Sinerji Ultimate Ryzen 5 5500 PC nasıl?

Yusuf Türkmen

Hectopat

Bu hazır sistemi almayı düşünüyorum fakat bazı değişiklikler yaptım tabii ki.
Ryzen 5 5550 // Ryzen 5 5600X.
Mld 500 GB SSD /// Samsung 1TB SSD.
Ekstra olarak AMD Wraith Stealth hava soğutucu toplam olarak 17.933, 31TL tutuyor değişikliklerden sonra.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer ya da daha iyi sistemler haliyle daha ucuza alınabiliyor.

Benzer ya da daha iyi sistemler haliyle daha ucuza alınabiliyor.

1. attığınız ultima olan sistemin 500 gb ssdsi soğutucusu yok ayrıca 5600 x yerine 5600 modeli var işlemcinin ve ekran kartı olarak bi fark yok ( zaten eğer bende ssdyi 500 e düşürüp soğutucuyu çıkarıp 5600 e çevirirsem ondan daha düşük bir fiyat elde ediyorum )

2. attığınızda ise yine 5600 bir işlemci 5600x değil 500 gb ssdsi var ve açıkcası ekran kartı amd yerine nvdia kullanmak daha iyi geliyor Driver, software açısından nvdianın softwareleri amdninkinden çok daha iyi bence

1. attığınız ultima olan sistemin 500 GB SSD'si soğutucusu yok ayrıca 5600 X yerine 5600 modeli var işlemcinin ve ekran kartı olarak bir fark yok ( zaten eğer bende SSD'yi 500'e düşürüp soğutucuyu çıkarıp 5600'e çevirirsem ondan daha düşük bir fiyat elde ediyorum )

2. attığınızda ise yine 5600 bir işlemci 5600X değil 500 GB SSD'si var ve açıkçası ekran kartı AMD yerine NVIDIA kullanmak daha iyi geliyor Driver, software açısından NVIDIA'nın softwareleri amdninkinden çok daha iyi bence
1- Bu tür sistemlerde aksi belirtilmediği sürece stok soğutucu kullanılır. Yani sizin paylaştığınız sistemle aynı durum geçerli. R5 5600 ile R5 5600X arasındaki fark yok denecek kadar az. Yani ekstra ödeme yapmayı gerektirecek bir durum yok. Ürün ekranından "Samsung 970 Evo Plus NVMe 1TB" seçtiğinizde bile daha ucuza geliyor.

2- Diğer sistemde de belirttiğim tüm durumlar geçerli. AMD ekran kartları da saf güç olarak bazı Nvidia ekran kartlarından önde olabiliyor. Tercihi ise alıcıya bırakıyoruz.

Yani neymiş? Böyle ezbere konuşmadan önce bunlar niye paylaşıldı diye bir bakıyormuşuz.

Son düzenleme:
1- Bu tür sistemler belirtilmediği sürece stok soğutucuyla gönderilir. R5 5600 ile R5 5600 arasındaki fark yok denecek kadar az. Yani ekstra ödeme yapmayı gerektirecek bir durum yok. Seçim ekranından "Samsung 970 Evo Plus NVMe 1TB" seçtiğinizde bile daha ucuza geliyor.

2- Diğer sistemde de belirttiğim tüm durumlar geçerli. AMD ekran kartları da saf güç olarak bazı Nvidia ekran kartlarından güçlü oluyor. Tercihi alıcıya bırakıyoruz.

Yani neymiş? Böyle ezbere konuşmadan önce bunlar niye paylaşıldı diye bir bakıyormuşuz.
5600x ve 5600 arasında 500 tl fark var sinerji sitesinde o kadar büyük bi fark değil Benim hatam en başta aşağıda değiştirme olduğunu görmedim sitede ancak değiştirdiğimiz zaman yine 17.733,77tl tutuyor soğutucu seçmeden sinerjide soğutucu ile 17.933,31tl tutuyor

Evet tabii ki amd ekran kartları daha iyi saf güç gösteriyor ancak dediğim gibi nvdia daha fazla hoşuma gidiyor

Ezbere konuşmadım sanırım siz öyle anladınız yanlış anladıysanız kusura bakmayın kaba bir anlamda söylemedim söylediğim hiç birşeyi

5600X ve 5600 arasında 500 TL fark var Sinerji sitesinde o kadar büyük bir fark değil Benim hatam en başta aşağıda değiştirme olduğunu görmedim sitede ancak değiştirdiğimiz zaman yine 17.733, 77TL tutuyor soğutucu seçmeden Sinerji'de soğutucu ile 17.933, 31TL tutuyor

Evet tabii ki AMD ekran kartları daha iyi saf güç gösteriyor ancak dediğim gibi NVIDIA daha fazla hoşuma gidiyor

Ezbere konuşmadım sanırım siz öyle anladınız yanlış anladıysanız kusura bakmayın kaba bir anlamda söylemedim söylediğim hiçbir şeyi.
Her şeyi toparlayıp sizi en başa götürüyorum:

Aşağıdaki sistemi seçtiniz.

Ürün ekranından aşağıdaki depolamayı seçtiniz.
Samsung 970 Evo Plus NVMe 1TB

Aşağıdaki soğutucuyu aldınız.

Yine daha ucuz.

Her şeyi toparlayıp sizi en başa götürüyorum:

Aşağıdaki sistemi seçtiniz.

Ürün ekranından aşağıdaki depolamayı seçtiniz.
Samsung 970 Evo Plus NVMe 1TB

Aşağıdaki soğutucuyu aldınız.

Yine daha ucuz.
Şimdi sadece Samsung 970 Evo Plus'u seçtiğimiz zaman fiyat olarak 17,124,29TL alıyoruz
Attığınız Soğutucu ile beraber 17.565TL oluyor

Sinerjiye döndüğümüzde sizin ki gibi 5600x i 5600 e çevirip SSD yi Samsung 980 1tb yaptığımızda üstünede soğutucuyu aldığımızda 17.383,79 fiyatını alıyoruz ve bu yine sizinkinden daha düşük oluyor

Yanlış bir şey yaptıysam düzeltin

Şimdi sadece Samsung 970 EVO Plus'u seçtiğimiz zaman fiyat olarak 17, 124, 29TL alıyoruz
Attığınız Soğutucu ile beraber 17.565TL oluyor

Sinerji'ye döndüğümüzde sizin ki gibi 5600X i 5600'e çevirip SSD'yi Samsung 980 1TB yaptığımızda üstünede soğutucuyu aldığımızda 17.383, 79 fiyatını alıyoruz ve bu yine sizinkinden daha düşük oluyor

Yanlış bir şey yaptıysam düzeltin
- Önerdiğim sistemin toplam fiyatı 17.566,19 TL. İçinde DRAM bulunan bir SSD ve kule tipi bir harici soğutucu var.

- Sizin sistemin toplam fiyatı 17.383,79 TL. DRAM bulunmayan bir SSD ve stok soğutucu var. Stok soğutucu ise bu işlemci için yetersiz. Siz buna soğutucu eklediğinizde de daha pahalı olacak.

Aynı zamanda hiç değinmediğim bir güç kaynağı-kasa kalite farkı var. Bunu da ilerleyen zamanda kapatmaya kalksanız bile daha pahalıya mal olacak.

Hatta tüm mesajlarımı unutun.

Alın size içinde RTX 3060 Ti bulunan daha ucuz bir seçim.

Son düzenleme:
- Önerdiğim sistemin toplam fiyatı 17.566,19 TL. İçinde DRAM bulunan bir SSD ve kule tipi bir harici soğutucu var.

- Sizin sistemin toplam fiyatı 17.383,79 TL. DRAM bulunmayan bir SSD ve stok soğutucu var. Stok soğutucu ise bu işlemci için yetersiz. Siz buna soğutucu eklediğinizde de daha pahalı olacak.

Aynı zamanda hiç değinmediğim bir güç kaynağı-kasa kalite farkı var. Bunu da ilerleyen zamanda kapatmaya kalksanız bile daha pahalıya mal olacak.
Haklısınız ancak sizin yaptığınız şekil iki ayrı siteden sipariş vermem lazım 1 parça olarak vermek daha mantıklı değil mi ve Sinerjideki 3060 12 gb bir 3060 aslında onuda göz önünde bulundurmak iyi olur ve Soğutucunun yeterli olup olmadığını bilmiyodum yani ben orda soğutucu bölümünde en ucuz olanı seçtim direkt sadece en azından bir soğutucu olsun diye ama Eğer yetersizse niye bir seçim olarak koymuşlar pek anlayamadım

Haklısınız ancak sizin yaptığınız şekil iki ayrı siteden sipariş vermem lazım 1 parça olarak vermek daha mantıklı değil mi ve Sinerji'deki 3060 12 GB bir 3060 aslında onu da göz önünde bulundurmak iyi olur ve Soğutucunun yeterli olup olmadığını bilmiyordum yani ben orada soğutucu bölümünde en ucuz olanı seçtim direkt sadece en azından bir soğutucu olsun diye ama Eğer yetersizse niye bir seçim olarak koymuşlar pek anlayamadım
Onu da dikkate alarak size son mesajımda bir seçim sundum.

Stok soğutucu konusunda üreticiler sizin maksimum durumlarınızı önemsemez. İşlemcinin belirli yükler altında çalışabilmesini hedefler. İşlemciye aşırı yük bindiren durumlarda ve sıcak havalarda o metal parçası pek işe yaramıyor. Eğer ki işlemciden tam verim almak istiyorsanız.

Geri
Yukarı