Silverstone GP

Makaleler
12
Daha fazla  
20210718_202242.jpg

Son anlara kadar galibiyet çekişmesi gördüğümüz için heyecanlı bir yarış oldu. Redbull için kabus, Mercedes için harika bir hafta sonu idi.

Verstappen ve Hamilton mücadelesi galibiyete gölge düşürdü. Açık suçlu Hamilton, Copse virajında o hızla aracın burnunu içeriye sokmak korkunç kazalara sebebiyet verir. Verstappen'in kazası çok büyüktü, 51G kuvvete maruz kaldı, buna rağmen ucuz atlattı.

Verstappan kazayı önleyebilirdi, bu kadar agresif davranmamalıydı, yarış tek turda kazanılmıyor. Bu durum elbette Hamilton'u haklı yapmıyor. Şampiyonluk mücadelesinde her puan değerli, Verstappen temastan kaçınması gerekirdi, 2. olması dünyanın sonu değildi.

2018 de Raikkonen, Hamilton'a aynı virajda çarpmıştı ve Raikkonen'e dur kalk cezası almıştı. 10 saniye cezası Hamilton'a ödül oldu. Benim için kirli bir galibiyet.

Perez beklentilerin altında kaldı, Bottas yine kötüydü, sonuca aldanmamak lazım. Norris pitlerde zaman kaybetti. Bu memurun seneye olmaması dileğiyle. Yine de maksimumu aldı.

Ferrari: Takıma uymayan bir pistte bu kadar rekabetçi olacaklarını kimse tahmin etmiyordu. Her iki sürücü de harika performans sergiledi. Sainz pit ekibinin kurbanı oldu yoksa o da Mclarenlerin önünde bitirebilirdi, Riccardo'nun kesin olarak önünde olurdu.

Günün sürücü, Ferrari'nin altın çocuğu Charles Leclerc idi. Altındaki arabay rağmen harika bir sürüş yaptı, ilk bölümde medium lastiklerle çok hızlıydı motorun ikide bir güç kaybetmesine rağmen Hamilton'u arkasında tuttu. Sert lastiklerle geçtikten sonra aracın temposu ilk bölüm kadar iyi değildi. Yarış temposunda Ferrari'den 1 saniye hızlı olan bir aracı arkada tutmak mümkün değildi. Leclerc elinden geleni yaptı. Leclerc şampiyonluk için yarışacak araç vermeyenler utansın. Yarış bitiminde yıkıldı resmen.

Mclaren: İyi bir hafta sonu oldu, Ferrari'nin gerisinde kalmaları sürpriz oldu. Norris'in ilk bölümdeki performansı çok iyiydi. Riccardo da fena bir yarış çıkarmadı.

Alpine: Her iki pilotuyla da puan aldılar. Ocon kendine geldi. Alonso yine çok iyiydi.

Aston Martin: Stroll iyi bir iş yaptı, Vettel soğuk lastiklerle spin atarak yarışını mahvetti.

Alpha Tauri: Takım için kötü bir hafta sonu idi. Tsunoda kalan tek puanı aldı.

Hamilton'ın cezası gayet yerindeydi. Helmut Marko yarıştan men cezası falan demiş. O kadarı biraz fazla olur. Leclerc hata yapmasaydı muhtemel galibiyeti getirecekti Ferrari'ye.

Leclerc hata yapmasaydı muhtemel galibiyeti getirecekti Ferrari'ye.
Alakası bile yok, Leclerc yarışı asla kazanamazdı. Her halikarda geçecekti.

Ön bölümdeki takımlar ile orta grup arasındaki tempo farkları arasında uçurum varken 10 saniyelik ceza RBR ve Mercedes için ödül oluyor.

Alakası bile yok, Leclerc yarışı asla kazanamazdı.

Ön bölümdeki takımlar ile orta grup arasındaki tempo farkları arasında uçurum varken 10 saniyelik ceza RBR ve Mercedes için ödül oluyor.

2019'da Verstappen'e karşı çok iyi savunma yapmıştı onun üzerinden konuştum. Bence Copse'da Leclerc içeriyi kapatmalıydı.

RedBull bu yarış çok ciddi anlamda geriye düşmüş. Bu sezon Hamilton'un eski yapısını bozduğunu sezdim. Hamilton eskisine göre daha agresif yarışıyor diye düşünüyorum. Bu sezon içerisinde çok daha hata veya kendisine yakışmayacak acemice hareketler yapıyor.

2019'da Verstappen'e karşı çok iyi savunma yapmıştı onun üzerinden konuştum. Bence Copse'da Leclerc içeriyi kapatmalıydı.
Aynı şartlar, aynı araçlar değil. O dönemki Ferrari aracı daha rekabetçi bir araçtı. Bu kadar RBR ile arasında hız farkı yoktu. Copse da elinden geleni yaptı, yapabileceği bir şey yoktu.

Açıkça şunu söylemek istiyorum belki saçma bir düşünce ama 10 saniye penaltı az değil mi? Bence en kötü 20 saniye penaltı verilmeliydi.
Zaten her yarış MAX ve HAM arkalarındakine 10 saniyeden fazla fark açıyor.

Bottas eğer Hamilton'a daha önceden yer verseydi Leclerc 2. bile olamayacaktı.

Leclerc zaten klasik şanssız biriydi.

Perez'in stratejisi bence kötü stratejiydi. MED+ HARD takmak daha mantıklıydı ki öyle yaptı herkes.

Norris de kötü bir pit stop yaşadı.

Alpine için seninle aynı düşünüyorum ama Stroll için tam tersi düşünüyorum. Ben böyle kötü sürücü görmedim. Gördüm de yani bu adam da kötü sürücü. Defans becerisi, dönme becerisi yok.

Verstappan kazayı önleyebilirdi, bu kadar agresif davranmamalıydı, yarış tek turda kazanılmıyor. Bu durum elbette Hamilton'u haklı yapmıyor. Şampiyonluk mücadelesinde her puan değerli, Verstappen temastan kaçınması gerekirdi, 2. olması dünyanın sonu değildi.
Şampiyonluk mücadelesine bir darbe söz konusu olduğu için ceza aldı zaten Hamilton. Suçun büyük kısmı ondaydı, 10 saniye ceza aldı ama bence pit cezası daha adil olurdu.

Leclerc hata yapmasaydı muhtemel galibiyeti getirecekti Ferrari'ye.
Leclerc, Copse virajında içeriyi kapatıp yerini korusa ve Maggots & Becketts arasını önde götürse bile sonrasındaki Hangar düzlüğünde DRS açarak gelen Hamilton'a karşı yine hiç şansı yoktu. O virajda bence de iç tarafı tutmayı deneyebilirdi ama bu ona sadece 4 virajlık bir önde gitmeye yarayacak riskli bir hamle olurdu. Dış çizgide de gaza oturduğunda araç kaydı, iç çizgide önden kayma sorunu yaşaması çok muhtemeldi. En başta hata olarak yorumladım ama iç tarafta önden kayıp olası bir kaza yaşamaktansa bunu tercih etmiş olma ihtimali yüksek.

Suçun büyük kısmı ondaydı, 10 saniye ceza aldı ama bence pit cezası daha adil olurdu.
Benim de itirazım buna. Avusturya yarışında Perez iki defa Leclerc'i pist dışına itti 10 saniye aldı ne oldu yine Leclerc'in önünde bitirdi. Çünkü RBR ve Mercedes aracı çok hızlı diğerlerine göre. Perez'in olayı ile bu olay arasında fark var, Hamilton-Verstappen olayı daha büyük bir olay. 7-8 yıldır yarışıyor Verstappen hâlâ akıllanmadı kazadan kaçınabilirdi, bu kadar agresif olmaya gerek yok.
RedBull bu yarış çok ciddi anlamda geriye düşmüş
Bu tespiti yapmak doğru değil. İyi araç ayarlayamadılar düzlüklerde geride kalmalarının nedeni buydu. Verstappen kaza yapmasaydı yine yarışı kazanabilirdi.

Geri
Yukarı