SilverStone GP yorumlarınız

TENSES

Kilopat
Evet, yarış bitti. Sıcağı sıcağına konuyu açmak istedim. Yarışta tartışacak çok nokta var. Özellikle Hamin ve Verstapenin teması sonucu Verstapenin'in yarış dışı kalması ve Hamin 10 saniye ceza alması. Bana soracak olursanız, 10 saniye cezayı hafif buldum ki, zaten yarış sonucu da bunu gösteriyor gibi.
Açıkçası Verstapeni pek sevmem ama en büyük rakibi tarafından yarış dışı bırakılıp bir de o kişinin yarışı kazanarak puan farkı açmasına ben üzüldüm.

Son yarış sonucuna baktığımda 1. ile 2. arasında 18 sn var. Öncesinde ise 36. Bu yarışlarda 1. adama 10 saniye ceza versen ne yazar? Kaldı ki diğer yarışlara bakılırsa daha az farklı yarışlar elbet var. Ama o öndeki tayfa dışına bakıldığında 10 saniye hiçbir şey. Bu tip bir hareketin 30 saniyeyi hak ettiğini düşünüyorum ben. İçeriden girecek gibi gelip, erken apex yapacakken adam önüne geçince kerb'den uzaklaşmaya ne desem az.

Hamilton'u severim de bugün yaptıkları harbi hoş değildi. Bu şekilde alacaksa 8. şampiyonluğu almamasını isterim.
Düzgün şekilde kapışmaya çalıştığını düşünüyordum Hamilton'un, kaybedince üzülmüyordu bile. (En azından bu sezonluk.) Ama pist kendi ülkesinde olunca demekki değişebiliyormuş.
Bu arada Vettel'e ne oldu da yarış dışı kaldı? Kaçırdım orayı.

Son düzenleme:
Verstappen yarış başında Copse'a gelene kadar Hamilton'a karşı 3 defa farklı çizgilerde olmasına rağmen Ham'in çizgisini kapatıyor agresif şekilde. Cezalık hareket mi? Değil ama Verstappen de çok temiz yarışmadı, rakibine çizgi bırakmadı. Hamilton da olmaması gereken virajda burnu içeri sokup onu dışarı sürmek istedi ama Verstappen'in agresif çizgisini öngörüp gaz kesmesi gerekirdi. Agresif olmayıp da şampiyon olmuş 1 sürücü bulun bana geçmişte, Hakkinen - Schumacher döneminde de bu böyleydi, Senna - Prost döneminde de. Rakibini o pistte dışarı atmaya çalışırsın, bu sırada da temaslar olur. Bu insanlar daha okula başlamadan öncesinden kazanmak için mücadeleye giriyorlar, ne sportmenliği? :D Cezası olmasa daha neler neler yaparlar... :D

Bence 10 saniye ceza yerine ekstra pitten geçme cezası verilebilirdi. 10 saniye değil, 20-22 saniye civarında vakit kaybettirirdi. Bu tür şeyleri bu kadar büyütmeyin, geçmişte neler neler gördük. Bunun onlardan ne farkı var?

Hamilton'ı da hiç sevemedim 15 sezondur, çok itici hareketleri var. Kötü kaybeden olduğu kadar kötü kazanan aynı zamanda, bu kadar şov içinde olması irrite ediyor. Bu arada Verstappen yarışta olsaydı da Mercedes'in arabası çok hızlıydı, Verstappen bu yarışı kazanabilir miydi emin değilim açıkçası.

Leclerc müthiş iş çıkardı, dün de diğer konuda dediğim gibi düzlük hızında dezavantajı olsa da bu pistte avantajlı olduğu bölümler vardı Ferrari'nin. Maggots - Chapel, Vale - Club ve Abbey - Arena arasındaki 3 bölgede şasi dengesi nedeniyle Ferrari rakiplerinden hızlıydı. Yine de Leclerc'in bu düzeyde performans göstereceğini düşünmemiştim, "belki" Norris'i geçebilir diye düşünürken neredeyse yarışı kazanabilecek konuma geldi. Hamilton son 10 tur kan kokusu almış köpekbalığı gibi saldırdı, 2 tur kala da tahminimden 1 tur önce atak yapıp geçti. Leclerc günün sürücüsü seçilmeliydi, öyle oldu.

McLaren beklediğim performansı verdi, Ricciardo da kötü değildi. McLaren'ın mekanik tutuşunu geliştirmesi gerekiyor. Hızlanma ve düzlük hızında çok iyi durumda ama şasi dengesi ve mekanik yol tutuşu RBR/Ferrari gibi araçlara göre kötü.

Bu arada Vettel'e ne oldu da yarış dışı kaldı? Kaçırdım orayı.
Arabasında sorun vardı diye hatırlıyorum. Attığı spinle bir bağlantısı var mı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Saçma sapan bir yarıştı. 10 saniye cezayı geçmişte bundan çok daha hafif şeylere verdiler. Bu ceza sisteminin acilen düzeltilmesi gerekiyor. Her yarışa aynı hakemler götürülüp aynı derece cezalar gerek. Hiç yoktan 25 puan kaybettirdiler şampiyonluk yarışındaki adama. En azından pitten geçilme verilmesi gerekiyordu bence. Lec güzel yarıştı. Galibiyeti hamiltondan çok haketse de Mercedes aracına karşı koyamadı. Sainz da dün russel tarafından biçilmese daha iyi bitirebilirmiş.

"maFIA, powered by Mercedes" sözünün kanıtı niteliğinde bir yarış oldu. Verstappen'e yazık oldu, umarım bu yarıştan dolayı Bay Ağlak ile arasındaki şampiyonluk yarışının yönü değişmez. Yine umarım Marko 40 yılın başında doğru bir şey demiş olur da bir men gelir adalet yerini bulur.

Yeni konular

Geri
Yukarı