Snowman X4 Rainbow soğutucu sonuçları

İncelememe hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle soğutucuyu 1.5 ay önce almıştım, buradan inceleyebilirsiniz. Burası tamamen sonuç üzerine dayalı, soğutucu incelemesi değil.
150 TL'lik soğutucudan ne bekliyorsun diyenleri bu konuya bekliyorum. Fiyatına göre oldukça iyi bir ürün olduğunu belirteyim ancak bu ürünü alacaksanız termal macunu MX-4 veya benim aldığım Zalman STC-8 gibi bir termal macundan tercih edin. İçinden çıkan 1,93 W/MK'lik çöp macunu kullanmayın.

Sistemim;

• Aerocool Aero One Frost
  • Ryzen 5 3600
  • GTX 1660 Super
  • 16 GB 3000 MHz RAM
  • 600W PSU
  • x4 Rampage 4C 120-S kasa fanı 45.5 CFM 1300 RPM

CBP kapalı;

• Boşta kullanım:

Adsız.png

• GTA 5 testi 3 saatlik oynanış:

Grand Theft Auto V Screenshot 2020.12.22 - 15.47.29.40.png

• OCCT 10 dakika stres testi sonucu:
sadsda.png

CBP açık;

• Boşta kullanım: Ortalama 40 derecede çalışıyor ancak voltaj sıçramaları olduğu için SS alırken 44 derece gelmiş tesadüfen. Neyse fark etmez zaten böyle kullanmıyorum.

qweqw.png

• OCCT 10 dakika stres testi sonucu:
dsadsa.png

• GTA 5 testi 1.5 saat oynanış: Ortalama 47-48 derece. Anlık yükselmelerle en fazla 55 derece gördüm.

Grand Theft Auto V Screenshot 2020.12.22 - 16.11.50.06.png

GTA 5 ayarlarım;

Her şey en sonda sadece MSAA 4X TXAA ON, ve Grass Quality normal. Bunun dışında Advanced Graphics kısmı da ultra.

SONUÇ: 150 TL'lik bir soğutucu olmasına rağmen beklentimin çok üstünde çıktı. Gerçekten başarılı bir ürün, tavsiye ederim. Yalnız giriş kısmında yazdığım gibi bunu alacaksanız yanında kesinlikle MX-4, STC-8 gibi bir termal macun alın. İçinden çıkan termal macun berbat.

İstek oyunları deneyebilirim elimde varsa tabii. İncelememi okuyan herkese teşekkürler.

İşlemcide O.C var mı?

Ben aynı işlemciyi 4.2 GHz'de kullanıyorum. 1.1V voltaj ayarlı. Cooler Master Masterliquid ML240L RGB sıvı soğutma ile boşta 45, yükte 57 derecede çalışıyor. Sonuçlarınıza hayret ettim.
Hayır, OC işlemi yok. CBP kapalı ve açık değerlerini paylaştım sadece. OC değerlerini daha sonra paylaşacağım.
Hala Cyberpunk yazıyorsun. Kısaltmaların yanlış yazımından 1 saat yersen karışmam.

CorePerformanceBoost yani CPB olacak.
Ne farkı var? Bu arada Cyberpunk kısaltması CBP değil CP2077.

1608643916992.png

1608643933362.png

Hayır, OC işlemi yok. CBP kapalı ve açık değerlerini paylaştım sadece. OC değerlerini daha sonra paylaşacağım.

Ne farkı var? Bu arada Cyberpunk kısaltması CBP değil CP2077.
OC sonuçlarını merakla bekliyorum. Beni etiketleyip haber verirseniz çok sevinirim.

OC yapmadan önce sıcaklıklara hiç bakmadım. Eski işlemcim Ryzen 5 1400'dü. Onu söküp bunu monte ettikten hemen sonra OC yaptım ve sıcaklıklar bu şekilde. Kullandığım termal macun çok iyi sayılmaz. Xigmatek'in bir modeliydi.

Sıvı soğutma ile sizin derecelere göre baya fazla sıcak çalışıyor işlemcim. Bir sorun var mı diye şüphelendim açıkçası.

İşlemcide O.C var mı?

Ben aynı işlemciyi 4.2 GHz'de kullanıyorum. 1.1V voltaj ayarlı. Cooler Master Masterliquid ML240L RGB sıvı soğutma ile boşta 45, yükte 57 derecede çalışıyor. Sonuçlarınıza hayret ettim.
Bana da pek gerçekçi gelmedi. Reeven Hans ile %35 fan yükü altında bazen 60 görüyorum. Ki fanı bu soğutucunun iki fanından daha kuvvetli ama nasılsa daha önde.

OC sonuçlarını merakla bekliyorum. Beni etiketleyip haber verirseniz çok sevinirim.

OC yapmadan önce sıcaklıklara hiç bakmadım. Eski işlemcim Ryzen 5 1400'dü. Onu söküp bunu monte ettikten hemen sonra OC yaptım ve sıcaklıklar bu şekilde. Kullandığım termal macun çok iyi sayılmaz. Xigmatek'in bir modeliydi.

Sıvı soğutma ile sizin derecelere göre baya fazla sıcak çalışıyor işlemcim. Bir sorun var mı diye şüphelendim açıkçası.
Hocam imzanızdaki kasaysa normal. 1 tane fan ile olacak iş değil bu. Benim kasamda toplam 8 adet kasa fanı 2 tane de işlemci soğutucuda olmak üzere toplam 10 tane fan var. 4 tanesi 30 RPM kasayla birlikte gelen, 4 tanesi 45.5 CFM harici aldığım. İşlemci soğutucunun üzerindekileri hatırlamıyorum.
Bana da pek gerçekçi gelmedi. Reeven Hans ile %35 fan yükü altında bazen 60 görüyorum. Ki fanı bu soğutucunun iki fanından daha kuvvetli ama nasılsa daha önde.
Hocam değerlerim bu şekilde, herhangi bir oynama, sahtecilik falan yok. 1.5 aydır bu değerleri görüyorum.

Hocam imzanızdaki kasaysa normal. 1 tane fan ile olacak iş değil bu. Benim kasamda toplam 8 adet kasa fanı 2 tane de işlemci soğutucuda olmak üzere toplam 10 tane fan var. 4 tanesi 30 RPM kasayla birlikte gelen, 4 tanesi 45.5 CFM harici aldığım. İşlemci soğutucunun üzerindekileri hatırlamıyorum.
1 tane fan yok kasamda. 4 adet fan var. Biri arkada, biri tepede diğer ikisi radyatörde ama dediğiniz gibi 10 fan vs 4 fan baya fark eder.

Hocam değerlerim bu şekilde, herhangi bir oynama, sahtecilik falan yok. 1.5 aydır bu değerleri görüyorum.
O zaman bende bir problem var en iyisi kontrol etmek.

O zaman bende bir problem var en iyi kontrol etmek.
Hocam bizde bir problem yok. Technopat ve başka forum sitelerinde çok sordum, çok araştırdım. Ryzen 5 3600 hemen hemen bizim sıcaklıklarda çalışıyor. OC'lu ve sıvı soğutmalı hali boşta 40-45, yükte 55-60 arası.

OC'suz halini tam bilmiyorum yanlış olmasın ama arkadaşın kasada 10 adet fan varmış. Buda baya etkiler.

Bence bizde bir sıkıntı yok. 10 adet fan olduğunu bilmeden önce bende şüpheye düştüm ama şuan durumu daha iyi anladım. Sadece o soğutucu ile bu değerler saçma derece iyi. Snowman iyi iş çıkarmış.

Konuyu açan arkadaş OC'lu bir şekilde değerleri paylaşırsa daha iyi anlayacağız. Beklemedeyiz hocam.

@BerkayZ87

Hocam bizde bir problem yok. Technopat ve başka forum sitelerinde çok sordum, çok araştırdım. Ryzen 5 3600 hemen hemen bizim sıcaklıklarda çalışıyor. OC'lu ve sıvı soğutmalı hali boşta 40-45, yükte 55-60 arası.

OC'suz halini tam bilmiyorum yanlış olmasın ama arkadaşın kasada 10 adet fan varmış. Buda baya etkiler.

Bence bizde bir sıkıntı yok. 10 adet fan olduğunu bilmeden önce bende şüpheye düştüm ama şuan durumu daha iyi anladım. Sadece o soğutucu ile bu değerler saçma derece iyi. Snowman iyi iş çıkarmış.

Konuyu açan arkadaş OC'lu bir şekilde değerleri paylaşırsa daha iyi anlayacağız. Beklemedeyiz hocam.

@BerkayZ87
Yakın zamanda 4.2 GHz ile sonuç paylaşacağım. Bu arada işlemcim Bronze Sample, bu nedenle 4.2 GHz değerini 1.3V anca tutturabilirim diye düşünüyorum. Bu nedenle sıcaklıklarım 65 derece civarı olacaktır ama yine de gerçek bir sonuç için sunacağım buraya.
Kaç W tüketiyor işlemci? Saçma geldi değerler, böyleyse hakikaten iyiymiş.
Hangi uygulama üzerinden bakabilirim buna? Hiç bakmadım kaç W tükettiğine.

Yakın zamanda 4.2 GHz ile sonuç paylaşacağım. Bu arada işlemcim Bronze Sample, bu nedenle 4.2 GHz değerini 1.3V anca tutturabilirim diye düşünüyorum. Bu nedenle sıcaklıklarım 65 derece civarı olacaktır ama yine de gerçek bir sonuç için sunacağım buraya.

Hangi uygulama üzerinden bakabilirim buna? Hiç bakmadım kaç W tükettiğine.
Eğer yükte 65 derece olursa gerçekten başarılı sonuç olur. Ben %100 yükte 65'i geçeceğini düşünüyorum. Sonuçlarınızı merakla bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı