Sistem boştayken R5 3500 66 derece, B450M-K II 40 derece oluyor

Unturned

Kilopat
Makaleler
1
Gamegaraj'dan yeni hazır sistem aldım. BIOS menüsünden sıcaklık değerine baktığımda İşlemci 66 derece anakart 40 derecede çalışıyor ve İşlemci fanının hızı 2227 RPM, normal mi?

İşlemci sıcaklık değeri:
1635705897256.jpg

Anakart sıcaklık değeri
1635705897252.jpg

İşlemci fanı RPM değeri:
1635706032600.jpg

Sistemim:
Aquarius 5A-RX6600
GameGaraj 16GB USB 2.0 Beyaz USB Bellek
AMD Ryzen 5 3500 3.6GHz AM4
Asus PRIME B450M-K II 4400MHz (OC) AM4 mATX
PowerColor Fighter RX6600 8GB 128Bit GDDR6
Kingston Fury Beast 16GB( 2x8) 3600MHz DDR4 CL17
Crucial P2 500GB SSD m.2 2300/940 MB/s NVMe PCIe
GameGaraj Aquarius-Mesh 650W 80+ Bronz RGB Mid. Tower Kasa

Son düzenleme:
Anakartın (büyük ihtimalle ya VRM'ler ya da yonga seti) sıcaklığı önemli değil sistem zaten boşta. İşlemci sıcaklığının sebebi voltajın çok yüksek olması. UV yapın.

GameGaraj'dan yeni hazır sistem aldım. BIOS menüsünden sıcaklık değerine baktığımda işlemci 66 derece anakart 40 derecede çalışıyor ve işlemci fanının hızı 2227 RPM, normal mi?

İşlemci sıcaklık değeri:
Eki Görüntüle 1203591

Anakart sıcaklık değeri.
Eki Görüntüle 1203590

İşlemci fanı RPM değeri: Eki Görüntüle 1203597

Sistemim:
Aquarius 5A-RX6600
GameGaraj 16GB USB 2.0 Beyaz USB Bellek
AMD Ryzen 5 3500 3.6GHz AM4
Asus PRIME B450M-K II 4400MHz (OC) AM4 mATX
PowerColor Fighter RX6600 8GB 128Bit GDDR6
Kingston Fury Beast 16GB( 2x8) 3600MHz DDR4 CL17
Crucial P2 500GB SSD m.2 2300/940 MB/s NVMe PCIe
GameGaraj Aquarius-Mesh 650W 80+ Bronz RGB Mid. Tower Kasa

Kasa çalışırken resim ekler misini fan soketleri yanlış takılmış olabilir.
ya da CPU fanı çalışmıyor olabilir.

Bu değerler normal değil.

Kasa çalışırken resim ekler misini fan soketleri yanlış takılmış olabilir.
Ya da CPU fanı çalışmıyor olabilir.

Bu değerler normal değil.

66 dereceyi düşünüyorum da, bu sistemler test edilmeden mi gönderiliyor sıcaklıkları vs? İşlemci fanı kargo sürecinde yerinden çıkmış veya es vermiş de olabilir mi acaba?

66 dereceyi düşünüyorum da, bu sistemler test edilmeden mi gönderiliyor sıcaklıkları vs? İşlemci fanı kargo sürecinde yerinden çıkmış veya es vermiş de olabilir mi acaba?

AMD'nin işlemci fanları yapısı gereği mandallı ve kilitli olduğu için dediğinizin olması zor gibi.
Isı olayını kontrol edeceklerini sanmam.

Teknisyenler topladıktan sonra sadece görüntü testini yapar geliyorsa sorun yok.

AMD'nin işlemci fanları yapısı gereği mandallı ve kilitli olduğu için dediğinizin olması zor gibi.
Isı olayını kontrol edeceklerini sanmam.

Teknisyenler topladıktan sonra sadece görüntü testini yapar geliyorsa sorun yok.

Belki termal macun fazla sürülmüş de olabilir. Bunlar haricinde aklıma bir tek voltajın fazla olması geliyor. 3500 ailesi bildiğim kadarıyla zaten ısınıyor ama bu anormal derecede.

Belki termal macun fazla sürülmüş de olabilir. Bunlar haricinde aklıma bir tek voltajın fazla olması geliyor. 3500 ailesi bildiğim kadarıyla zaten ısınıyor ama bu anormal derecede.

Termal macunu kontrol edin ama fan üzerinde ne varsa onu kullanmış olabilirler.
3500 ailesi ısınır ama boşta iken değil.

Termal macunu kontrol edin ama fan üzerinde ne varsa onu kullanmış olabilirler.
3500 ailesi ısınır ama boşta iken değil.

Stok soğutucunun üstüne bir de termal macun sürmüşlerse komik olur açıkçası.

@Unturned işlemciye sürülü halde olan termal macunu kontrol etmenizde fayda var. Bundan önce UV yapın voltaj yüksek. Soğutucuyu düzgün bir şekilde montajlayın, sonrasında tekrar sıcaklıkları kontrol edin.

@zeki1981 diğer fanlar da çalışıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Sir Benjamin UV nedir ve nasıl yapılır?

Eğer ki performansı düşürüyorsa yapamam çünkü sistemde RX6600 var öğrendiğim kadarıyla 3500 RX6600'ı besleyemiyor bu yüzden donanımsal sorun yoksa overclock yapacağım.

Montajlamayı bilmediğimden hazır sistem aldım eğer ki fanı çıkartmak gerekiyorsa Gamegaraj'ı arayayım, yaparlar umarım.

@kino @Yener K.

Son düzenleyen: Moderatör:
UV nedir ve nasıl yapılır?

BIOS üzerinden yapılır, işlemcinin çekirdeklerine giden voltajı düşürme işlemidir. Performans düşüklüğüne yol açmaz düzgün yapıldığında. Sıcaklıkları düşürmek konusunda iyi bir çözüm.

ASUS anakartım olduğu için rahat anlatabilirim.

Öncelikle F7 tuşuna basarak Advanced menüsüne girin. Sonrasında yine Advanced sekmesindeki CPU Core Voltage ayarını bulun. Manuel Mode'da değilse Manuel'e alın ve onun altında belirecek sekmeden bir voltaj değeri girin. 1.1v teorik olarak yeterli görünüyor bu frekansta. Belki 1.05v da yetebilir.

RX6600 var öğrendiğim kadarıyla 3500 RX6600'ı besleyemiyor bu yüzden donanımsal sorun yoksa overclock yapacağım.

Voltaj değerini 1.1v değerine çektikten sonra yine OC yapabilirsiniz. 1.104-1.120 voltaj değerleri arasında işlemcimi 4.2GHz'de çalıştırıyorum (Ryzen 5 3600). Ama tavsiye etmem malum stok soğutucu kullanıyorsunuz. Soğutma konusunda yetersiz kalabilir.

Montajlamayı bilmediğimden hazır sistem aldım eğer ki fanı çıkartmak gerekiyorsa GameGaraj'ı arayayım, yaparlar umarım.

İsterseniz durumu direkt GameGaraj'a anlatın. Çözüm bulmaya çalışsınlar.

Geri
Yukarı