Sistem kesintileri nedir?

Hasancan737

Hectopat
Görev yöneticisini açtığımda 1 saniyeliğine en üstte "sistem kesintileri" adında bir şey görüyorum CPU'yu %99 kullanıyor. Fakat 1 saniye sonra gözükmüyor (CPU kullanımı normala dönüyor). Nedir bu sistem kesintileri?

Gorev yoneticisi acilirken bu tur sapmalarin olmasi normalmis. Benzer konu acmistim.

Anladım. Neden arkada %99'da calisiyor mu diye sordugumu merak ediyorsaniz bir onceki konuma bakabilirsiniz CPU'nun %100 kullanimi ile alakali. Gorev yoneticisini actigimda CPU kullanimi dusuyordu yani normal degerlere iniyordu ama kapaliyken %100'e dayali kalıyordu o yüzden boyle bir soru sordum. Fakat aslinda sorun islemcimimin ekran kartima yetmemesiymis.

Görev yöneticisi ilk saniyelerde doğru düzgün bilgi vermezmiş: Bunun sebebi windowsun normal şartlarda cpu yu hafızayı kim ne kadar kullanıyor diye kayıt tutmamasıymış, haliyle görev yöneticisi ilk açıldığına abuk sayılar verirmiş. görev yöneticisi açıldıktan sonraki ilk birkaç saniye sonunda bu birkaç saniyenin bilgisi önümüze düşermiş.

Sistem kesintileri: ingilizcesi "system interrupts" imiş. Windowsun ana bir parçasıymış. Bu arkadaş basitçe cpu ile bütün donanım arasındaki haberleşmelermiş(ör: ethernet kartı: hey dosyayı indirdim cpu: aferin sana veya klavye: hocam d ye bastı cpu: tşk) bu arkadaşlar genele kısa olurmuş öyle cpu nun %100 ünü falan kullanmazmış. (Eğer CPU nun %100 ü kullanılıyorsa bilgisayar çöker.) genelde %1 lerde gezinirmiş, eğer %10 üzerine çıkarsa bu bilgisayarda donanımsal bir sıkıntı olduğunu gösterebilirmiş, bazen sürücülerde olan hatalarda sebep olabilirmiş buna, sürücüleri güncellemek yapılması gereken ilk şeymiş.

kaynakça:
nedir kısa: What are "system interrupts"? Why do they use resources so heavily and can I stop them with task manager?
nedir daha detay: What Is the “System Interrupts” Process and Why Is It Running on My PC?
nasıl azaltılır: What's system interrupts and how to fix it | SoftwareKeep

Not: klavyemin "d" tuşu çalışmamaktadır, lütfen hataları mazur görün.

Geri
Yukarı