?
İstanbul'un halini gördük, bu seçimde Mansur aday olsaydı veya Muharrem erken pes etmeseydi değişim olma ihtimali vardı.
Anket sonuçlarında Erdoğan ile başbaşa gitmeyen tek kişi İmamoğlu idi. İkincisi, halk ile en çok iletişime geçen, halkın dilinden anlayan ve ittifakı hakkında terörist ve HDP destekçisi dendiğinde İmamoğlu'nun açıklamalarına kulak veren, anlamaya çalışan AKP'li insanlar... Bunlar kazanacak adayın İmamoğlu olduğunu gösteren birkaç faktörden biri sadece.

Ayrıca, hakkında siyasi yasak ihtimali bile İmamoğlu'nu "güçlü, kazanacak aday" olduğu algısını güçlendirmişti.

Son düzenleme:
Sizin metniniz:

Benim metnim:

Cevabım:
Dediğim gibi toplumun dini olur fakat belli yönetim şekilleri dışındaki devletlerin dini olmaz. İnsanın inandığı değerlerin toplandığı bir kitap, nasıl o insana yol gösteriyor ise; devletinde küresel olarak yazılı olmayan kuralları vardır ve bunlar yol gösterici niteliğindedir. Senin yazdığın kısım bireysel insan üstündeki etki-tepkileridir. Benim dediğim kısım işin devletsel kıs mıdır? Bunu karıştırmamanı rica ediyorum.

İnandığım dinde devlet nezlinde de ne yapılması gerektiği, ne yapılmaması gerektiği ve daha nicesi bulunmakta. Ben genişten almıştım :D

Düşünün 2019 da İstanbul da ve Ankara da daha fazla oy almışız, 4 yıl da pandemi deprem ekonomik kriz vb onca olaya rağmen buradan oy kaybetmişiz, nedeni yanlış adaydır iyi partinin sözünü dinlemediler, mansur da imamoğlu da hiçbir şey yapmadı.

@BozKartal inandığın din tahminimce İslam, lakin anlatmaya çalıştığım şey İslam ile yönetim şekli şeriat. Türkiye'nin yönetim şekli cumhuriyet(laiklik), yani ilkeleri devlet nazarında dini unsurlardan bağımsız. Cumhuriyetin ilkelerini dini unsurlar ile ilişkilendirmek; İslam dünyasının temsilcisi arapların bile faiz işletmesi kadar saçma.

Yeni konular

Geri
Yukarı