Sigaraya Başladım

Suan ki sıkınti stres sikayeti ile psikiyatriye gitsem bana anti depresan yazar eminim %100. Bunun yerine bira iciyorum acayip super oluyor rahatlatiyor. Kafa bombos oluyor. Ne stres ne sıkıntı. 2-3 hafta da bir iki bira iciyorum.

Sigara konusuna gelirsek. Aynen ben de sıkıntı stress yuzunden basladim ama bir sey degismiyor uzun vade de. Kisa vade de rahatlatir 1-2 ay falan. 3. Ay sabah uyanip agzin kul tablasi gibi kokmaya baslayip ve sigarasiz cay icmemeye baslarsan ayvayi yersin benim gibi. Yol yakinken geri don. Sigara yerine bira ic. Bira oyle bagimli yapmiyor hem de. Suan ise cok pismanim ve sigarayi birakamiyorum.

Her önerilen ilacı almayın. İçmeyin. Bunu bir doktor önerse bile!

2. doktora git, 3. doktora git. İlk gidişte antidepresan veren doktordan bir şey beklemem ben zaten.

Her hayatı iyi gitmeyen antidepresan gömseydi, herkes aylak aylak dolaşırdı herhalde.
Dostum, söylediklerinin son yarısına katılmakla birlikte başta söylediklerine katılmıyorum. Her meslekte işini baştan savma yapan insanlar vardır. Ancak %90 oranında 1. doktor doğru tedaviyi verir. Öncelikle ilk gidişten bir doktor antidepresanı yazıyorsa şunu sorgulamak lazım. Kaç dakika ayırdı? Neler konuştular? Hasta ne kadar samimiydi? Bunlar maalesef ülkemizde çok yaşanıyor. Kısa ayrılan süre, samimiyetsizlik. Bir hocamız bi hastasının ancak 1 yıl sonra samimi olduğunu ve o süre sonunda paranoid şizofreni tanısı koyduğunu söylemişti. Burada hatayı doktorda aramak yerine hastanın anlattıkları ve anlatmadıklarına da yorabilirsiniz. Gerçekten işini baştan savma yapan doktorlar da var. Ama şu mantık yanlış. 1. doktora git, olmadı 2. doktora git mantığı tamamıyla yanlış.

Hayır, yanlış değil. Farklı doktorlara gidip, farklı tavsiyeler almak yanlış bir şey değildir. Doktor hasta ilişkisini bilemem, onu konu sahibine soracaksınız.
Mesleğin içinde olan biri olarak konuşuyorum. Çoğu hastalığın tedavisini ülkemiz insanları çok bilmiş(!) oldukları için beğenmiyor ve farklı doktora gidiyorlar. Ya şu lafı bile duydum acilde. “Bir serum bile takmadan gönderdi.” Volüm yüksekliği olan bi hastaya SF(serum) takarsan hasta mortalitesini artıracakken, volüm kaybı olan hastada ise hayati önem taşır vermek. Doktorlara karşı itibarsızlaştırma olduğundan birinci doktor olmadı başkasına gidelim mantığı hâkim bizim ülkede. Sadece kısa süre ayıran ve anamnez dâhi almayan bir doktordan sonra başkasına gitmek kabul edilebilirken, gerçekten iyi vakit ayıran, ayrıntılı anamnez alan bir doktordan sonra başka doktora gitmek sadece zaman kaybıdır.

Arkadaşlar merhaba, şu son dönemler hem ailevi hem iş hem de arkadaş ortamından hayatım pekte iyi gitmiyor. Yaz sezonu ortasında psikiyatri ile görüştüm ve antidepresan (Lustral) verdi. İlk içmeye başladığım zamanlar sanki kendime zarar versem canım yanmayacak gibiydi. Sonrasına hafif toparladım. Taa ki gün geçtikçe sorunlar artmaya devam edince iyice kötüleştim. İş yerinde merdivenden düştüm ve elimde ağır eşyalar vardı üzerime düştü. Başımı ve boynumu vurdum ve ondan sonra hem ilacımın bitmesi hem de düşmenin etkisi ki ben öyle düşünüyorum, içten içe bi' tedirginlik ve fiziksel olmayan titreme yaşıyorum. Ayın 23'ünde randevum var yani kontrol bende bu zaman içerisinde beni rahatlatacağını düşündüğüm için sigara kullanmaya başladım. Ama içten içe bi' yanma hissediyorum. Yeni başlayan biri için bu normal mı?
ilaç bitti ne demek? antidepresan ilaci direkt kesilmez, eğer tedavi sürecin devam ediyorsa 1 gün bile dozunu atlatmamaya bakmalısın ilacının. antidepresani aniden kesersen eskisinden daha kötü olursun.

Suan ki sıkınti stres sikayeti ile psikiyatriye gitsem bana anti depresan yazar eminim %100. Bunun yerine bira iciyorum acayip super oluyor rahatlatiyor. Kafa bombos oluyor. Ne stres ne sıkıntı. 2-3 hafta da bir iki bira iciyorum.

Sigara konusuna gelirsek. Aynen ben de sıkıntı stress yuzunden basladim ama bir sey degismiyor uzun vade de. Kisa vade de rahatlatir 1-2 ay falan. 3. Ay sabah uyanip agzin kul tablasi gibi kokmaya baslayip ve sigarasiz cay icmemeye baslarsan ayvayi yersin benim gibi. Yol yakinken geri don. Sigara yerine bira ic. Bira oyle bagimli yapmiyor hem de. Suan ise cok pismanim ve sigarayi birakamiyorum.
Alkol almam yasak benim. Kalp ritim bozukluğundan dolayı.

Arkadaşlar merhaba, şu son dönemler hem ailevi hem iş hem de arkadaş ortamından hayatım pekte iyi gitmiyor. Yaz sezonu ortasında psikiyatri ile görüştüm ve antidepresan (Lustral) verdi. İlk içmeye başladığım zamanlar sanki kendime zarar versem canım yanmayacak gibiydi. Sonrasına hafif toparladım. Taa ki gün geçtikçe sorunlar artmaya devam edince iyice kötüleştim. İş yerinde merdivenden düştüm ve elimde ağır eşyalar vardı üzerime düştü. Başımı ve boynumu vurdum ve ondan sonra hem ilacımın bitmesi hem de düşmenin etkisi ki ben öyle düşünüyorum, içten içe bi' tedirginlik ve fiziksel olmayan titreme yaşıyorum. Ayın 23'ünde randevum var yani kontrol bende bu zaman içerisinde beni rahatlatacağını düşündüğüm için sigara kullanmaya başladım. Ama içten içe bi' yanma hissediyorum. Yeni başlayan biri için bu normal mı?
Doktorunuz size lustral'i bir kutu bittikten sonra bırakın diye mi verdi? Psikiyatri ilaçları genelde kısa süreli verilmez genelde, istisnai durumları vardır elbet ama siz kendiniz mi paket bitince almaya devam etmediniz?

ilaç bitti ne demek? antidepresan ilaci direkt kesilmez, eğer tedavi sürecin devam ediyorsa 1 gün bile dozunu atlatmamaya bakmalısın ilacının. antidepresani aniden kesersen eskisinden daha kötü olursun.
Açıkçası 1 aylık ilaç vardı. ben 20 gün kullandım bi' 10 gün kullanmadım. Hiç bir sorun yaşamadım. Sonra herkes annem, halam bırakma falan dedi. Ama o süreç içerisinde ilaç varmış yokmuş hiç farklılık yoktu. Taa ki merdivenden düşmem ve aynı zamanda ilacın bitmesi beni çok kötü yaptı. 1 tane sigara içsem başım feci dönüyor.
Doktorunuz size lustral'i bir kutu bittikten sonra bırakın diye mi verdi? Psikiyatri ilaçları genelde kısa süreli verilmez genelde, istisnai durumları vardır elbet ama siz kendiniz mi paket bitince almaya devam etmediniz?
Bitince kontrole gel dedi. Bende tekrar randevu aldım 3 gün sonra kontrolum var.

Yeni konular

Geri
Yukarı