Siyasi konular onaylanmasın

• Konuyu başlatan Silinen üye 458979
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 73
  • Görüntüleme 4B
Konunun suyu çıktığı zaman zaten gerekeni yapıyoruz. Şahsen böyle bir şeye gerek duymuyorum. Gerektiği zaman bu tür konulara girip, 6-7 sayfa mesaj silip, ceza dağıttığımız oluyor. Raporlamanız yeterli.
Peki hocam neden benim dün açtığım din konusu kapandı onu anlamadım. İçeride bize iftira atıp konunun içerisinde güzelce ilerleyen tartışma ve sohbeti bozan sadece bir kişi vardı, tüm konuyu kapatmak yerine o arkadaş ceza alamaz mıydı?

Peki hocam neden benim dün açtığım din konusu kapandı onu anlamadım. İçeride bize iftira atıp konunun içerisinde güzelce ilerleyen tartışma ve sohbeti bozan sadece bir kişi vardı, tüm konuyu kapatmak yerine o arkadaş ceza alamaz mıydı?
Konuyu incelediğim kadarıyla silinen bir ton mesaj görüyorum. Bu silinen mesajlar sadece 1 kişinin mesajları değil. Ortalığı karıştıracak bir sürü mesaj atılmış. Ortalığı karıştıracak mesajların ardı arkası kesilmeyince kilitlenmiş.

Sanırım o anlık mesaj trafiği ile atılan mesajları gözden kaçırdınız, ya da yönetim ekibi hızlı davranarak gerekeni yaptı. Öte yandan soru işareti kalmasın diye bu soruyu cevaplama gereksinimi duydum fakat doğru olan rapor sistemini kullanmanızdır.

Kaçıncı "forumda siyaset yasaklansın" konusu acaba? Bininci olmuştur herhalde.

Bininciye aynı doğrultuda, benzer bir cevap yazmamak adına eski mesajımdan bir alıntıyı bırakıyorum.

Cevap olarak değerlendirilebilir:
Ucunu kaçıranlar yaptırıma tutuluyor ve sansasyon yaratacak potansiyelde olan mesajları, ilgili konu içerisinden siliniyor zaten. Maalesef ülkedeki gergin atmosfer foruma da doğal olarak yansıyor. Yapılabilecek çok da bir şey yok bu durumu rasyonelleştirerek ucu açık hale gelmeden evvel önüne mutlak biçim geçebilmek adına.

Burası bir forum sitesi ve 'forum' kavramının tanımını sınırlıyor, esprisinden çıkartıyor bu tip istekler maalesef. Karmaşa da olsa kavga da çıksa karşılıklı fikir beyan edebilmek için var forum siteleri.

Tartışmak bir ihtiyaçtır ve forum sitesi bu gereksinimi, gerekli ortamı yaratmakta güçlük çekerek insanların gidermesinde olanak tanıyamıyorsa maalesef ki bir esprisi kalmıyor. Her tartışma da içi ısıtan cinsten, sakinlikle gerçekleşecek diye bir kaide yok maalesef.

En fazla, bu doğrultuda yaptırıma tabi tutulacak olan senaryoların yelpazesini genişletip daha geniş şekillerde tertibe sokma yoluna gidebilirsin; hepten yasakçı zihniyetle etiğe aykırı olmayacak ve özgürlüğü kısıtlamayacak şekilde bir yere varamazsın.
Hayır, yasaklanmasın aksine olanak tanınsın çünkü tartışmak bir ihtiyaçtır ve bunu sokaktaki falanca kişi veyahut da kişilerle gideremezsin; forum siteleri bunun için var.

Son düzenleme:
Dertsiz başına dert istemiyorsan siyasi ve dini konulara hayır dersin.
Profil ve kapak fotoğrafı da koyulmasın, tamamen yasaklansın. Maazallah, yarın bir gün siyasi propaganda falan yapılır profil ve kapak fotoğrafları üzerinden; milletin başı ağrır, değil mi? (!)

Mesaj kısmından "Görsel yükle" kısmı da kaldırılsın. Ne olacağı belli olmaz. (!)

Kullanıcı haberleri kısmında; siyasetin gündelik hayata olan etkisini yansıtan, medyada yayımlanan ve manşet atılan haberler için makale yazmayı da kaldıralım; bunlar hep sıkıntı doğurur, değil mi? (!)

Bununla da yetinmeyerek mesaj yazmayı da kaldıralım. Ne olacağı belli olmaz ama yine de işi sağlama alalım biz. (!)

Felsefe bölümünü, (üç-beş üye tartışmayı bilmediği için) kuruyla birlikte yaşı da yakarak hepten kaldıralım mesela. (!)

Pencere pervazında bekleyen bitki gibi sözde "ideal forum" kültürünü, kendi içimizde yaratalım ve ilelebet devam ettirelim. Bunu arzuluyorsunuz sanırım.

Kötü bir durum olduğunda o ana geçerli olarak bir çözüm yoluna gidilir. Hepten yasakçı zihniyetle hiçbir yere "dert olur", "bela doğurur", "başımıza dert istemiyoruz" nidaları atılarak etik bir şekilde varılamaz. Düşünce özgürlüğü var ve insanlar düşüncelerini istediği gibi dile getirebilmeli; forum, insanların bu gereksinimini giderebilmesi için gerekli olan ortamı, tartışmaya elverişli hale getirerek sağlamalı.

Son düzenleme:
Bu istediğiniz şey forum mantığına ters. Forumlar konu fark etmeksizin özgürce fikirlerini belirtebileceğin yerlerdir. Eğer siyasi konular yasaklanırsa bir gün gelir biri "dini konular yasaklansın!" da der. Bu iş uzar da gider.
Ayrıca ülkemizde siyaset artık hayatımızın her yerinde. Bundan kaçmaya çalışmayın.

Geri
Yukarı