Sıvı soğutmanın ömrü ne kadar?

SaL1K

Kilopat
Daha fazla  
Sıvı soğutma alacaktım. Sanırım hepsi 2-3 yıl sonra pompa arızası veriyormuş. Gerçekten böyle mi? Bozulmaya yatkın ürünler ise hava soğutmaya yöneleceğim.

Hava soğutmanın ömrü üzerindeki fanın ömrü kadardır.
Sıvı soğutmanınki ise pompa ve radyatör üzerindeki fan kadardır.

Her sıvı soğutma arıza verir diye bir kaide yok. Kimisinde 2 yılda bozulur, kimisinde ise 6 yılda.
Tabi bunda markanın ve pompa üreticisinin de payı var. Gamepower, Dark, Rampage gibi markalardan uzak durmak gerek.

Genelde içerisindeki sıvı azaldığında pompa kuru çalışmaya ve ses yapmaya başlar. O anda müdahale edilirse sıvı takviyesi yapılarak pompayı zarar görmemiş ise yine uzun süre kullanılmaya devam edilebilir.

Ben hava soğutmadan SilverStone PF240 sıvı soğutmaya geçtim. Sessizliği ve görselliği harika. Size de tavsiye ederim. Zaten yurtdışındaki incelemelerde de bilindik ve sevilen bir ürün.

Bendeki soğutmanın 360MM olanının incelemesi mevcut.

Son düzenleme:
Sıvı soğutma alacaktım. Sanırım hepsi 2-3 yıl sonra pompa arızası veriyormuş. Gerçekten böyle mi?

Öyle bir şey yok. Arkadaşım 5 sene önce Cooler Master Seidon 120M aldı ve hala kullanıyor. Biraz da şans işi.

Bozulmaya yatkın ürünler ise hava soğutmaya yöneleceğim.

Bozulmaya yatkın değiller ama gereksiz şeyler. Sıvı soğutmadan daha uygun fiyata satılan bir hava soğutma daha performanslı oluyor. Sıvı soğutma performanstan ziyade kasanın içine biraz da olsa görsellik katıyor ve kasanın daha derli toplu olmasını sağlıyor. Boşuna masraf.

Ben 8 yıldan beri aynı sıvı soğutmayı kullanıyorum. Üzerindeki fanlardan biri çok ses çıkartmaya başladı değiştirdim hala çalışıyor. Bu durum tamamiyle "elektronik şansı" ile ilgili.

Firmalar zaten ürünleri için 2 ile 5 yıl arasında garanti veriyorlar. Gerisi senin o ürünü hangi ortamda kullandığına ve şansına bağlı.

Bunu alıyorum o zaman.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-07-16-12-42-15-878_com.amazon.mShop.android.shopping.jpg
    Screenshot_2020-07-16-12-42-15-878_com.amazon.mShop.android.shopping.jpg
    158,7 KB · Görüntüleme: 753

Yeni konular

Geri
Yukarı