Çözüldü Siber güvenlik uzmanı için proglamlama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bropa

Centipat
Şu an python ile ilgileniyorum. Daha sonra C++ bakacağım, sonra Jav, a sonra Linux böyle böyle devam edeceğim. Bir yanlışım varsa bana güzel bir rota belirler misiniz? Profesyonel olmak istiyorumç bu işte bana güzel bir plan verin. Pythonla başlamam yanlış mı doğru mu? Yanlışsam neyle başlamalıydım? Yani açıkcası baştan sonuna kadar bilgi verin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Siber güvenliği ben iki türlü anlıyorum. Birincisi sistem/ağ güvenliği. İş yerleri, okullar, devlet daireleri, veri merkezleri gibi yerlerde bulunan bilgisayarların ve ağların güvenliği, güncelliği, bakımıyla ilgilenen programlamadan nispeten biraz daha uzak olan ancak teknik bilgiye sahip sistem ve ağ yöneticileri. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri ve network konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem Linux, hem de Windows´u bilmelisiniz. Çünkü özelde ve kamuda bu iki işletim sistemi kullanılıyor. Linux kabuklarını (bash, sh, ksh vs.) ve Windows komut satırını yoğun bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Programlama ise temel düzeyde yeter. Bir yazılım mühendisi düzeyinde programlama bilmek gerekmez ancak temel programlama gerekir.

İkincisi yazılım güvenliği. Bir programın güvenlik açıklarını inceleyen, yamayan ve test eden programcılar. Burada temel programlama yetmez. Algoritmaları, veri yapılarını, işletim sistemlerini bilmek gerekiyor. Web, mobil ya da desktop programming alanında uzmanlaşmak istiyorsanız bu platformlarda kullanılan teknolojileri bilmelisiniz ve rotanızı o alana çevirmelisiniz.
Siber güvenliği ben iki türlü anlıyorum. Birincisi sistem/ağ güvenliği. İş yerleri, okullar, devlet daireleri, veri merkezleri gibi yerlerde bulunan bilgisayarların ve ağların güvenliği, güncelliği, bakımıyla ilgilenen programlamadan nispeten biraz daha uzak olan ancak teknik bilgiye sahip sistem ve ağ yöneticileri. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri ve network konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem Linux, hem de Windows´u bilmelisiniz. Çünkü özelde ve kamuda bu iki işletim sistemi kullanılıyor. Linux kabuklarını (bash, sh, KSH vs.) ve Windows komut satırını yoğun bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Programlama ise temel düzeyde yeter. Bir yazılım mühendisi düzeyinde programlamabilmek gerekmez ancak temel programlama gerekir.

İkincisi yazılım güvenliği. Bir programın güvenlik açıklarını inceleyen, yamayan ve test eden programcılar. Burada temel programlama yetmez. Algoritmaları, veri yapılarını, işletim sistemlerini bilmek gerekiyor. Web, mobil ya da desktop programming alanında uzmanlaşmak istiyorsanız bu platformlarda kullanılan teknolojileri bilmelisiniz ve rotanızı o alana çevirmelisiniz.

MR robota baktıysan eliotun mesleği hangisi?

@Bropa

Uzmanlaşmak zamanla ve kişinin çalışmasıyla olur. Temel programlamayı öğrenmek kolaydır. Sıfırdan başlayan birisi temel programlamayı birkaç ayda hatta belki birkaç hafta içinde öğrenmesi mümkün. Ancak bir dilde uzmanlaşıp, o dili kullanarak karmaşık algoritmalar çözebilecek seviyeye gelmesi yıllar alabilir.

@Bropa

Uzmanlaşmak zamanla ve kişinin çalışmasıyla olur. Temel programlamayı öğrenmek kolaydır. Sıfırdan başlayan birisi temel programlamayı birkaç ayda hatta belki birkaç hafta içinde öğrenmesi mümkün. Ancak bir dilde uzmanlaşıp, o dili kullanarak karmaşık algoritmalar çözebilecek seviyeye gelmesi yıllar alabilir.

Allah senden razı olsun teşekkür ederim.

Kitabin on sozunu okuduysan hedef kitleyi ve icerigi anlarsin.

Zaten kitaptaki en karmasik konu Object-oriented yapi ile SQLite , ki bunlar da cok temel bilgiler.

2-3 tane dizi izleyip hacker olmaya ozenip, internette Turkce kitap bulup okuyunca hacker olacaginizi bos yere dusunmeyin, oturun dersinize; isinize gucunuze bakin. Programlama dili bilmek guvenlik uzmani olmaya yetmez. Dijital sistemlerin nasil calistigini bilmen gerek.

Hayal kirikligi yaratmak istemiyorum ama gercekler bu. Arkadasta da iyi sabir varmis tek tek cevaplamis.

Bak t.

Zaten kitaptaki en karmasik konu object-oriented yapi ile sqlite, ki bunlar da cok temel bilgiler.

2-3 tane dizi izleyip hacker olmaya ozenip, internette turkce kitap bulup okuyunca hacker olacaginizi bos yere dusunmeyin, oturun dersinize; isinize gucunuze bakin. Programlama dili bilmek guvenlik uzmani olmaya yetmez. Dijital sistemlerin nasil calistigini bilmen gerek.

Hayal kirikligi yaratmak istemiyorum ama gercekler bu. Arkadasta da iyi sabir varmis tek tek cevaplamis.

Bak tüm gün evdeyim boş boş duruyorum zamanımı itirmek istemiyorum bunu şimdi kavrarsam gelecekde üniversite hayatımda bana kolay olacak.

Zaten kitaptaki en karmasik konu Object-oriented yapi ile SQLite , ki bunlar da cok temel bilgiler.

2-3 tane dizi izleyip hacker olmaya ozenip, internette Turkce kitap bulup okuyunca hacker olacaginizi bos yere dusunmeyin, oturun dersinize; isinize gucunuze bakin. Programlama dili bilmek guvenlik uzmani olmaya yetmez. Dijital sistemlerin nasil calistigini bilmen gerek.

şimdi sorum var hackerlik ayrı konu onu linux bilmeden benim gibi birisinin yapması imkansız şimdi benim sorum bu kitabı okuduktan sonra pythona özel bir hack aracı yaza bilirmiyim hack olmasa da olur mesala bir program diyelim

Yazamazsın arkadaşım Py bu tür işlere yaramıyor. Program içinde çalışacak script yazabilirsin ama core yazamazsın. Otur dersine çalış Mühendislik eğitimi al. Mühendislik eğitimi almadan bir şey olmaz. Türkiye'de çok kısıtlı siber güvenlik ve hacking olayları. Daha İngilizce ve Linux bilmeden bir şey yapamazsın. Veri yapıları bilmeden, Bilgisayar Ağları, Bilgisayar Organizasyonu, ileri seviye matematik ve algoritma öğrenmeden kısacası Mühendislik eğitimi almadan siber güvenlik uzmanı veya hacker olamazsın. Program dilleri öğrenerek sadece programcı olursun. 2 gündür bunu anlatmaya çalışıyoruz ama anlamamakta özen gösteriyorsun. Bu alanda ilerlemek istiyorsan İngilizce öğren derslerine sıkı çalışıp Mühendislik kazan. Üniversite hayatında kolaylık istiyorsan İngilizce öğrenip programlama temelini kavraman yeterli. 4-5 sene kendini geliştirmen için yeterli süreler ve en çok fırsat karşına üniversitede çıkacak. Daha lisede insanların bu gayretleri çekmesini garip buluyorum.

Yazamazsın arkadaşım PY bu tür işlere yaramıyor. Program içinde çalışacak script yazabilirsin ama Core yazamazsın. Otur dersine çalış mühendislik eğitimi al. Mühendislik eğitimi almadan bir şey olmaz. Türkiye'de çok kısıtlı siber güvenlik ve hacking olayları. Daha İngilizce ve Linux bilmeden bir şey yapamazsın. Veri yapıları bilmeden, bilgisayar ağları, bilgisayar organizasyonu, ileri seviye Matematik ve algoritma öğrenmeden kısacası mühendislik eğitimi almadan siber güvenlik uzmanı veya hacker olamazsın. Program dilleri öğrenerek sadece programcı olursun. 2 gündür bunu anlatmaya çalışıyoruz ama anlamamakta özen gösteriyorsun. Bu alanda ilerlemek istiyorsan İngilizce öğren derslerine sıkı çalışıp mühendislik kazan. Üniversite hayatında kolaylık istiyorsan İngilizce öğrenip programlama temelini kavraman yeterli. 4-5 sene kendini geliştirmen için yeterli süreler ve en çok fırsat karşına üniversitede çıkacak. Daha lise de insanların bu gayretleri çekmesini garip buluyorum.

İnsanız işte tatmin edici cevap almayınca böyle olur fakat ben Türkiye'de kalmıyorum Azerbaycanda kalıyorum yani orada galiba işler ciddi gibi okumadan bir şey yapamazsın gibi geldi orası burada da zaten iş bulmak eheey bir zor adam o kadar okuyor sonda geliyor iş yok diyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı