Sharkoon Pure Steel İncelemesi

- İndirim ile 394₺'ye Yukko.com'dan (aldığım ürünlerden çok memnunum ve müşteri memnuniyeti, bilgilendirmesi açısından çok iyi bir satıcı olduğu kesin.) aldığım Sharkoon Pure Steel RGB modeli hakkında görüşlerimi merak edenlere belirtmek istedim. Belki yardımcı olur. Ben baktığımda hiç konu yoktu çünkü.

- Kasanın malzeme kalitesi üst düzey gerçekten. 4x12 CM RGB 3 Pin'li adreslenebilir Sharkoon fan ile geliyor. Fanlar bana bende ki aigo model fanları anımsattı. Bu arada Dark N10 Advanced kasa'dan geçiş yaptım. İkisi arasında malzeme kalitesinde çok az Sharkoon önde geliyor.

- Ben açıkçası radyatör yerleşiminden dolayı bu kasayı çok istemiştim. Farklı bir görüntü olması açısından ilgimi çok çekmişti. Ayrıca Premium ve temperli camlı sade bir görüntüye sahip.
Temsili fotoğraf:
1567153632935.png

Temsili fotoğraf:
1567153652067.png

-Ben kendi kasamda ki aigo fanları Sharkoon'a taktım. Kendi kontrolcüsü vida ile bağlı ve gerçekten sağlam düşünülmüş bir detay. Güç kaynağı kablolarını saklamak için gerçekten bol yeriniz kalıyor. Bende sleeve kablolar olmasına rağmen zorlanmadım sığdırmakta.
cats-crop.jpg

GPU HOLDER
1567155012153.png

- Kasanın içinde ayriyeten GPU holder geliyor. Ağır ve büyük ekran kartlarınız varsa çok işinize yarar. :)

- Kendi takıntılarımdan dolayı mı bilmiyorum kasaya montaj yaparken çok zorlandım. Çok ince detay çalıştığımdan olabilir. :)

-Cooler Master'ın kendi fanlarını dışarıdan radyatöre temiz hava üfleyecek şekilde olması için uğraştım. Radyatörün arkasına da Aigo'nun RGB fanını takacaktım. Fakat vidayı fanın içinden radyatöre tutturmak bir ölüm gibiydi. Her yerimden ter aktı. :D Yaklaşık 15 dakika uğraştım. Fakat sonunda pes ettim. İleride CM RGB fan alarak bu sorunu ortadan kaldıracağım. :D

-Kasanın altında üç fan takılabilecek bölgede güzel bir fan filtresi var ve elimi koyduğumda çekilen havayı bol miktarda hissettim. Fakat Radyatörün dışına elimi koyduğumda gelen hava çok ama çok az ve sıcaktı. Bu yüzden zaten radyatör fanlarının içeriden dışarıya hava vermesini istemiyordum ama mecburen bu şekilde olmak zorunda kaldı.

HDD MONTAJ PLAKASI:
1567155236456.png

- Yine eksi bir detay ise HDD'leri takmak. Takarken uğraştım açıkçası. Parçanın üstüne HDD takıyorsunuz sonra ikinci HDD'yi altına vidalıyorsunuz. Pratik yapılsaymış daha iyi olurmuş. :) Ama sağlamlık ve ses açısından vidaların kauçuk bölgelerinin olması iyi. :)

- Bileşen sıcaklıklarına gelirsek ekran kartıma üç tane hava üfleyen fan olduğundan onda 3-4 derecelik bir düşüş yaşadım. FurMark testinde 10 dakika da 64 dereceyi gördü. Fakat işlemci sıcaklığımda da 3-5 derece arası yükselme oldu. Nedenini yazmıştım zaten. :) 10 dakika da Prime95 testinde en fazla 68-70 derecelerde olduğundan çokta kafama takmıyorum. :)

O kadar uğraştan sonra ortaya çıkan sistemim:
IMG_0908.JPG

- Umarım anlaşılır bir ufak rehber olmuştur sizin için. Eksikler ve hatalar için kusuruma bakmayınız. Soracak bir şey varsa konunun altına yazabilirsiniz, memnuniyetle cevaplarım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyaz modeli ancak fanları da yok kötü tarafı o. Herhalde Türkiye'ye de stoklara gelir beyaz RGB modeli. Sabırsızlıkla bekliyorum :)
Kusura bakmayın fazla yordum ancak bir sorum daha olacaktı. İnternette her ne kadar baksam da bir türlü anlayamadığım bir konu var.

RGB fanlı gelen modelde bir de LED kontrolcü geliyor kasanın arkasında. 4 fan buna bağlı olarak geliyor sanırım. Peki fanı çalışması için extradan herhangi bir yere bağlıyor muyuz molex veya anakarta gibi? Yoksa kontrolcüye bağladıktan sonra sadece kontrolcüye mi güç veriyoruz?
Bir de kontrolcüyü nereye bağlıyoruz? Fanlar sürekli son hızda mı dönüyor yoksa PWM mi oluyor ya da PWM olmasa bile anakarttan kontrol edebiliyor muyuz?
Estağfrullah ben merak edilenleri cevaplamak için bu konuyu açtım zaten. İstediğiniz kadar sorun.

Fanlardan gelen üç çıkış var 1.si adreslenebilir 3 pin çkışı, 2. si klasik molex çıkışı 3.sü de üç pin muhtemel PWM kontrol çıkışıdır diye tahmin ediyorum. Fanlar da kontrolcüyü sata güç girişine bağladıktan sonra enerjisini buradan alıyordur diye tahmin ediyorum bende daha çalıştırmadım bu gece deneyeceğim.
Fan kontrolcüde reset tuşu girişi var 2 pin, sata güç çıkışı var bir de VDG ve adreslenebilir 3 pin çıkışı var tüm fanların kontrolünü anakartın uygulamasından yapabilmemiz için. Tabi bu 4 pin değil 3 pin ARGB girişi istiyor. Fotoğraflarını birazdan atıyorum.
Estağfrullah ben merak edilenleri cevaplamak için bu konuyu açtım zaten. İstediğiniz kadar sorun.

Fanlardan gelen üç çıkış var 1.si adreslenebilir 3 pin çkışı, 2. si klasik molex çıkışı 3.sü de üç pin muhtemel PWM kontrol çıkışıdır diye tahmin ediyorum. Fanlar da kontrolcüyü sata güç girişine bağladıktan sonra enerjisini buradan alıyordur diye tahmin ediyorum bende daha çalıştırmadım bu gece deneyeceğim.
Fan kontrolcüde reset tuşu girişi var 2 pin, sata güç çıkışı var bir de VDG ve adreslenebilir 3 pin çıkışı var tüm fanların kontrolünü anakartın uygulamasından yapabilmemiz için. Tabi bu 4 pin değil 3 pin ARGB girişi istiyor. Fotoğraflarını birazdan atıyorum.
FFAF6F5E-C6DF-4D06-AD57-51825E0D00C0.jpeg
8DE2741B-2048-427A-89AB-4E6CD8B30821.jpeg

Çok teşekkür ederim gerçekten. Yabancı kaynaklardan bakıyorum adam nasıl bağlanacağını yazmamış. Bir türlü bulamamıştım.

Fanlar dediğiniz gibi SATA'dan güç alıyorsa acaba kontrol edilebiliyor mu? Yoksa son hızda mı dönüyor?
Kontrolcüyü anakarta bağladığımızda gücü oradan mı almış oluyor? Ekstra güç bağlantısı yapıyor muyuz yoksa sadece anakarta bağlamak yeterli mi?

Çok teşekkür ederim gerçekten. Yabancı kaynaklardan bakıyorum adam nasıl bağlanacağını yazmamış. Bir türlü bulamamıştım.

Fanlar dediğiniz gibi SATA'dan güç alıyorsa acaba kontrol edilebiliyor mu? Yoksa son hızda mı dönüyor?
Kontrolcüyü anakarta bağladığımızda gücü oradan mı almış oluyor? Ekstra güç bağlantısı yapıyor muyuz yoksa sadece anakarta bağlamak yeterli mi?
Hocam üç pin bağlantılarını bağlamadım ama muhtemelen onlar PWM kontrol etmek için. Daha iyi bilen birisi varsa cevaplayabilir üç pin fanları PWM olarak kontrol edebiliyor muyuz bilmiyorum. Ben kendim yaptığımda RGB bağlantılarını bağladım sadece ledleri çalıştı. Molexten bağladığımda fanlarda çalıştı ve dedikleri gibi aigo fanlardan daha sessizler. :) Bildiğiniz üzere molex'ten de hız kontrolü yapamıyoruz. :)

Bu kasanın RGB şeması "RGB UyumluluğuAnakart Uyumluluğu:MSI Mystic Light Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion ReadyRGB Kablo İşlev Şeması:5V-D-G & 5V-D kodlu-G " diye girilmiş.

Benim anakartım MSI B350 Tomhawk. 12V 4pinli şemaya sahip. Anakart ile uyumlu çalışır mı ? Siz sanırım kontrolcü ile kullanıyorsunuz ?

Bu kasanın RGB şeması "RGB UyumluluğuAnakart Uyumluluğu:MSI Mystic Light Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion ReadyRGB Kablo İşlev Şeması:5V-D-G & 5V-D kodlu-G " diye girilmiş.

Benim anakartım MSI B350 Tomhawk. 12V 4pinli şemaya sahip. Anakart ile uyumlu çalışır mı ? Siz sanırım kontrolcü ile kullanıyorsunuz ?
Ben kendi fanlarını radyatörde kullanıyorum. Görüntü için. Kontrolcü ile kullanıyorum bir sıkıntısı yok şuana kadar. Siz 4 pin'li RGB girişi ile maalesef kullanamıyorsunuz. 3 pin adreslenebilir giriş gerekiyor.
1574707830001.png

Hocam bende gigabyte b450m s2h var bu kasada siritirmi ama ekran kartı gibi malzemeleri kaliteli kullanmayı düşünüyorum sizce uygun olurmu
Bu kasada bende mATX anakart kullanıyorum. Sırıtmıyor fazla altta fanlar olduğundan. Tekrardan anakart almayı düşünürseniz ATX almanızı öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı