Sık elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi?

parlak58

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, elektrikler çok sık kesilmeye başladı, son 5 günün her günü 1-2 kere kesildiğini söyleyebilirim.Bu kesintiler bilgisayara zarar verir mi? Genelde kesildikten sonra hemen fişini çekiyorum bilgisayarın o yüzden geldiğinde bilgisayar fişi çekilmiş oluyor fakat anlık olarak kesinti zarar verir mi? PSU'm da tüm korumalar mevcut fakat yine de güvenemiyorum, zarar gelmiş ise hangi donanımlara gelmiştir ve bu zararlar belirgin midir? Yani bilgisayar hiç mi açılmaz yoksa sağlıklı mı çalışmaz örneğin donma gibi şeyler olur mu?

PSU : Cooler Master Masterlite 700w 80+

Ani kesintiden dolayı çoğu türden sıkıntılar doğabilir. PSU'n güvenilir ve kaliteli bir PSU ama içine sinmiyorsa ve bozulacağını düşünüyorsan UPS alabilirsin.

Ani kesintiden dolayı çoğu türden sıkıntılar doğabilir. PSU'n güvenilir ve kaliteli bir PSU ama içine sinmiyorsa ve bozulacağını düşünüyorsan UPS alabilirsin.
Peki hasarı nasıl algılayabilirim, zamanla mı belirgin olur yoksa direk hiç açılmaz mı? Ve genelde bu tür kesintilerde hangi donanımlar zarar görmekte?

Akım koruyucu priz veya UPS kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız bütçenize uygun bir tane akım koruyucu priz alabilirsiniz, UPS pahalı.

Akım koruyucu priz aldım bugün, çarşamba günü elime ulaşacak.Cooler Master'a ticket açtım ve sordum bana "Bu PSU'da tüm korumalar mevcut olduğu için diğer donanımlarınıza zarar vermez, hasar gören tek şey PSU olur." dediler.Bu tarz korumalı PSU'larda böyle mi oluyor?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı