Sıvı soğutucum işlemciyi soğutmuyor

Ya dostum ya ben anlatamıyorum ya anlamak istemeyen bazı arkadaşlar var. Benim sorunum kasanın havalanmaması değil. kasanın yan tarafı açık deli gibi hava alıyo zaten. Yok arka taraftaki fanlarda dışarı hava üflüyormuş vs. diyorum ki bu zaten yanlış düzelticem ama kasanın yanı açık olduğu için bu şuan bir sorun değil desemde yok ön taraftan havayı alsın yok arkadan versin vs. Arkadaşlar şuan ki sıkıntımın teknik sıkıntısı bundan kaynaklı değil bana başka türlü önerebiliceğiniz birşey var mı diye sorsamda ısrarla herkes bu konuyu tartışmakta ısrarcı. Dostlar ayırdığınız zaman benim için çok kıymetli yardım çabanız için minnettarım. Ama işlemcim soğumuyor diyorum genel olarak başka bir sıkıntı var.

hayır test edip aldım.
Kasanızın modeli nedir ?

Hocam siz bu konuyu kapatın. Çözüm yolu öneriyorum, takmıyorsunuz bile hala kendi dediğinizi savunuyorsunuz. O zaman neden şikayetçisiniz sıcaklıklardan.

Kolay gelsin...

Benim merak ettiğim şey çözüm benim söylediğim ve sen yapmıyosun konuyu kapat git diyebilme özgüvenini nerden buluyosun. Bu işe hayatını harcamış şuan onun kurmuş olduğu forumda tartışabilme imkanı bulduğun recep beyin videosuna bakarak yaptım diyorum yanlışlık yok diyorum bak buda videodan ss
3E6944CA-9A30-4AA7-9EAA-6453B846FE45.jpeg

diyip göstersemde daha ne kadar ısrarcı olabiliceksin cidden merak ediyorum. Desen ki kardeşim macununu değiştir yok soket bıraketini üste tak veya pompanın takarken temasta sıkıntı olabilir desen kablolamanda problem var desen bıostan yapman gereken ayarlar var bak şöyle şöyle desen öpüp başımın üstüne koyucam ama dünden beri yan tarafı açık kasanın havalanma problemini çözmeye çalışıyoruz. Birde gelip üstüne trip yiyiyorum. Bin kere teşekkür ediyorum ayırdığınız zaman için vs. diye ama arkadaş hala daha diyo ki çözümü sundum yapmadın konuyu kapat git. Dostum verdiğin emek için minnettarım ama bu konu başlığından başkalarınında yararlanıcağı göze alırsak senin önerini dikkate alıcak başka arkadaşlar olucaktır. Ama bu benim sıkıntımın çözümü değil artık bunu anla ve kabullen lütfen. İyi günler.
Kasanızın modeli nedir ?
Corsair carbide 275r

Anladım dediğinizi. Bununla beraberde daha da fazla tartışmaya gerek olmadığını düşünüyorum!.

Kullandığınız kasa bu değilmi ?
Corsair carbide 275r ile ilgili görsel sonucu

Eğer bu ise görebileceğiniz gibi fotoğrafa dayanarak ön panelinde yanda ve üstte hava girişi var. Bu girişler küçük olduğu için siz havayı ittirmeye çalışırken türbülans oluşturabilir. Siz buraya iç taraftan hava vurmaya çalıştığınız zaman hava radyatör ve ön kapak arasında sıkışır çünkü havanın rahatlıkla çıkabileceği ızgara tipi bir ön kapağı yok. Kasanızın kapağının açık olması sıcaklığı düşürür. Ama siz radyatördeki havayı fanlarla iterek ön kapak ile radyatör arasına sıkıştırıyorsunuz. O küçücük deliklerden ise hava zorla çıkmaya çalışıyor. Sizden ricam zamanınızı ayırıp fanların yönünü çevirip tekrar dener misiniz?

Bu arada sizdemi technopatın videosundaki gibi kasanızın ön kapağını çıkararak kullanıyorsunuz? Eğer kapalı tutuyorsanız çıkarıp deneyin. Dediğim gibi belkide hava sıkışmasından dolayı ısınıyordur.

Ben hiç sıvı soğutma kullanmadım fakat bana o çoklayıcı eksik olduğu için böyle oluyor gibigeldi. CPU fan pump fan kabloları kesin doğru taktıysanız bir gariplik var.

Anladım dediğinizi. Bununla beraberde daha da fazla tartışmaya gerek olmadığını düşünüyorum!.

Kullandığınız kasa bu değilmi ?
Corsair carbide 275r ile ilgili görsel sonucu

Eğer bu ise görebileceğiniz gibi fotoğrafa dayanarak ön panelinde yanda ve üstte hava girişi var. Bu girişler küçük olduğu için siz havayı ittirmeye çalışırken türbülans oluşturabilir. Siz buraya iç taraftan hava vurmaya çalıştığınız zaman hava radyatör ve ön kapak arasında sıkışır çünkü havanın rahatlıkla çıkabileceği ızgara tipi bir ön kapağı yok. Kasanızın kapağının açık olması sıcaklığı düşürür. Ama siz radyatördeki havayı fanlarla iterek ön kapak ile radyatör arasına sıkıştırıyorsunuz. O küçücük deliklerden ise hava zorla çıkmaya çalışıyor. Sizden ricam zamanınızı ayırıp fanların yönünü çevirip tekrar dener misiniz?

Bu arada sizdemi technopatın videosundaki gibi kasanızın ön kapağını çıkararak kullanıyorsunuz? Eğer kapalı tutuyorsanız çıkarıp deneyin. Dediğim gibi belkide hava sıkışmasından dolayı ısınıyordur.
O ihtimalide düşündüm. Ön kapağıda önündeki toz filtresinide kaldırdım. Yan kapağını şimdilik zaten açık kullanıyorum ama herhangi bir ısı değişimine rastlayamadım. Ve fanlar radyatörün içine gayet iyi üflüyordu. Ya açıkçası bana bu durumun sebebi pompada bir devir daim yapmadığı sıkıntısını düşündürüyor. Yoksa fanlar gayet iyi çalışıyor. Şuan iş yerimdeyim fan çoklayıcı kablo elime ulaştı. Max 1 saate termal macunda elime geçmiş olur. Eve geçtiğimde tüm ayarlamaları yapıp tekrar sizi bilgilendiricem. Eğer olmazsa fanların yönlerini değiştirip o şekildede bir deneme yaparım ama umarım onu yapmaya gerek kalmaz.

O ihtimalide düşündüm. Ön kapağıda önündeki toz filtresinide kaldırdım. Yan kapağını şimdilik zaten açık kullanıyorum ama herhangi bir ısı değişimine rastlayamadım. Ve fanlar radyatörün içine gayet iyi üflüyordu. Ya açıkçası bana bu durumun sebebi pompada bir devir daim yapmadığı sıkıntısını düşündürüyor. Yoksa fanlar gayet iyi çalışıyor. Şuan iş yerimdeyim fan çoklayıcı kablo elime ulaştı. Max 1 saate termal macunda elime geçmiş olur. Eve geçtiğimde tüm ayarlamaları yapıp tekrar sizi bilgilendiricem. Eğer olmazsa fanların yönlerini değiştirip o şekildede bir deneme yaparım ama umarım onu yapmaya gerek kalmaz.
Beklemedeyim. Tekrardan kolay gelsin!

Beklemedeyim. Tekrardan kolay gelsin!

Arkadaşlar sorunum çözüldü! Sırasıyla yaptıklarımı anlatıyorum..
1- Pompayı söküp eski termal macunu temizleyip yerine yeni aldığım Cooler Master Mastergel Maker sürdüm.
2- Pompanın üzerindeki bıraketleri tekrar söküp recep beyin videoda taktığı şekilde taktım. (ilk hali konuyu açarken ki resimlerde mevcuttur)
3- Yeni aldığım fan çoklayıcı (normalde aldığım ürünün kutusundan çıkıyor ama ikinci el olduğu için satan arkadaş koymayı unutmuş) ile fanları CPU_FAN1 portuna taktım. Pompanın kablosunuda PUMP_FAN1 portuna taktım.
4- Üst ve arka egzoz fanlarını ters çevirip ikisininde kasa içine temiz hava üfleyecek şekilde monte ettim. (Kasanın yine yan tarafı açık eğer kapatırsam diye arkadaşların verdiği önerilere uyarak yapıldı ve ikiside içeri deli gibi soğuk hava üflüyor)

İki gündür değerli zamanını ayırıp yardımcı olmaya çalışan arkadaşların hepsine tek tek teşekkür ederim. Umarım bu sorunu yaşayıp çözüm arayanlara yardımcı olabilmişizdir.

Son Değerler
*APEX
oyun içi* (ESKİ DEĞER)- 99 DERECE ! / (SONRASI)- 52 DERECE
*PC boşta çalışırken* (ESKİ DEĞER)- 43 DERECE / (SONRASI)- 29 DERECE

Bir şey denemeni istiyorum pompanın ustune bası uygulamadan kapı çalarmiş gibi 2 3 kere tıklatır mısın eger bu yöntemle ısı duserse bilki sivi sğutmanın içinde pislik var işlemci ustune temes eden biraketin kanallarını tikiyor aynı sorunu ben yaşadım açıp temizlemek zorunda kaldım.
Bir de borular ve radyetör ısınıyor mu ısınmiyorsa su devir dayımında bir biroblem var demektir deneme yanılma yoluya çözeriz bu işi.

Ben dediğin her şeyi yaptım 3 ay oldu her ay temizlerim ama aldığım ilk hafta dsadece raddyaör fanlarım beyaz tozdan ışığı bile zor gözüküyordu borulaaerın hiçbiri ne sıcak ne soğğuk ayrıca tıklatınca raqdyatörden toz düştü ve 5 derece belli bir süre düştü sonra yine arttı benimki galiba seninkiyle alakalı bir sorun nasıl temizledin ya da Vatan'dan aldık biz 2 yıl garantili oraya mı götiriyim yoksa benim temizleyebileceğim bir şey mi?
Kasamda bu ayrıca buna egzoz fanı gerekli mi vatandakiler gerek yok dedi size de sorıyım.

Ekran .png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı