Skolyoz Tespiti için Hangi Bölümden Randevu Alınmalı?

Ne kadar çabuk giderseniz o kadar iyi olur ancak Skolyoz bir ayda olacak ve 2 aylık Fitness ile ilerleyecek bir hastalık değil. Çoğu kaynakta hastalığın bir sebebinin bile olmadığı söyleniyor ayrıca fitness konusunun hastalığı ilerlettiği de tartışmalı bir konu. Fitness yapmak normalde de omurga bölgesine çok yük bindirdiği için omurga sağlığı açısından skolyoz hastalarına tavsiye edilmediği gibi sağlıklı da olsanız tavsiye edilmiyor. Bu sebeple 2 hafta sonraya bile olsa doğru bölümden randevu alın ki doğru teşhis konulsun ve gereği yapılsın.

Şunu da eklemek isterim insanların pek çoğu bu hastalığa sahip ve çok ileri seviye olmadığı sürece rahatsızlığını büyük derecede hissetmeniz zor. Doktor size şu an fitness'ı bırakıp kendi ağırlığınızla yapabileceğiniz sporlara yönelmenizi tavsiye edecektir. Sadece fitness yaptığınızda ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için de ileri boyutta bir skolyozunuzun olduğunu düşünmüyorum telaşlanmanıza gerek yok 2 hafta sabredin.
Derece tek başına bir anlam ifade etmiyor ona çok takılmayın. Mesela 10 yaşındaki çocuğun 25 derece skolyozu olması korkunç 18 yaşındaki biri için hiçbir şeydir.

Eğer hissediyorsanız skolyoz maalesef var. Röntgen ile fizik tedaviye gidin ve en kısa zamanda egzersizlere başlayın, fitnessı da bırakın. Belden skolyoz ameliyatı sırta göre çok daha hareket kısıtlıyor.

Size bir tane egzersiz tavsiyesi vereyim sadece bir tane çünkü her egzersiz kişiye özel olmalı. Beldeki kabarıklık sağ tarafta mıydı? O zaman bir kedi gibi dizler ve ellerinizin üstünde durun. Ve süpermenin kolunu uzatır gibi SOL bacağınızı geriye uzatın. Eğriliğin olduğu bölgenin tersinde kaslar kasılır ve ağrı yapar. Kasılan kası gevşetin yani.
Dediğim röntgen 2019 ocakta çekilmiş bir röntgen başka bir hastalık için çekilmişti geçenlerde aklıma takıldı sağ omzumun aşağıda olması şu röntgene bir bakayım dedim ve baktığımda sanki yamukluk vardı. Rötgen de ormugamın tamamı gözükmüyor kalça ve bel kısmımın biraz üstü.

Dediğim röntgen 2019 ocakta çekilmiş bir röntgen başka bir hastalık için çekilmişti geçenlerde aklıma takıldı sağ omzumun aşağıda olması şu röntgene bir bakayım dedim ve baktığımda sanki yamukluk vardı. Rötgen de ormugamın tamamı gözükmüyor kalça ve bel kısmımın biraz üstü.
Skolyoz maalesef ilerleyici bir hastalık. 6 ayda bir kontrol oluyor ocaktan bugüne baya geçmiş zaten. Dik durduğunuzda omuz ve kalça aynı hizada ise çok dert etmeyin.

Ben akciğer grafisi çektirirken öğrenmiştim skolyoz hastalığımı. Doktora gittiğimde ise bir eğrilik var ancak bu günlük hayatına olumsuz etki etmiyorsa ciddiye alınacak kadar bir sorun yok demişti. Sizin de bugüne kadar farketmeyip rastgele bir şekilde farketmenizi çok ciddi bir durum olmadığına yorumluyorum. 2 hafta bekletebilirsiniz.

Ortopedi kısmından randevu alabilirsin. Ayrıca omurganızı doğal yollar ile de düzeltebilirsiniz, tabii ki ilk önce doktor'un dediklerine uyun. Ben kendim spor ile omurga eğriliğini düzelttim. Doktor bile şaşırmıştı, ne yapıyorsan devam et demişti.
Nasıl başardın bunu anlatabilir misin peki? Bu arada geçmiş olsun.

Ortopedi kısmından randevu alabilirsin. Ayrıca omurganızı doğal yollar ile de düzeltebilirsiniz, tabii ki ilk önce doktor'un dediklerine uyun. Ben kendim spor ile omurga eğriliğini düzelttim. Doktor bile şaşırmıştı, ne yapıyorsan devam et demişti.
Kardeşim benim 7 derece skolyozum oluştu gemiden düşmüştüm iş kazası sonucu oluştu sen ne tür spor yapıyorsun acaba ? birde sende kaç derece skolyoz vardı tam olarak omuriliğin hangi kısmında eğrilik vardı. Birde hangi bölüme gitmemi önerirsin.

@sefa çil Merhaba, geçmiş olsun. 7 derece Skolyoz emin ol çok düşük yani bir sıkıntı yaratmaz. Ben fitness'a gidiyorum bende de senin gibi 7-8 dereceydi sporda sırt kaslarını güçlendirmen lazım mesela o çok işe yarar. Ama sen ilk önce doktora gitmediysen Ortopediye git.
Aynen randevu aldım sonuna kadar araştırıcam ya düzelme ihtimali varsa 0'a kadar indiricem yani ilerde bu artar diye korkuyorum yoksa çokta kafaya takmam yani ama sen nasıl düzelttin ona şaşırdım sporla düzeltmiyor diye biliyorum bende bazı uzmanlar öyle söylüyor youtube da bi sorayım dedim. Birde ağırlık kaldıramıyorum ne yazık ki iki ayağım kırıldı ciddi hasar oluştu o yüzden :(

Geri
Yukarı