SilverStone PF 240 soğutma sıcaklık değerleri normal mi?

Gözüme ilk kasa çarptı Game booster olduğu için ama sonuçta mesh panel yani sorun olmaması lazım o kadar.

Var. Ryzen 5 3600 videodaki ama olay aynı. Bu işlemi yaparken bilgisayarın yeniden başlarsa korkma, voltaj az gelmiştir bilgisayar kendini resetlemiştir. Voltajı biraz arttırıp denersin. Bu arada her değer değişikliğinden sonra Prime95 testi yap 15 dakika. Sıcaklık 85 derece üstüne çıkarsa testi durdur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasam evet biraz kalitesiz fakat mesh olduğu için sıkıntı çıkarmadı bugüne kadar.
Video öneriniz için teşekkür ediyorum.

Kasam evet biraz kalitesiz fakat mesh olduğu için sıkıntı çıkarmadı bugüne kadar.
Video öneriniz için teşekkür ediyorum.

Video da farklı bir BIOS için anlatılmış.

Asus anakartın BIOS'u daha farklı.

BIOS ile ayar yapmak isterseniz 2 ayar değiştirmeniz lazım.

• CPU Ratio
  • VDDCR CPU Voltage
BIOS açılınca F7 tuşuna basarak advanced sekmesine girin, oradan Ai Tweaker kısmına girin.

Bu iki ayara ordan ulaşabilirsiniz, Ratio kısmına GHz'ı 10 ile çarpıp yazın, yani 4.2 GHz için 42.00 yazın.
VDCCR CPU Voltage ayarı ise offset voltage şeklinde var, 1.1V üzerine ekleyeceksiniz. Yani 1.2V için +0.100V offset verin.

Bu işlemleri yapınca kaydederek çıkmak için F10 tuşuna basın.

Video da farklı bir BIOS için anlatılmış.

Asus anakartın BIOS'u daha farklı.

BIOS ile ayar yapmak isterseniz 2 ayar değiştirmeniz lazım.

• CPU Ratio
  • VDDCR CPU Voltage
BIOS açılınca F7 tuşuna basarak advanced sekmesine girin, oradan Ai Tweaker kısmına girin.

Bu iki ayara ordan ulaşabilirsiniz, Ratio kısmına GHz'ı 10 ile çarpıp yazın, yani 4.2 GHz için 42.00 yazın.
VDCCR CPU Voltage ayarı ise offset voltage şeklinde var, 1.1V üzerine ekleyeceksiniz. Yani 1.2V için +0.100V offset verin.

Bu işlemleri yapınca kaydederek çıkmak için F10 tuşuna basın.
Çok teşekkür ediyorum.
Bu ayarı şimdi yapmayacağım yarın sabah yapmayı düşünüyorum.
Sakin kafayla rahat rahat.
Önerileriniz için tekrar teşekkür ediyorum.

SilverStone PF360 soğutucu ile Ryzen 5 3600 işlemciyi 4.4 GHz 1.275 voltaj ile kullanıyorum. Sıcaklık değerlerim boşta 30 ile 40 derece arası gidip geliyor. Yük altında 82 dereceyi anlık gördüm.

Evet ısınıyor maalesef.
Ben bu ısınmasının sebebini bir türlü bulamıyorum.
Acaba bu sorun sadece Ryzen 5 3600'lerde mi var?
En çok ısınma sorunu bu işlemcide oluyor diye biliyorum.

İşlemcide bir sorun yok arkadaşlar. Normal bir işlemci kendileri.

Mesela UV yaptırdığım biri stok fanla 4.2 GHz ile oyunda 65 derece üstünü görmüyor.

İşlemcide bir sorun yok arkadaşlar. Normal bir işlemci kendileri.

Mesela UV yaptırdığım biri stok fanla 4.2 GHz ile oyunda 65 derece üstünü görmüyor.

Hocam UV yapmaya çalıştım.
BIOS'tan vddcr CPU Voltage'yi -0.0500 yaptım F10 tuşuna bastım.
Görüntü alamadım.
Ve fanlar garip dönmeye başladı.
BIOS'u sıfırladım düzeldi.
Bu sefer Ryzen Master ile yapmayı denedim 1.2 veya 1.1 voltaj vermeme rağmen HWiNFO'da 1.609 v çektiğini gördüm ve sıcaklık boşta 86 derecelere çıktı.
Acaba bende mi bir sorun var?
Ben mi yapamadım?

Sıvı soğutmanın radyatörünü zor sığdırdığım için sağlıkla bir montaj olmadı o yüzden tam verim alamıyorum şu haliyle bile benim işimi görüyor.

Aynı sorunu bende yaşadım.
İnternet sitesindeki fotoğraflara bakarak karar vermiştim.
Muhtemelen sığar dedim.
Ürün elime ulaşınca gerçekten 240mm bile bu kadar büyükse 360mm nasıldır acaba dedirtiyor insana.
Radyatörü takmak için tam 4 saat aralıksız uğraştım.
Normal kasalarda sıvı soğutma radyatörü için ayrı bir bölüm var işte o bölüm bende de var.
Fakat hiçbir işe yaramadı.
Yaklaşık 1-2 cm ile RAM'lere değdi.
Kurulumunu PSU'nun olduğu bölüme yaptım mecburen.
Biraz da bundan kaynaklanabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı