Cehalet neden kaynaklanır?

Çok değil yakanda Nemrut Ateş şimdi bağa yapma gagamla su götürüyorum safım belli olur ayakları rica ediyorum.

@Oreki

Bıktık ya Tinselin sosyal kimlik dehşet yönetimi terör yönetimi sağlamından dinler bıktık ya :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Profilim açık, bak bakalım ne diyorum?

şimdi bağa yapma gagamla su götürüyorum safım belli olur ayakları rica ediyorum.

Bu iddia canlı ile alakalı, kimi doyurduğumu nereden biliyorsun? Sende tevazu yok, insan-ı kamilin ilk basmasağında bile bu olmazken, ahkamınla insan zehirliyorsun. Eyvallah, yanlışında ben de buradayım. Bu net "tetik", çünkü anlamıyorsun.

Tevazu değil bu yada tasavvuf yada teslimiyet, @Oreki kalıplar da değil sinirselin küçüklüğünden bugüne klasiğin koşulun tinsel muhabbet.

@Oreki Tinselin kitaplar davranışın eylemin kalıplar o kalıpların görende duyanda tetik hemen elimine et ki gerçeklik olsun gözünde gerçek çevreni öyle şekille.

Çevren öyle olsun ki bilişsel kopukluk sende de ki ben çevremdeki grup tinsel bana onlardan zarar gelmez yoksa tehdit altındayım de.

@Andar Han Tehdit altında değilsin, Sana diyorlar ki tinselin muhabbet sen tehdit altındasın bu yüzden sen tinselin bir grupsun bu grup çevren bu grup olacak ki yoksa sana zarar verecekler.

@Oreki Böyle bir şey yok, @Andar Han ben ona zarar vermeyeceğim, lakin @Andar Han üstüme bu şekilde atağa geçirterek beni nefsi müdafaa zorluyorlar.

@Oreki Eğer ben bu saldırı altında @Andar Han zarar görürse bak gördün mü bu yüzden oldu diyecekler gördün mü bak gerçek niyetini niyet okuma gösterdi.

@Andar Han Tehdit altında değilsin.

Bu iddia canlı ile alakalı, kimi doyurduğumu nereden biliyorsun? Sende tevazu yok, insan-ı kamilin ilk basmasağında bile bu olmazken, ahkamınla insan zehirliyorsun. Eyvallah, yanlışında ben de buradayım. Bu net "tetik", çünkü anlamıyorsun.

Tartışmaktam/düşünmekten çekinmek(bunlar genelde "cahil"lerde oluyor)

Tartışmalarda hiçbir zaman başkasının görüşünü hiç ele bile almadan kendininkini doğru saymak, gerçek fark etmeksizin sadece haklı olmak istemek, kabullenme özürlülüğü(bu genelde "yarı cahil" dediğimiz kitlede oluyor)

Bu ikisinin en önemli ortak noktası: Objektif olamamak(genellikle olmaya gayret bile göstermemek).

Hayatta daha çok objektif olmak ve düşünceleri daha çok tartışarak doğrulamak gerekirken, yarı cahillerin hep haklı olmaya çalışıp aşağılayarak geçindiği ve bu yüzden ise karışmak veya laf yemek istemeyerek tartışmaktan çekinen karşı görüşlülerin de bu sebepten dolayı cahilleştiği bir durumdayız.

Neredeyse hiç kimse tartışma veya öğrenme peşinde değil. Herkes sadece bir ekip/toplum bulmak ve ne kadar yanlış olsa da onun doğrularıyla onlara bağlanarak her şeylerini doğru varsaymak ve zıt gelen şeyleri aşağılama/gömme peşinde. Ki bunun sebebi de aslında genellikle karşı tarafı gömerek yaptıkları şeyi kendilerinin yaşamaktan korkmaları.

Gerçek ve tarafsız tartışmalar olmadan, düşünmekten çekinme konusunun önüne geçmeden, her görüşü eşit ele alıp(en azından almaya çalışıp) saygı duymadan cahillik yenilemez. Sözde en zeki insan olabilecek kişiler bile bundan dolayı birçok hata yapar.

"Tartışmak" bir zevk değil, bir ihtiyaçtır.

@Oreki

Gerçek olgusal nesnel değişmez, Gerçeklik ise @Andar Han tezahürde beyninde nasıl algın olduğuna gördüğüne bağıldır.

Örneğin Gerçek Real Gerçek hayat , Örneğin Gerçeklik reality virtual reality sanal gözlük oyun dünyası de.

@Oreki anlaşılacak şekilde söylüyorum

@Andar Han Şu an Bir sanal gerçeklikte Virtual Reality gözlük almış Glass din-i bir antik dünyada atıyorum ne olabilir Pers prensi atıyorum Pers prensi prince of persia oynuyor diyelim attım kafadan.

@Oreki Şimdi @Andar Han gözlük ile oynadığı oyun dünyasında elinde kol gözünde gözlük oyana bu yana hareket ederken bir anda kapıya çarptı başı kanadı düştü ayağını da sehpaya çarptı.

Tamda burada işte @Oreki , @Andar Han gerçekten kopup da gerçeklik içinde bilişsel kopukluk yaşadığı için bunu yaşadı, buradaki sıkıntı şu.

@Andar Han bunu oyunda düşman yaptı sanıyor sehpayı oraya düşman koydu kapıyı düşman üstüne hareket ettirdi sanıyor.

@Oreki HAYIR kapı da sehpa da oradaydı sen onları göremedin.

@Oreki İşte senin benim değerim gerçeklikle gerçek arasındaki bilişsel kopukluğun arasında muhatabın olduğumuz kadardır.

@Andar Han

Özetle, Senin ki gerçeklik yani reality , Reality SHOW.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu yazmanızın sebebi nedir?

Bir de gerçek dediğiniz nedir? Hakikat ile farkı nedir?

Hakikat içinde savrulan sizin değeri nedir?

Tartışmaktam/düşünmekten çekinmek(bunlar genelde cahillerde oluyor)

Tartışmalarda hiçbir zaman başkasının görüşünü hiç ele bile almadan kendininkini doğru saymak, gerçek fark etmeksizin sadece haklı olmak istemek, kabullenme özürlülüğü(bu genelde yarı cahil dediğimiz kitlede oluyor)
Bu ikisinin en önemli ortak noktası: Objektif olamamak(genellikle olmaya gayret bile göstermemek).
Hayatta daha çok objektif olmak ve düşünceleri daha çok tartışarak doğrulamak gerekirken, yarı cahillerin hep haklı olmaya çalışıp aşağılayarak geçindiği ve bu yüzden ise karışmak veya laf yemek istemeyerek tartışmaktan çekinen karşı görüşlülerin de bu sebepten dolayı cahilleştiği bir durumdayız.
Neredeyse hiç kimse tartışma veya öğrenme peşinde değil. Herkes sadece bir ekip/toplum bulmak ve ne kadar yanlış olsa da onun doğrularıyla onlara bağlanarak her şeylerini doğru varsaymak ve zıt gelen şeyleri aşağılama/gömme peşinde. Ki bunun sebebi de aslında genellikle karşı tarafı gömerek yaptıkları şeyi kendilerinin yaşamaktan korkmaları.
Gerçek ve tarafsız tartışmalar olmadan, düşünmekten çekinme konusunun önüne geçmeden, her görüşü eşit ele alıp(en azından almaya çalışıp) saygı duymadan cahillik yenilemez. Sözde en zeki insan olabilecek kişiler bile bundan dolayı birçok hata yapar.

"Tartışmak" bir zevk değil, bir ihtiyaçtır.

"En el hak" paşam, "ben gerçeğim" senin gibi onayın peşinde değilim.

Hadi canım, her mesajda neden cevap verdiğinin dışında insan etiketliyorsun?

Tavsiyem şudur ki bilmediğin insana bulaşma, maksadın hak ise sadece bildiğini anlat, gerisine karışma. Çünkü, batırıyorsun.

Bu arada niyeti anlatmak olanın, dili de anlaşılir olur. Elitistliğin lüzumu yok.
O biraz öyle. Geçen gün bir siyasi konusunda düzgünce laf anlattım. Geldi aynı burada yazdığı gibi felsefe yaptı siyasi bir konuda. Aynı dediğinize benzer şeyler dedim. Halka vaaz veren papa gibi argümana yanıt vermedi döndü cemaate konuştu. Kısaca kaçtı. Alışın derim. Boş geçmemek adına konu başlığını da yanıtlayayım. Felsefe yapmadan. Cehalet'in kaynağı her ne kadar bir tane olmasa da bence kaynaklarından birisi sevgidir. Bağlılıktır. Elbette kişiden kişiye değişse de buna aşktan örnek vereyim. Mesela benim bir sevgilim olsun onu çok seviyor olayım. Bir hata yapsa görmezden gelebilirim. Ama başka birisi onu benim gözümden görmediğinden bu hataya sinirlenebilir eleştiri yapabilir. Körü körüne bağlı olmak da diyebiliriz buna. Ama en basitinden cehalet = bir konu hakkında bilgi eksikliğidir. Tabii biz genellikle bu anlamın biraz dışarısında kullanıyoruz bu kelimeyi.

Soru; "gerçek nedir?" dönüş;

@Andar Han Şu an Bir sanal gerçeklikte Virtual Reality gözlük almış Glass din-i bir antik dünyada atıyorum ne olabilir Pers prensi atıyorum Pers prensi prince of persia oynuyor diyelim attım kafadan.

Uzatmanın manası yok, bu tartışmadan bir şey çıkmaz. Sanrılarınız ve size hayırlı günler.

@Oreki @ZCPS21

Buradan da ne kadar sıklıkla ve ne kadar kararlı söylenirse o kadar inandırıcı olur muhabbeti eristiğin savların empoze, bu sayede eristiğin savlar şahsa saldırır iken öncenin ifadesi sunduğu argümanların hepsini kalabalık nazarında doğru göstermeye çalışmak.

Görüldüğü gibi bu işin sonu yok, Tetiğin alan gelip koşacak grubun parlamak için. Cehalet işte işbu sağlamalarda olduğun gibin örgütlenir aslında zoolojik örgütlenme.

O biraz öyle. Geçen gün bir siyasi konusunda düzgünce laf anlattım. Geldi aynı burada yazdığı gibi felsefe yaptı siyasi bir konuda. Aynı dediğinize benzer şeyler dedim. Halka vaaz veren papa gibi argümana yanıt vermedi döndü cemaate konuştu. Kısaca kaçtı. Alışın derim. Boş geçmemek adına konu başlığını da yanıtlayayım. Felsefe yapmadan. Cehalet'in kaynağı her ne kadar bir tane olmasa da bence kaynaklarından birisi sevgidir. Bağlılıktır. Elbette kişiden kişiye değişse de buna aşktan örnek vereyim. Mesela benim bir sevgilim olsun onu çok seviyor olayım. Bir hata yapsa görmezden gelebilirim. Ama başka birisi onu benim gözümden görmediğinden bu hataya sinirlenebilir eleştiri yapabilir. Körü körüne bağlı olmak da diyebiliriz buna. Ama en basitinden cehalet = bir konu hakkında bilgi eksikliğidir. Tabii biz genellikle bu anlamın biraz dışarısında kullanıyoruz bu kelimeyi.

@Oreki @ZCPS21

Buradan da ne kadar sıklıkla ve ne kadar kararlı söylenirse o kadar inandırıcı olur muhabbeti eristiğin savların empoze, bu sayede eristiğin savlar şahsa saldırır iken öncenin ifadesi sunduğu argümanların hepsini kalabalık nazarında doğru göstermeye çalışmak.

Görüldüğü gibi bu işin sonu yok, Tetiğin alan gelip koşacak grubun parlamak için. Cehalet işte işbu sağlamalarda olduğun gibin örgütlenir aslında zoolojik örgütlenme.
Uga buga? A1 Türkçe ile cümle kurmuşsun bunu da felsefe sanıyorsun. Düzgün konuşabiliyorsun konuşsana işte? Düzgünce anlattım orada cehaletin ne olduğunu. Alıntıladığın kişilere yanıt verebil önce ondan sonra yaparsın ''Felsefeni''.

Geri
Yukarı