SNR Margin Sorunu

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Netspeed Hiper PRO 75 paketi ile VDSL abonesiyim. Paketin Güncel adı Netmax Pro.

Hat değerlerim genel olarak İnternet kullanıcılarından çok daha iyi durumda. Ancak SNR Margin değerim değerlerimin iyi olmasına rağmen ne hikmetse çok zayıf.

Netspeed ile uzun süredir iletişim halindeyim yaşadığım sorunlardan kaynaklı.

Saha dolabı sokağımın başında. Bana ulan uzaklığı 100 metrenin altında. Saha dolabından komşumuzun binasının dibine kadar yeraltı kablo çekimi mevcut.
Komşumuzun binasına gelen ana hat kablosu komşumuzun binasındaki ankastre kutusuna bağlı. Komşumuzun binasındaki ankastre kutusundan yine Türk Telekom'a ait bakır ana hat kablosu ile diğer binalara dağılıyor daire sayısına göre kablo değişkenlik gösteriyor.
Komşumuzun binasındaki ankastre kutusundan modeme kadar Türk Telekom'a ait bakır ana hat kablosu mevcut.
Ankastre ile modem arasındaki ana hat kablosunda bir tane bile ek bulunmamaktadır.
Saha dolabından komşumuzun binasındaki ankastreye kadar çekili olan ana hat kablosunda ek var mı bilmiyorum.

Modem Ayarları.PNG
Moıdem Değerleri.PNG

Netspeed Hız testi.PNG

Türk Telekom Hız Testi.PNG

Netspeed Hız testi 2.PNG

Son görselde anlık olarak oluşan hat dalgalanması sonucu hız testine yakalanan jitter yükselmesinin bir ispatı. Bazen 100 değerinin üzerine çıkmakla birlikte çok nadir olarak 500 üzerini gördüğümde oluyor.

Maksimum indirme hat değeri olarak 110 Mbps üzeri hızı görürken paketimden kaynaklı 75 Mbps hızı alıyorum.
İndirme üzerinde hat zayıflaması olarak 3.1 dB değerini görüyorum. Genel olarak hat zayıflaması ülkemizde 6 dB üzeridir.
Ancak buna rağmen nedense çözümlenmeyen bir SNR sorunu yaşıyorum.

SNR düşüklüğünden kaynaklı CRC hataları, donmalar ve bağlantı kopmaları gibi durumlar olabiliyor.

Netspeed ile uzun süredir iletişim halindeyim. Onlarda artık söyleyecek bir söz bulamıyor. Gerekli talebi açıyorlar, ellerinden gelen yardımı ve özeni gösteriyorlar ama bir çözüm ve düzelme yok ortalıkta.
Bunun sebebi tamamen Türk Telekom'a ait saha ekibinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Önceden hattımın incelenmesi için 50 Mbps hıza sabitleme önerdiler ve bende kabul ettim. Sonuçta düzeltme olana kadar en azından sorunsuz bir erişim almak için.
Sabitleme sonrası günler, haftalar, aylar geçtikçe 50 Mbps hızda SNR değerim 18 dB altını görmezken 14 dB ile 16 dB arası geziniyordu son zamanlarda.

Bu durum yüzünden bile çok fazla iletişim kurdum. Ancak sorunuma hiçbir çözüm bulunamadı.

Sonra geçtiğimiz aydan bu yana ciddi İnternet erişimi sorunları ve dalgalanmaları yaşayınca artık üzerine düşmenin vakti geldi dedim ve haklı olarak yine iletişime geçtim destek ile.

En son Netspeed ile olan iletişimimde port değişikliği talep etti destek veren arkadaş port kaynaklı sorun yaşıyor olabilirim diye.
Geçtiğimiz hafta geri dönüş kaynağına göre port değişikliği olmuş. Ancak yine bir SNR margin değeri kabul edilemez bir seviyede.

Türk Telekom saha ekibi tarafından Netspeed firmasına aktarılan bilgilere göre saha dolabındaki ölçümlerde, ankastre ölçümüne kadar sorun olmadığını belirtmişler.
Ben ankastre üzerinden ölçüm aldıklarına bir gram inanmıyorum Türk Telekom saha ekibinin. Netspeed firması eli kolu bağlı olarak mecbur geri dönüş kaynağını bana aktarıyor.

Netspeed ile olan iletişimi mecbur devam ettireceğim. Hat değerlerinde sorun yokken SNR sorunu tamamen kısıtlama ve altyapısal bir sorundan alakalı olduğu çok net bana göre.
Sorun saha dolabı öncesindeki bağlantılarda olabilir ama çözümleyen bir saha ekibi yok. Sorun saha dolabı ile ankastre arasında çekili olan kabloda olabilir ama yine bir bakım, çözümleme yok.

Çünkü adamların kahvehane, çay ocaklarından çıktıkları yok. Akşama kadar okey, batak gibi oyunları oynamakla geçiyor zamanları. En azından benim bulunduğum bölgede böyle.

Artık bunu ispatlamak içinde elimden geleni yapacağım gibi görünüyor.

Bundan sonraki süreç bulunduğum bölgenin belediyesi ve Türk Telekom genel müdürlüğüne kadar şikayet talebi ile devam edebilir.

Sizlerin yorumunu ve önerilerinizi bekliyorum.
Benim gibi sorun yaşayan varsa süreçte yaşadığı durumları aktarsın lütfen.
Netspeed abonesi olup 75 Mbps paketi kullanan diğer abonelerden hat değerleri ve modem ayarı paylaşımlarını bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Binanın girişindeki telefon kutusundan sizin hattınızı bulup oradan modeme bağlayıp modemdeki değerleri kontrol edin sorunun sizin hat kablonuzdan mı TTelekomda mı olduğu ortaya çıkar.

*Modemi çalıştırmak için USB den 12V dönüştürücüler var onu temin edip çalıştırabilirsiniz. (Powerbank ile çalışır)

Binanın girişindeki telefon kutusundan sizin hattınızı bulup oradan modeme bağlayıp modemdeki değerleri kontrol edin sorunun sizin hat kablonuzdan mı TTelekomda mı olduğu ortaya çıkar.

*Modemi çalıştırmak için USB den 12V dönüştürücüler var onu temin edip çalıştırabilirsiniz. (Powerbank ile çalışır)

Ankastre kutusu komşu binada ve 2 metre yükseklikte en az.
Ana hat kablosu direk portlara gidiyor. Porttan uçları çakılı ana hat kablosu direk modeme kadar geliyor.

Ankastreye kadar gelen kabloda bana ait olan ucu bulup sökmek için tüm portları sökmem lazım bu da mümkün değil.

İnternet kafe ve komşular erişim alıyor aynı kutudan.

Şöyle bir durum olabilir 30 cm olan bir cat 6 kablosunu ankastreye çakıp bakılabilir.

Ancak bunun için saha ekibi lazım yine.
Modemi oraya götürmek sorun değil komşudan uzatma ile elektrik alabilirim test için.

Ancak ankastreden bana gelen kabloda sıkıntı olsa zaten hat zayıflaması ciddi anlamda yüksek olacaktır ve hız sorunu yaşıyor olacaktım.

Netspeed desteği de bu duruma şaşıyor kalıyor. Bu değerler ile bu SNR değerinin olması ciddi anlamda çok garip geliyor onlarada.

Netspeed desteği saha ekibinin yalan ve yanlış bilgi aktarımı yüzünden bir çözüm bulamıyor bu çok açık.

Sorun tamamen santral ile ankastre arasında bana göre.

Fiber gelecek mantığı yüzünden onarım düzeltmeleri asla yapılmıyor.

Fiber sokağımın başına kadar aynı kutuda mevcut. Ancak müstakil bina diye abone sayısı bir tane olunca çekmeyeyiz diyorlar.

O zaman hattı düzeltin diyorum, geliştirin diyorum. Fiber var ve gelecek diyorlar.

Kısaca Türk Telekom yüzünden yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal hesabı yaşıyorum resmen.

Saha dolabı ile santral arası uzaklık etki ediyor desem bu sefer yine maksimum hız değeri konusu çürütüyor durumu.

Türk Telekom firması artık maymun gibi gözünü açtı bu belli.
Netspeed gibi daha uygun fiyatla daha iyi paket sunan yapıyı rezil etmek ve önünü kesmek için kısıtlama yaptıkları çok açık.
Moıdem Değerleri 4 Saat 10 28.jpg

Netspeed ile son iletişimden bu yana hat zayıflaması 0,2 dB daha iyi hale gelmesine rağmen yine SNR üzerinde bir gelişme yok.

VDSL band status kısmında 3 tane tire oluştu değer göstermesi gereken yerde. Bu neden oldu bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı ?

Son düzenleme:
Merhaba benim değerler aşağıdaki resimde görüldüğü gibi normalmidir? Ve ne sorun olabilir?Eki Görüntüle 468084

Alabileceğin hız miktarı maksimum 33.872 Mbps.
SNR değerin indirme üzerinde 7.3 dB. Bu değer çok kötü bir değer.
Altyapının 33 Mbps civarı sunarken sen 35 Mbps hız almaya kalkarsan SNR sorunu yaşarsın.
Hızını 24 Mbps veya 16 Mbps olarak güncel hale getir.

Alabileceğin hız miktarı maksimum 33.872 Mbps.
SNR değerin indirme üzerinde 7.3 dB. Bu değer çok kötü bir değer.
Altyapının 33 Mbps civarı sunarken sen 35 Mbps hız almaya kalkarsan SNR sorunu yaşarsın.
Hızını 24 Mbps veya 16 Mbps olarak güncel hale getir.
Bu sorun kutuya uzaklıktan dolayımı oluyor. Birde ben şuan 35mb hızda internetim bunu ben 24mb yaparsam daha hızlımı internetim olur ?

Bu sorun kutuya uzaklıktan dolayımı oluyor. Birde ben şuan 35mb hızda internetim bunu ben 24mb yaparsam daha hızlımı internetim olur ?

Hayır 24 Mbps hıza güncellersen hızın artmaz düşer.

8, 16, 24, 35, 50, 75, 100 Mbps diye hız paketleri vardır.

Şimdi altyapının sana sunduğu maksimum hız 33 Mbps.
Ancak İnternet sağlayıcıları diyor ki;
Maksimum hız miktarına -10 Mbps bakmak lazım diyor.
35 Mbps değeri ile sen sağlıklı bir internete sahip olamazsın. 24 veya altında bir paket seçmen lazım.

Benim hattım en az 110 Mbps desteklediği halde 75 Mbps internet ile hat zayıflaması değeri iyi olmasına rağmen SNR sorunu yaşıyorum.

Uzaklık, saha dolabı üzerinde sorun olması, saha dolabı öncesi ve sonrası sorun olması, iç tesisat, modem, kablo üzerindeki ekler SNR değerini ve hat zayıflamasını etkiler.

Ancak şöyle bir durum var.
Forumda birkaç kişi de şöyle bir durum vardı değerlerde.
Birinin altyapısı 84 Mbsps destekliyordu. SNR değeri 25 üzeriydi. 75 Mbps hız ile 19 üzeri SNR gördü.
Birinin altyapısı 51 Mbps destekliyordu.
SNR değeri 25 üzeriydi yine.
Adam 59 Mbps paket alıyor ama SNR değeri 15 in altına düşmüyor.

Bundan vardığımız sonuç ise şu oluyor.
Hat zayıflaması sorunun yoksa ve SNR değerin iyiyse 35 Mbps maksimum hız görsende 35 Mbps hızı alabilirsin sorun olmadan.

Alt yapı sorunları yüzünden herkes iyi hizmet alamıyor.

Az önce dediğim gibi 110 Mbps üzeri maksimum değerim var. Ancak 75 Mbps hızda SNR sorunu yaşıyorum.
Sebebi ise santral ile başlayıp altyapı üzerinde sorun oluşturan bir durum olması.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı