Sistem aniden kapanıyor

YASUDAREYİZ

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, masaüstü bilgisayarımda uzun zamandır kapanma problemi vardı. Dün format attım, sorun devam ediyordu, yani bir ayardan kaynaklı değil. Bugün kasanın içini açtım her zamanki gibi temizlik yapmak için. Temizliğini yaptım sonra da belki f_panel yanlış takılmıştır ondan kapatamıyorumdur Windows’tan diye düşündüm ve kullanma kılavuzundan bakıp taktım. Sonra bilgisayarımı fişe taktım çalıştırdım ve iki saniye içinde geri kapandı birkaç kez öyle oldu sonra ekran kartını çıkardım taktım hiç ellemeden f_panel’in fotoğrafını çekmiştim aynen o düzende geri taktım. Sorunum devam etti. Sonra kasadan her şeyi söktüm yani kabloları çıkardım. Sonra tekrar çalıştırdım aynı şekilde kapandı hiç görüntü gelmeden. Sosyalde bir konuda benzer bir sorun için okumuştum Power tuşuna bir dk basılı tuttum ondan sonra tekrar çalıştırdım normal çalışmaya başladı BIOS pilini söküp takmıştım bir kez de değişiklik olmuş mu diye BIOS'a giriyordum. Checksum hatası verdi ve kapandı sonra tekrar 1 dk basılı tutup tekrar çalıştırdım ve bu kez BIOS'a girebildim. Tarihe BIOS ayarlarına falan bakarken bilgisayar birden yine kapandı. Sonra tekrar aynı işlemi yapıp BIOS'a girdim tekrar kapandı. Artık sizlere danışmaktan başka çarem yok önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Teşekkür ederim hocam öyle yapmayı planlıyorum. Kablo uyumundan çekiniyorum o yüzden bana bir maks 300W PSU önerirseniz çok sevinirim. Ayrıca yeni sisteminiz şimdiden hayırlı olsun ben de bir iki güne Monster sipariş vereceğim ama bu evin ortak bilgisayarı yine de bu sorunu halletmem gerekiyor. İsterseniz LOL’den ekleyebilirsiniz kullanıcı adım aynı.

Tam mesajınızı beğendim ve kapandı demin tekrar. Toplam 55 dakika çalışmıştı.

Dark 300W SFX güç kaynağı bu biraz kaliteli ama güvenilir bir PSU 220 TL ücreti.

Frisby foem 300W Slim Power Supply biraz daha uygun 161 TL
Ama size önerim almışken sağlam alın 400W PSU alın ama sisteminize bakınca 300W'luk bir PSU rahatlıkla doyurur o sistemi

Teşekkür ederim hocam öyle yapmayı planlıyorum. Kablo uyumundan çekiniyorum o yüzden bana bir maks 300W PSU önerirseniz çok sevinirim. Ayrıca yeni sisteminiz şimdiden hayırlı olsun ben de bir iki güne Monster sipariş vereceğim ama bu evin ortak bilgisayarı yine de bu sorunu halletmem gerekiyor. İsterseniz LOL’den ekleyebilirsiniz kullanıcı adım aynı.

Tam mesajınızı beğendim ve kapandı demin tekrar. Toplam 55 dakika çalışmıştı.
Ben kaç kez dereceli ban yedim bu yüzden 1 klavye kırdım sinirden adam ayar oluyor :D

Dark 300W SFX güç kaynağı bu biraz kaliteli ama güvenilir bir PSU 220 TL ücreti.

Ama size önerim almışken sağlam alın 400W PSU alın ama sisteminize bakınca 300W'luk bir PSU rahatlıkla doyurur o sistemi

Hocam üstünde takılı olan 220W ya da 230W o yüzden bu işi mümkün olduğunca ucuza çözmek istiyorum.
Everest EPS-1455 peak 250W Power Supply
Sistemime uygunsa bütçeme de uygun ne diyorsunuz? Bağlantılarda sorun çıkmasın yeter bana.
Ekran kartına underclock yaparak çözenler de var. Sorun aynı ama çözüm nasıl farklı olsbiliyor anlamış değilim

Bir gün sabaha kadar her şeyi takılı deneyeceğim başka bir gün de ekran kartını çıkartıp deneyeceğim.
Ben kaç kez dereceli ban yedim bu yüzden 1 klavye kırdım sinirden adam ayar oluyor :D.

Aynen öyle neyse ki bu bilgisayara muhtaç değilim de internet amaçlı kullanıyor ev halkı.

Ya da Frisby FOEM 300W Power Supply (FPS-G30F12) ?

Hocam üstünde takılı olan 220W ya da 230W o yüzden bu işi mümkün olduğunca ucuza çözmek istiyorum.
Everest EPS-1455 peak 250W Power Supply
Sistemime uygunsa bütçeme de uygun ne diyorsunuz? Bağlantılarda sorun çıkmasın yeter bana.

Bir gün sabaha kadar her şeyi takılı deneyeceğim başka bir gün de ekran kartını çıkartıp deneyeceğim.

Aynen öyle neyse ki bu bilgisayara muhtaç değilim de internet amaçlı kullanıyor ev halkı.

İstanbul içindeysen beraber test edebilriz bende sağlam bir PSU var 500W onu takarız çalışırsa sorun olmazsa sende kalsın zaten işime yaramıyor.

İstanbul içindeysen beraber test edebilriz bende sağlam bir PSU var 500W onu takarız çalışırsa sorun olmazsa sende kalsın zaten işime yaramıyor.

Cömert teklifin için çok teşekkür ederim kankam ama sen Beşiktaş'tasın ben Sultanbeyli'de o yüzden çok zor olur o yine de tekrardan çok teşekkür ederim.

İşlemcinin yanındaki çiplerden biri bozulmuş olabilir aynı sorunu bende yaşadım ama bende 20 dk ya bir kapanıyordu format atarken falan hiç kapanmamıştı.

İşlemciyle alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum hem onu hiç ellemedim, hem bilgisayar sıkıntısız görüyor hem de sıcaklığını 50 derecenin üstünde görmedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı