Sistem oyunlarda ekran kartı kullanmıyor

haygieia

Hectopat
Merhaba dostlar. Sistemimde bir sorun var bir türlü çözemedim. Bazı oyunlara giriyorum ekran kartı tam frekansta çalışıyor ve %100-%99 kullanıyor. Lakin bazı oyunlarda da FPS 60-70i geçmiyor oyunun grafiklerini düşürüyorum artmıyor. Grafikleri yükseltiyorum artmıyor ve yetmezmiş gibi oyun esnasındayken ara sıra 20-30-40 FPS oluyor. Ekran kartı kullanımım sürekli olarak düşük. Bu sorunun bir çözüm yolu yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar. Sistemimde bir sorun var bir türlü çözemedim. Bazı oyunlara giriyorum ekran kartı tam frekansta çalışıyor ve %100-%99 kullanıyor. Lakin bazı oyunlarda da FPS 60-70i geçmiyor oyunun grafiklerini düşürüyorum artmıyor. Grafikleri yükseltiyorum artmıyor ve yetmezmiş gibi oyun esnasındayken ara sıra 20-30-40 FPS oluyor. Ekran kartı kullanımım sürekli olarak düşük. Bu sorunun bir çözüm yolu yok mu?

İşlemci ve ekran kartın ne hocam.

Bilgisayarının özelliklerini vermeyi ve hangi oyunlarda bu sıkıntıyı yaşadığını yazar mısın ? Medyumluk yeteneklerimi Yüce Honos geri aldı da.

Bilgisayarının özelliklerini vermeyi ve hangi oyunlarda bu sıkıntıyı yaşadığını yazar mısın? Medyumluk yeteneklerimi yüce honos geri aldı da.

Sistemim şu şekilde:
Ryzen 5 3600X işlemci.
INNO3D 3060 12 GB OC ekran kartı.
Adata XPG D41 model RAM'leri takılı 2x8 olacak şekilde 3200 MHz ve CL 16.
Ve Kioxia Exceria 500 GB SSD takılı sistemimde.

Sisteme daha yeni bir upgrade yaptım normalde 2600X işlemci ve tek kanal 2666 MHz 16 GB RAM kullanıyordum.

Sistemim şu şekilde:
Ryzen 5 3600X işlemci.
INNO3D 3060 12 GB OC ekran kartı.
Adata XPG D41 model RAM'leri takılı 2x8 olacak şekilde 3200 MHz ve CL 16.
Ve Kioxia Exceria 500 GB SSD takılı sistemimde.

Sisteme daha yeni bir upgrade yaptım normalde 2600X işlemci ve tek kanal 2666 MHz 16 GB RAM kullanıyordum.

Kanka bende ASUS Dual RTX3060 12 GB kullanıyorum fakat hiçbir sorun yaşamadım NVIDIA GeForce üzerinden sürücüyü güncelle çok kolay bir işlem zaten.

Kanka bende ASUS Dual RTX3060 12 GB kullanıyorum fakat hiçbir sorun yaşamadım NVIDIA GeForce üzerinden sürücüyü güncelle çok kolay bir işlem zaten.

Hayır bu sorun ne yapsam düzelmedi sistemi sıfırladım. Darboğaz yapıyor diye işlemci, anakart, RAM ve SSD aldım bu sefer ekran kartı oyunlarda kullanmıyor.

Mesela 60 FPS sabit verse tamam ona karşı değilim ama ara sıra 50-40-30 FPS'lere iniyor bu da benim çok sinirimi bozuyor. Hayır kartımda 3060 yani kaç yıllık GTA 5'te neden 60-65 FPS alıyor.

Mesela görseldeki değerlere baktığında anlaşılıyor. Ekran kartı kendini bilinçli olarak çalıştırmıyor sürekli %30-40-50 arasında seyir ediyor.

1689955621236.png

image.png

Oyun sırasında ekran kartımın fanları bile dönmüyor.

Hayır bu sorun ne yapsam düzelmedi sistemi sıfırladım. Darboğaz yapıyor diye işlemci, anakart, RAM ve SSD aldım bu sefer ekran kartı oyunlarda kullanmıyor.

Mesela 60 FPS sabit verse tamam ona karşı değilim ama ara sıra 50-40-30 FPS'lere iniyor bu da benim çok sinirimi bozuyor. Hayır kartımda 3060 yani kaç yıllık GTA 5'te neden 60-65 FPS alıyor.

Mesela görseldeki değerlere baktığında anlaşılıyor. Ekran kartı kendini bilinçli olarak çalıştırmıyor sürekli %30-40-50 arasında seyir ediyor.

Eki Görüntüle 1871192

Eki Görüntüle 1871193

Eki Görüntüle 1871192

Eki Görüntüle 1871193

Sürücülerini güncelle belki sorun gider gitmezse ekran kartında fabrika hatası gibi bir şey olabilir garanti süren bitmediyse iade et.

Yeni konular

Geri
Yukarı