Sigara içerek havalı olduğunu sanan insanlar

Sizi bilmem ama çevremde sigara içen yok. Özellikle konu başlığında da belirttim "Sigara içerek havalı olduğunu sanan insanlar" siz sadece sigara içenleri almışsınız. Konuyu çok yanlış anlamışsınız siz.

Konuyu yanlış anladığı falan yok, doğruyu konuşmuş. Devrik cümlelerinizle ukalalık taslamak yerine arkadaşın konuştukları üzerine fikrinizi belirtebilirdiniz.

Gelen yorumları okurken nutkum tutuldu. Zararlı bir alışkanlığa ve bu alışkanlığı gerçekleştirenlere antipati duyulması normal olabilir, fakat herkes bildiğin nefretini saçmış. Zararlı mı zararlı, ama bir bağımlılıktan söz ediyoruz. Kimse ileride ne olacağından kesin emin olamaz. Sigarayla uzaktan yakından alakam yoktur, yine de bu konularda çekimser kalmayı tercih ediyorum, size de öneririm. İçindeki kininizi dökerken bari insanların kendi sağlıklarını bahane etmeyin.

Şu neden içiyorlar diye konuşanları görünce eskiden içmediğim zamanlar geliyo aklıma aynı bu tepkiyi verirdim. Lisede arkadaş ortamında başlamıştım, kimisi askerde başlar kimisi hiç başlamaz. Şuna bir açıklık getirelim genelleme yapılması pek hoş olmamış ergenlik yıllarımda bile özentilikle başlamadım sadece meraktan başladım. Sigarayı kimse zevk olsun diye içmiyor şunu bir anlayın sigara bağımlılık oluşturduğu takdirde içimleri artar. Bu sadece sigarada değil uyuşturucu alkol hatta fast food yemekler veyahut spor yapmak bunlar bağımlılık yapacak şeyler daha sonra bırakmakta zorlanacağın şeylerdir. Son olarak sigarayı sadece ev ortamında içiyorum ve ileride sağlık sorunu yaşayacak olmam kimseyi ilgilendirmez , eğer bir kişi sigara içiyorum diye benle arkadaşlık etmeyecekse zaten benle arkadaşlığı bırak 5 metre yakınımda bile olmasın. Şu arkadaşlığınızı kesin diyenlerin ailesinde yada yakın çevresinde sigara içmeyen kimse yoktur eminim. :)

Edit : He bide şimdi aklıma geldi bana özentilikten başlıyorsunuz oğlum diyen arkadaşım şuan benden daha fazla sigara içiyor bir şeyi kınarken kendinizinde başınıza geleceğini unutmayın. Sigaraya başlamazsınız ama daha beter birşeye düşebilirsiniz bu irade meselesi değil yani. Eğer iradeden konuşacaksak size sigara içmeme rağmen çoğu insanın iradesiyle başa çıkamadığı şeyleri çok kolay başardığım işleri sayabilirim sorun yok. :)
O içindeki nikotin sizi iç diye sürekli zorluyor. Benim tanıdığım vardı onla bir masaya otururduk aboo her 5 dakika da sigara içerdi. İşte o mikotin sizi bağımlı yapar. Bunu bırakanlar da zaten bırakırken çubuk kraker, sakız ya da kola içerek bırakıyorlar. Çok merak ettim de hangi sigarayı içiyorsunuz?

Ataturk-sigara-icerken-mustafakemalim-10.jpg

Ben havadan ziyade, yıllar önce lisede arkadaş ortamında sırf meraktan başladım. Lise 2. sınıftaydım. İlk hafta arkadaşlardan otlanırken bir sonraki hafta pazartesi günü paket almıştım. Bırakamıyorum, bırakması zor, vücuduma ve cebime verdiği tahribat çok fazla.
Yaşı küçük arkadaşlara benden abi tavsiyesi. Bulaşmayın.
Kızlar sigara içen erkekleri sevmez, sigara sizi ortamlarda havalı yapmaz, kimse size sokakta sigara yaktığınız için dönüp ay ne havalı diye bakmaz, isterseniz Robert De Niro gibi sigara yakın havalı olmazsınız. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk örneği verilse bile o zamanlar ile günümüz bir değil. O zaman sigara içmek bir trend sayılırken günümüzde İnsanlar bunun saçma ve sağlıksız olduğunun farkında. Bu yüzden içmiyorlar. Sigara içmek havalı ve güzel bir şey değildir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı