Günde 2 sigaraya kadar azaltmak

Sen 1-2 kere kullanmakla yıllarla sevinçten, heyecandan, korkudan, izdirapdan sonra kullanmayı aynı tutma. O sigarayı bırakmak için aynı duygularin hepsini teker teker sigarayi kullanmadan yaşamalı. Beyin birdaha o duyğuları yaşayan zaman sigarasızda yaşaya biliyormuşum demeli kendine.
Sigara içmenin mazereti olmaz, sevinçten üzüntüden sonra sigara kullanıyorsan bu senin idaresizliğini gösterir. Çok mu üzüldün, sigara içme, git bir havuza veya şehrinde varsa denize yüz. Yüzmezsen bisiklet sür, bisikletin yoksa giy üstüne bir eşofman takımı koşuya çık.

Onun yerine bağımlılık yapacak ama sağlıklı bir içecek veya tüketilecek bir şey bulabilirsin ve bu sigara içilmezmiş boşuna para verdim buna diyeceksin.

Bugün sigara içmek için imkanım ve vaktim yok diye düşünürseniz ve bunu 2 hafta gibi bir süre devam ettirebilirseniz 2 sigaraya gerek kalmaz sigaranın kendisini bırakırsınız. Bir paket gibi miktara ulaştıktan sonra sigara içmek stresli olmasanız, bir gerekçesi olmasa bile bağımlılık haline gelir. Vücutta nikotin açığı oluşur. Bu açık sizin iradenizi kıracak kadar güçlüdür. İki hafta gibi bir süre içmeden yoksunluk belirtileriyle baş edebilirseniz sizin için çok iyi olur. İçmeyince oluşan panik durumu, stres hali sizin iradenizden güçlü değil bunu unutmayın.

Yoğun stres durumunda bir paket sigara normal gelebilir ancak günde 6-7 sigaradan sonra gereksiz baş ağrısı oluşmuyor mu? Eğer bırakmaya hazır değilim diyorsanız ne kadar miktardan sonra nikotinin etkisini görmüyorsanız ondan sonrasını içmemeyi deneyin. Canınız sıkıldıkça sigara içeyim geçsin diye düşünmeyin, ne kadarı etki ediyorsa o gün için sonrasını içmeyi düşünmek yerine kendinize şunu söyleyin mesela, ben bugünlük bunun etkisini gördüm sonrasını içsem hem cebime zararı olacak hem bana bir etkisi olmayacak zararından başka. Böyle düşünmeyi deneyin.

Yoğun stres durumunda bir paket sigara normal gelebilir ancak günde 6-7 sigaradan sonra gereksiz baş ağrısı oluşmuyor mu? Eğer bırakmaya hazır değilim diyorsanız ne kadar miktardan sonra nikotinin etkisini görmüyorsanız ondan sonrasını içmemeyi deneyin. Canınız sıkıldıkça sigara içeyim geçsin diye düşünmeyin, ne kadarı etki ediyorsa o gün için sonrasını içmeyi düşünmek yerine kendinize şunu söyleyin mesela, ben bugünlük bunun etkisini gördüm sonrasını içsem hem cebime zararı olacak hem bana bir etkisi olmayacak zararından başka. Böyle düşünmeyi deneyin.
Canım sigara istiyor. Yakıyorum bi tane sonra midem bulanıyor keyif almıyorum. Öğlen sıcağında oluyor bu özellikle. Bu olay olduğu zamanlarda sigarayı keyif aldığım için değilde bağımlılıktan içtiğim geliyor aklıma.

Geri
Yukarı