Sizce neden oyunlarda Türkçe yok?

Bunun nedeni Türkler'in tanınmayan ve bilinmeyen bir millet oluşu mu? Yoksa Türkleri sevmeyen belli bir grubun özellikle şirketlere ettiği bir talep mi?
Türkler tanınmayan bir millet değil, kimse şirketlere talep de etmiyor. İnsanların tam korsan oyunlardan uzaklaşmaya başladığı zamanlarda yeni çıkan oyunların 1000 TL'ye çıkması veya 10 yıllık oyunların bir kaç yüz lira olması yüzünden orijinal oyun oynayan adamlar azalıyor. Sana katkısı olmayan bir ülkeye dil desteği çıkarmak için uğraşır mısın?

Hiç biri değil. Sadece oyunlara yeteri kadar bizim ülkeden talep yok herkes korsana yöneliyor ve Dünya'da en çok konuşulan 10 dil arasında Türkçe yok o yüzden Türkçe yapma gereği duymuyorlar.
Yoo. Bal gibi de ilgisi var. 200 milyon kişi var Türkçe konuşan, hepsi de fakir. 120 milyon Japonca konuşan insan var ancak her oyunda Japonca dil desteği var neredeyse. Demek ki nicelik önemli değilmiş.

1679857952331.png

Nedeni ülkemizde orijinal oyun oynayan kişilerin olmamasıydı. Zamlardan önce bu sayı bayağı arttı hatta birçok firma Türkçe oyun yapmaya başlamıştı. Koskoca Blizzard bile oyunlarını Türkçeleştiriyor. Fakat şu an da ülkenin içinde olduğu kaotik ekonomi sebebi ile orijinal oyun alanların sayısı tekrar düşüşe geçecek. Yine de bundan bir 10 sene önceye bakarsak. Şu anda Türkçe dil barındıran oyun sayısı ve oyunlarını Türkçe yapan firma sayısı çok fazla.

Son düzenleme:
2. dediğiniz ihtimal bana göre komplo teorisinden öte bir şey değil. Oyuncu sayısı yeterli değil, oyuncu sayısı yeterli olsa paranın değeri yeterli değil. Steam'in kuru hala normal dolar kurundan 10~₺ daha düşük.

.. ancak eğer yeni oyunlar 1000₺ bandından çıkarsa ve oyuncuların çoğunluğu bu fiyattan satın alım yaparsa bir şeyler değişebilir. Bunun ne kadar ihtimali var siz düşünün.

Ana dillerin arasında yokuz bence. Yapımcıların eklemesini kendine zorunlu kıldığı bir dil grubu var bence ve sadece onları ekliyorlar.

(Bizde de anonymus çeviri gibileri parayla satıyor yamaları)

Bunun nedeni Türkler'in tanınmayan ve bilinmeyen bir millet oluşu mu? Yoksa Türkleri sevmeyen belli bir grubun özellikle şirketlere ettiği bir talep mi?
Oyunlar çok pahalı ve kimsenin oyun alamıyor ya oynayamıyorlar yada crack oynuyorlar, bakın ben crack oynamayın demiyorum, paranız varsa oynamayın diyorum çünkü bazı parası olan kişiler "ya ben salakmıyım niye bir oyuna 700 TL vereyim" diyor. Paranız yoksa sözüm yok oyun oynamak herkesin Hakkı.

Geri
Yukarı