Sizce de Sosyal'de üyelerin birbirlerine "siz" diye hitap etmesi daha iyi olmaz mı?

Sizce de Sosyal'de üylerin birbirlerine "siz" diye hitap etmesi daha uygun olmaz mı?

• Daha iyi olur

• Gerek yok

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Daha iyi olur.

Eskiden çok kullanılan "hocam" tabiri vardı, o da kalmadı.

Artık yeni kullanıcılar konu açarken çoğunlukla emir kipi kullanıyor.

Haklısınız hocam.

Genellikle özne kullanmayı tercih etmiyorum. Türkçe'nin belki de en güzel olayı yüklemin bir cümleyi taşıyabilmesi. Mesajlarımda genelde III.Tekil Şahıs ve III. Çoğul Şahıs kullanıyorum. Forumda birden fazla kişiye hitap ediyoruz. Siz sözcüğü çok küçük kalıyor.

Örnek olarak "Ekran görüntüsü paylaşır mısınız?" diyorum. Genelde "siz" ibaresini kullanıyor olsam da çok gerekli olduğunu sanmıyorum. Kardeşim, bro gibi bu tip bir ortamda seviyesiz denebilecek hitap şekilleri dışında düzgün iletişim sağladığı sürece farklı şeyler kullanılabilir.

Bence daha seviyeli bir ortam olur. Üyelerin birbirlerine "sen" hitap şekliyle ayrıca emir kipiyle konuşması bence hoş olmuyor. Sonuçta genel olarak kimse burada birbirini tanımıyor.
Haklısınız. Burada olacak iş değil dediğiniz. Gündelik hayatta da zor.
Burada, bazen şöyle bir uyarı alırsınız. Kısaltmalar büyük harfle yazılmalı. Öyle bir kural olmadığı halde.Faşist bir türkçeciliği var bu forumun. Bütün cümlenizi yarım yamalak check edemedim bro, watsap, gel şu kasa toplama işini handle edelim vs.şeklinde yazın asla bir uyarınız olmaz. Zaten bozuk bir üslupla devam etmeye teşvik var aslında burada. Dolaylı ve dolaysız teşvik yani. Küfür ve hakaret olmaması yeterli bence.
Yoksa abi, abla, hocam gibi tabirler çok anlamsız. Gerçekten abinize ablanıza, abi abla deyin tabi. En yakınınıza da sen diye hitap edin. Ama onun dışında siz diye hitap etmek hem çok güzel hem bir yerde mesafe hem bir yerde samimiyettir. Dediğim gibi burada imkansız. Çünkü bu ülkede öyle bir görgü tarzı yok. Al ananı da git, Kadın mıdır kız mıdır her ne haltsa vs. Bir sürü örnekler var.

Geri
Yukarı