Çözüldü Siber güvenlik uzmanı için proglamlama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bropa

Centipat
Şu an python ile ilgileniyorum. Daha sonra C++ bakacağım, sonra Jav, a sonra Linux böyle böyle devam edeceğim. Bir yanlışım varsa bana güzel bir rota belirler misiniz? Profesyonel olmak istiyorumç bu işte bana güzel bir plan verin. Pythonla başlamam yanlış mı doğru mu? Yanlışsam neyle başlamalıydım? Yani açıkcası baştan sonuna kadar bilgi verin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Siber güvenliği ben iki türlü anlıyorum. Birincisi sistem/ağ güvenliği. İş yerleri, okullar, devlet daireleri, veri merkezleri gibi yerlerde bulunan bilgisayarların ve ağların güvenliği, güncelliği, bakımıyla ilgilenen programlamadan nispeten biraz daha uzak olan ancak teknik bilgiye sahip sistem ve ağ yöneticileri. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri ve network konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem Linux, hem de Windows´u bilmelisiniz. Çünkü özelde ve kamuda bu iki işletim sistemi kullanılıyor. Linux kabuklarını (bash, sh, ksh vs.) ve Windows komut satırını yoğun bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Programlama ise temel düzeyde yeter. Bir yazılım mühendisi düzeyinde programlama bilmek gerekmez ancak temel programlama gerekir.

İkincisi yazılım güvenliği. Bir programın güvenlik açıklarını inceleyen, yamayan ve test eden programcılar. Burada temel programlama yetmez. Algoritmaları, veri yapılarını, işletim sistemlerini bilmek gerekiyor. Web, mobil ya da desktop programming alanında uzmanlaşmak istiyorsanız bu platformlarda kullanılan teknolojileri bilmelisiniz ve rotanızı o alana çevirmelisiniz.
İlk olarak İngilizce ve Linux'u ilk başta öğrenmeniz gerekiyor. Py işinizi görmez Shell veya Exp tarzı şeyleri o dil ile okuyamazsın. Assembly veya c++ lazım. NFA/DFA ve DOS ayrıca ileri düzey matematik kısaca Mühendislik eğitimi almanız gerekiyor. Okulda gösterilen dersler sizin için çok önemli. Ayrıca bol bol yabancı forumlardan dersler dinlemenizi tavsiye ediyorum.

İlk olarak İngilizce ve Linux'u ilk başta öğrenmeniz gerekiyor. PY işinizi görmez Shell veya exp tarzı şeyleri o dil ile okuyamazsın. Assembly veya C++ lazım. NFA/DFA ve dos ayrıca ileri düzey Matematik kısaca mühendislik eğitimi almanız gerekiyor. Okulda gösterilen dersler sizin için çok önemli. Ayrıca bol bol yabancı forumlardan dersler dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Anlıyorum sizi fakat hiçbir anlayışım yok benim ondan dolayı pythonla başlamak istedim hem 10 sınıftayım şu anlık Linux öyrensem bir işime yaramaz fakat öğrene öğrene en sonda Linux öyrenmeyi tercih ettim bir de bana şimdi söyledeyin NFA/DFA/dos Shell exp ne olduğunu açıklar mısın?

Anlıyorum sizi fakat hiçbir anlayışım yok benim ondan dolayı pythonla başlamak istedim hem 10 sınıftayım şu anlık Linux öyrensem bir işime yaramaz fakat öğrene öğrene en sonda Linux öyrenmeyi tercih ettim bir de bana şimdi söyledeyin NFA/DFA/dos Shell exp ne olduğunu açıklar mısın?
Shell ve Exploit'ler açıklar ve yapılan virüsler anlamına gelir. NFA/DFA/Dos bunları internetten bulabilirsiniz benim burada açıklamam ile anlayamazsanız geniş bir konu çünkü. Linux nasıl işine yaramaz siber güvenlik alanında gelişmek için Linux kullanman lazım. İlk İngilizce ve Linux öğrenmen lazım. Python bir işinize yaramaz siber güvenlikte, yararsa da ilk öğrenmeniz gereken dil olmamalı.

Derslerine calis, iyi bir universiteye git.
Sistemlerin nasil calistigini bilmeden sadece programlama ogrenerek siber guvenlik uzmani olamazsin.

Hani okula gitmeden önce hazırlık yaparız ya ondan dedim boş zamanım var öğreniyim nasıl öğrendeyim fark etmez sonra zaten tam anlıcam universiteye gidince.
Shell ve Exploit'ler açıklar ve yapılan virüsler anlamına gelir. NFA/DFA/Dos bunları internetten bulabilirsiniz benim burada açıklamam ile anlayamazsanız geniş bir konu çünkü. Linux nasıl işine yaramaz siber güvenlik alanında gelişmek için Linux kullanman lazım. İlk İngilizce ve Linux öğrenmen lazım. Python bir işinize yaramaz siber güvenlikte, yararsa da ilk öğrenmeniz gereken dil olmamalı.

Şu an artık başlamış durumdayım biraz da araştırdım Linux sistem benim bilgisayara iyi gelmez işlemcim zayıf kalıyor gibi geldi. Bir de sorum var Online Courses - Anytime, Anywhere | Udemy bu benim için pythonu iyi şekilde anlama yardımcı olur mu Udemy'de bir kurs.

Hani okula gitmeden önce hazırlık yaparız ya ondan dedim boş zamanım var öğreniyim nasıl öğrendeyim fark etmez sonra zaten tam anlıcam universiteye gidince.

Şu an artık başlamış durumdayım biraz da araştırdım Linux sistem benim bilgisayara iyi gelmez işlemcim zayıf kalıyor gibi geldi. Bir de sorum var Online Courses - Anytime, Anywhere | Udemy bu benim için pythonu iyi şekilde anlama yardımcı olur mu Udemy'de bir kurs.
Windows 7 ve üstü kaldıran her bilgisayar Linux'u çok rahat bir şekilde kaldırır. Evet olur size bağlı zaten anlamanız. Fakat dediğim gibi neden Py öğreniyorsunuz? C++ tarzı diller öğrenmeniz gerekiyor py işinize yaramayacak ki? Ayrıca bu alanda ilerlemek istiyorsanız Üniversite eğitimi şart. Üniversite eğitimi olmadan giriş seviyesinde takılı kalırsınız.

Windows 7 ve üstü kaldıran her bilgisayar Linux'u çok rahat bir şekilde kaldırır. Evet olur size bağlı zaten anlamanız. Fakat dediğim gibi neden Py öğreniyorsunuz? C++ tarzı diller öğrenmeniz gerekiyor py işinize yaramayacak ki? Ayrıca bu alanda ilerlemek istiyorsanız Üniversite eğitimi şart. Üniversite eğitimi olmadan giriş seviyesinde takılı kalırsınız.
anlıyorum sizi fakat hiç bilgim yok azda olsa anlayışım olmasını istedim hem python diğerlerinden kolay dil bunu öğrensem zaten diyerlerini yeni başladıkca bi zorluğum olmucak linux gelersek ben baktığımda 2.0 GHz istiyordu fakat benim işlemci 1.6 GHz destekliyor biraz kasar diye düşündüm

Siber güvenliği ben iki türlü anlıyorum. Birincisi sistem/ağ güvenliği. İş yerleri, okullar, devlet daireleri, veri merkezleri gibi yerlerde bulunan bilgisayarların ve ağların güvenliği, güncelliği, bakımıyla ilgilenen programlamadan nispeten biraz daha uzak olan ancak teknik bilgiye sahip sistem ve ağ yöneticileri. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri ve network konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem Linux, hem de Windows´u bilmelisiniz. Çünkü özelde ve kamuda bu iki işletim sistemi kullanılıyor. Linux kabuklarını (bash, sh, ksh vs.) ve Windows komut satırını yoğun bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Programlama ise temel düzeyde yeter. Bir yazılım mühendisi düzeyinde programlama bilmek gerekmez ancak temel programlama gerekir.

İkincisi yazılım güvenliği. Bir programın güvenlik açıklarını inceleyen, yamayan ve test eden programcılar. Burada temel programlama yetmez. Algoritmaları, veri yapılarını, işletim sistemlerini bilmek gerekiyor. Web, mobil ya da desktop programming alanında uzmanlaşmak istiyorsanız bu platformlarda kullanılan teknolojileri bilmelisiniz ve rotanızı o alana çevirmelisiniz.

Çözüm
Siber güvenliği ben iki türlü anlıyorum. Birincisi sistem/ağ güvenliği. İş yerleri, okullar, devlet daireleri, veri merkezleri gibi yerlerde bulunan bilgisayarların ve ağların güvenliği, güncelliği, bakımıyla ilgilenen programlamadan nispeten biraz daha uzak olan ancak teknik bilgiye sahip sistem ve ağ yöneticileri. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri ve network konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem Linux, hem de Windows´u bilmelisiniz. Çünkü özelde ve kamuda bu iki işletim sistemi kullanılıyor. Linux kabuklarını (bash, sh, KSH vs.) ve Windows komut satırını yoğun bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Programlama ise temel düzeyde yeter. Bir yazılım mühendisi düzeyinde programlamabilmek gerekmez ancak temel programlama gerekir.

Peki bir şey soruyum python3-istihza052016.pdf bu kitab python için beni uzman yapar mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı