Sıvı soğutucu fanlarının yönleri nasıl olmalı?

Jordan Belfort

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Software Engineer
H115i aldım, radyatörü öne ya da üste takmayı planlıyorum. Emin değilim. Hangi tarafa takmalıyım sizce?

Ön ? = Fanlar İçeri doğru mu çekmeli havayı?
Üst ? = Fanlar Dışarı doğru mu üflemeli havayı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyatörü kasanın üst tarafına monte etmenizi tavsiye ederim. Böylece egzoz fanı ısıyı kendine çekerken radyatörün önüne takacağınız fan iter. Böylece maksimum akışı sağlamış olup normalden birkaç derece daha düşük sıcaklık değerleri görürsünüz.

Daha verimli çalışmasını isterseniz radyatör öne , fanlar onun önüne , havayı içeri alacak şekilde kullanın.
Üste takıp fanlarıda egzoz şeklinde takarsanız ekran kartından yükselen sıcak hava ile radyatörü soğutmaya çalışacak, verimli çalışmaz.
Şu videoda net anlatım ve uygulama var: gpu cpu derece farklarını çok net gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
H115i aldım, radyatörü öne ya da üste takmayı planlıyorum. Emin değilim. Hangi tarafa takmalıyım sizce?

Ön ? = Fanlar İçeri doğru mu çekmeli havayı?
Üst ? = Fanlar Dışarı doğru mu üflemeli havayı?
Daha verimli çalışmasını isterseniz radyatör öne , fanlar onun önüne , havayı içeri alacak şekilde kullanın.
Üste takıp fanlarıda egzoz şeklinde takarsanız ekran kartından yükselen sıcak hava ile radyatörü soğutmaya çalışacak, verimli çalışmaz.
Şu videoda net anlatım ve uygulama var: gpu cpu derece farklarını çok net gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Radyatörün hem önüne hem arkasına havayı içeri alacak şekilde 4 fan takıp, bunları yakın hızlarda çalıştırırsanız, radyatörden geçen hava artıyor, cpu ısısı birkaç derece daha düşüyor. Ekran kartına doğru üflediği için ekran kartı da daha iyi soğuyor.
Radyatörden geçen hava sıcak olmuyor!

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı