Sigara bağımlılığı nasıl yenilebilir?

newsted

Femtopat
Belki inanmazsınız ama 21 yaşındayım ve 15 yaşımdan beri aktif bir şekilde sigara kullanıyorum. Ve şu yaşıma kadar sigarayı hep sosyal olmak için kullandım ve sonunda bağımlı oldum tabii. Arada bir bırakmak düşüncesi geliyor ama bu sefer de diyorum ki bir kızla tanışsam kızı etkileyebileceğim bir şey yok, diğer türlü en azından sigaran var diyorum. 21 yaşında hala böyle ergence düşünceye sahip olduğunu bilmek ve engelleyememek. Malum günümüz dünyasında da ne hikmetse sigara içen insan bir farklı görünüyor gözlerde, halbuki kötü görünmesi gerekirken. Ben bunu kendimde aşmak istiyorum. Acaba hala ergen miyim ben diyorum, hala büyümedim mi diyorum sürekli kendime.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belki inanmazsınız ama 21 yaşındayım ve 15 yaşımdan beri aktif bir şekilde sigara kullanıyorum. Ve şu yaşıma kadar sigarayı hep sosyal olmak için kullandım ve sonunda bağımlı oldum tabii. Arada bir bırakmak düşüncesi geliyor ama bu sefer de diyorum ki bir kızla tanışsam kızı etkileyebileceğim bir şey yok, diğer türlü en azından sigaran var diyorum. 21 yaşında hala böyle ergence düşünceye sahip olduğunu bilmek ve engelleyememek. Malum günümüz dünyasında da ne hikmetse sigara içen insan bir farklı görünüyor gözlerde, halbuki kötü görünmesi gerekirken. Ben bunu kendimde aşmak istiyorum. Acaba hala ergen miyim ben diyorum, hala büyümedim mi diyorum sürekli kendime.

Hocam havalı göstermiyor, benim gözüm de çok kötü bir izlenim uyandırıyor. İnsanlar için kendinize zarar vermeyin hocam onlar kim öncelik sizsiniz. Ve bir kızı etkilemek için sigara değil, sözleriniz, düşünceleriniz etkili olabilir. Ama günümüz de ki kızların çoğu para ve tipe bakıyor ama siz bulursunuz hocam.

Çoğu kişi sigarayı kötü olarak görüyor bence (Bir kız ile arkadaşlığım sigara içiyorum diye sona erdi. Evet ondan hoşlanıyordum). Şahsen ben kız olsam kendisini öldüren bir erkek ile ilişki kurmam. Bağımlılık için hobi yapabilirsin. Günlük yürüyüş, Basket-Futbol oynayabilirsin arkadaşlarınla. Aslında günlük yapılabilecek bir sürü aktivite var. Seç birkaç tane gününü doldur. Ben 14 Şubat'tan beri içmiyorum bağımlı değildim zaten. Ergenlik düşüncesi işte.

Bir kız sizi zaten sigara için seviyorsa hiç sevmesin daha iyi. İnanın bana arkadaş ortamına girmek için falan da kullanmayın. Çünkü hiç bir işe yaramaz. Hiç kimsenin "oha sigara içiyor, çook iyi" diyeceğini sanmıyorum.

Büyük ihtimalle kız kokusundan bile nefret edecektir. Şuan iyi gelebilir fakat biraz yaş ilerledikçe çok zararını göreceksin, belki hayatın ameliyatla geçecek. Canına önem veriyorsan içme.

bir kızla tanışsam kızı etkileyebileceğim bir şey yok, diğer türlü en azından sigaran var diyorum.
En başta sigaranın etkileyici bir şey olduğu fikrinden kurtulun. 7/24 üstü başı leş gibi sigara kokan, öpecek olsan ağzı yüzü duman kokan insandan niye etkilensin biri? Bırak kız arkadaşımın sigara içip içmemesini, sigara içen arkadaşlarımla bile buluşmadan önce 3 kere düşünüyorum. Eve gidince atletime çamaşırıma kadar sigara kokuyor birisi yakınlarda sigara içince.

Bu kafayı aştıktan sonra ise nikotin sakızı olsun, çeşitli ilaçlar olsun onlarca etkili yolu var sigarayı bırakmanın. Büyük hastanelerde direkt sigara bırakma klinikleri oluyor, daha küçük hastanelerde dahiliyeye veya doğrudan aile hekiminize başvurabilirsiniz.

Geri
Yukarı