Sigara içerek havalı olduğunu sanan insanlar

İleride yaşayacakları öksürük nöbetlerinde, önemli gırtlak/solunum yolu rahatsızlıklarında ve daha da ciddileşen hastalıklar kapılarını çaldığında hâlâ havalı hissedecekler mi acaba? Tabi ki de hayır.

Ha, psikolojik ve sosyolojik olarak baktığımız zaman; bu tiplerin genelde öz güvensiz, zayıf bir karakteri olduğu için. "bakın sigara içiyorum, bir marifetim vaaaar, beni de görün, ben de buradayım" düşüncesi ile kendilerini "birisine ve/veya birilerine kanıtlama ihtiyacı" olarak nitelendirebiliriz.

En havalısı, otobüs beklerken önünden geçen yüzlerce arabanın egzoz dumanından rahatsız olmayıp, tek bir sigaradan rahatsız olabilmeyi başaran insanlardır. Adamlar dünyayı kurtarıyor, küresel ısınmanın belini kırıyorlar, vay be. Gerçi siyasetçilerden sigaranın yasaklanmasını talep etmeyi akıl edememeleri çok daha havalı.

Sigara en çok nasıl yayılır?
2288530_810x458.jpg

10 yıllık içici olarak yorumları gülerek okudum. :) Düşünceleriniz güzel fakat bunu okul ayrımı olmadan yapın. Meslek vs yazan olmuş. Unutmayın her şey bir fırtla başlar. Nefsinize mukayyet olun lütfen. Ben havalı görünmek yada kendimi belli etmek için başlamadım. İş ortamında özentilikten başladık, ağır yeşil ay takılırdım birde. :) Yarın ne olacağını kestiremeyiz, bu yorumu yapan arkadaşların bazıları belki ileride sigaraya başlayacaklar.

Şu neden içiyorlar diye konuşanları görünce eskiden içmediğim zamanlar geliyo aklıma aynı bu tepkiyi verirdim. Lisede arkadaş ortamında başlamıştım, kimisi askerde başlar kimisi hiç başlamaz. Şuna bir açıklık getirelim genelleme yapılması pek hoş olmamış ergenlik yıllarımda bile özentilikle başlamadım sadece meraktan başladım. Sigarayı kimse zevk olsun diye içmiyor şunu bir anlayın sigara bağımlılık oluşturduğu takdirde içimleri artar. Bu sadece sigarada değil uyuşturucu alkol hatta fast food yemekler veyahut spor yapmak bunlar bağımlılık yapacak şeyler daha sonra bırakmakta zorlanacağın şeylerdir. Son olarak sigarayı sadece ev ortamında içiyorum ve ileride sağlık sorunu yaşayacak olmam kimseyi ilgilendirmez , eğer bir kişi sigara içiyorum diye benle arkadaşlık etmeyecekse zaten benle arkadaşlığı bırak 5 metre yakınımda bile olmasın. Şu arkadaşlığınızı kesin diyenlerin ailesinde yada yakın çevresinde sigara içmeyen kimse yoktur eminim. :)

Edit : He bide şimdi aklıma geldi bana özentilikten başlıyorsunuz oğlum diyen arkadaşım şuan benden daha fazla sigara içiyor bir şeyi kınarken kendinizinde başınıza geleceğini unutmayın. Sigaraya başlamazsınız ama daha beter birşeye düşebilirsiniz bu irade meselesi değil yani. Eğer iradeden konuşacaksak size sigara içmeme rağmen çoğu insanın iradesiyle başa çıkamadığı şeyleri çok kolay başardığım işleri sayabilirim sorun yok. :)

Son düzenleme:
Şu neden içiyorlar diye konuşanları görünce eskiden içmediğim zamanlar geliyo aklıma aynı bu tepkiyi verirdim. Lisede arkadaş ortamında başlamıştım, kimisi askerde başlar kimisi hiç başlamaz. Şuna bir açıklık getirelim genelleme yapılması pek hoş olmamış ergenlik yıllarımda bile özentilikle başlamadım sadece meraktan başladım. Sigarayı kimse zevk olsun diye içmiyor şunu bir anlayın sigara bağımlılık oluşturduğu takdirde içimleri artar. Bu sadece sigarada değil uyuşturucu alkol hatta fast food yemekler veyahut spor yapmak bunlar bağımlılık yapacak şeyler daha sonra bırakmakta zorlanacağın şeylerdir. Son olarak sigarayı sadece ev ortamında içiyorum ve ileride sağlık sorunu yaşayacak olmam kimseyi ilgilendirmez , eğer bir kişi sigara içiyorum diye benle arkadaşlık etmeyecekse zaten benle arkadaşlığı bırak 5 metre yakınımda bile olmasın. Şu arkadaşlığınızı kesin diyenlerin ailesinde yada yakın çevresinde sigara içmeyen kimse yoktur eminim. :)
Sizi bilmem ama çevremde sigara içen yok. Özellikle konu başlığında da belirttim "Sigara içerek havalı olduğunu sanan insanlar" siz sadece sigara içenleri almışsınız. Konuyu çok yanlış anlamışsınız siz.

Sizi bilmem ama çevremde sigara içen yok. Özellikle konu başlığında da belirttim "Sigara içerek havalı olduğunu sanan insanlar" siz sadece sigara içenleri almışsınız. Konuyu çok yanlış anlamışsınız siz.
Dostum açıklamam ana konuya değil yorumlara zaten lütfen bir şeyi yanlış anladınız derken kendiniz ne kadarını anlayabildiniz onu sorgulayın. Yorumlardaki ön yargıya genel bir açıklama yaptım. :)

Havalı olduğunu sanması değil de, kendini ayrı bir klasmanda değerlendirmesi. İşin aslı; sevinç, üzüntü, heyecan vb. duygularda, işin tamamlayıcısı olarak görülmesi. Adeta bir arkadaş, bir kaçış noktası. Bu yönüyle psikolojik süreçlerin bir sonucudur. Aslında bağımlılık falan değildir, tamamen uzun süreli alışkanlıktır. İlk fırtla, her şey o gün başladıyla alakası olan bir şey de değildir. Bildiğin iradesizliktir. İçenin de, içmeyen tarafından sürekli eleştirilmesi de yersizdir bu arada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı