SNR down değerinin sabit olmaması

Lexaion

Hectopat
Merhaba, yakın zamanda mahalleme VDSL altyapı geldi. 1 aya yakındır sorunsuz 100Mbps hızda kullanıyordum. Ama 1 haftadır SNR down değerim sabit durmuyor. Normalde 100Mbps hızda SNR değerlerim down olarak 13 civarıydı. Önceden de sabit değildi SNR değeri ama 0.1-0.2 oynardı, bu kadar fazla oynamazdı. Hadi dedim saha dolabına yeni aboneler vs gelmiştir. O yüzden altyapı gücü yetmemeye başlamıştır. Hızımı 76'ya sabitlettirdim. Ama yine SNR down değerim 6-7'lere kadar düşüyor ve netim kopuyor. Binadaki ankastreden direkt evime telefon kablosu geliyor. Yakın zamanda CAT6 kablo ile değişim yapacağım. Umarım çözümü olur. Hiç böyle sorun yaşayan oldu mu acaba?

Screenshot_2.png
Screenshot_4.png

Sorununuz bina için kablolama kaynaklı gibi duruyor. Hem SNR düşüşü hem de yüksek CRC hataları bunu gösterir nitelikte.

Bina içinde eksiz ve tek parça olarak ankastreden modeme CAT6 kablo çekerseniz bu şekilde sorunlar yaşama şansınız çok düşük. Çok büyük ihtimalle düzgün ve kaliteli kablolama sonrası sorununuz çözülecektir.

Santrale çok yakın olmasanız da hattınız 100 Mbps'i kaldırabilir gibi duruyor. CAT6 çektikten sonra stabiliteyi bir kontrol edin. Stabil olmazsa yine 75 Mbps'e düşürürsünüz.

Yeni konular

Geri
Yukarı