Sizin için cehalet nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ctvxn

Kilopat
Makaleler
4
Cehalet denince zihninizde ne canlanıyor?

Daha önceden zarar gördüğü için bir nevi koruma mekanizması olarak bir şeylerin değişmesinden korkan, çekinen insanlar. Bulunduğu duruma alıştıkları için hakikatın o olduğuna inanırlar. Diğer her şey tehlikeli ve yanlıştır.

Bu genel tanım gibi, sana göre sadece bu mu?
Genel tanım benim için kafi. Bu cehalet bağnazlığa, despotluğa kaymadığı sürece umrumda olmaz. Akrabalarımın çoğu benim gözümde aptal, bencil bir koyun sürüsü. Annem ve babam ise bu cahil tanımına uyuyor. Cahil insanla tartışmaktan kaçınıldığı sürece gül gibi geçinilir.

Bilgiye göre orandır. Herhangi bir konu için; onun gerçekte ne olduğu ve bizim bunun ne kadarını bildiğimizle değerlendirilebilir.
"İnsanların en bilgesi, maymun gibidir Tanrı'nın yanında" Herakleitos

Daha önceden zarar gördüğü için bir nevi koruma mekanizması olarak bir şeylerin değişmesinden korkan, çekinen insanlar. Bulunduğu duruma alıştıkları için hakikatın o olduğuna inanırlar. Diğer her şey tehlikeli ve yanlıştır.
Bu da güzel bir düşünce şekli.

Zarar görmekle alakalı bir şey değil, cümlenin devamına katılıyorum.

Cehalet bana göre her şeyi bildiğini sanma sanrısıdır. Ne kadar kanıt sunarsan sun bildiğini sandığı düşünceden vazgeçmez.

Cehalet nedir bununla ilgili güzel sözler var atıyorum.

1579384470449.png

1579384513794.png

1579384610041.png

James Brown'un sözü favorim, tam da bu forumdaki tartışmaları yansıtan bir söz aslında, ne kadarda doğru söylemiş.

Zarar görmekle alakalı bir şey değil, cümlenin devamına katılıyorum.

Cehalet bana göre her şeyi bildiğini sanma sanrısıdır. Ne kadar kanıt sunarsan sun bildiğini sandığı düşünceden vazgeçmez.

Cehalet nedir bununla ilgili güzel sözler var atıyorum.

Eki Görüntüle 488529

Eki Görüntüle 488531

Eki Görüntüle 488535

James Brown'un sözü favorim, tam da bu forumdaki tartışmaları yansıtan bir söz aslında, ne kadarda doğru söylemiş.
Bunlar o kadar doğru ki, çevremde böyle insanlara çok maruz kalıyorum sinirden patlamak üzereyim artık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı