SNR margin sorunu

muhi0609

Hectopat
İyi günler, ben Türk Telekom HiperNet 24 VDSL paketindeyim. Sıkıntım şu internet kopmaları ve bunu babama yeterli şekilde anlatamıyorum. Çünkü Telekom'u aradığımız zaman babama modem değiştirin ya da kapatın soğusun, hatta bir problem yoktur deniyor. Ben araştırdım bu yol çözümünde genellikle ankastreden eve yeni kablo çekmek. Şu an evimde bir 10 yılı geçkin bir telefon kablosu var. Hızında sıkıntı yok fakat kopma var benim bildiğim SNR 8 DB aşağısında kopma olması normal. Şimdi size hat değerlerini paylaşacağım.

1587042641060.png

Bu arada hatta ek var ve onu oynadığımız zaman snryi 8/17 gibi değerlere çıkıyor. Babama söylediğimde kablo için duvardan geçmesi gerektiğini ve pahalı olacağını söylüyor. Bende babama hak veriyorum. Şimdi değiştirsek hat değerleri düzelir mi? Boşuna adamı masrafa sokmak istemiyorum.

Modem: keenetic extra DSL

Anlattığın varsayımlar sorunun açık şekilde kablodan olduğunu gösteriyor, bir de kabloda ek var diyorsunuz, ek kablo her zaman sıkıntıdır, belki biraz masraf edersiniz fakat başka çözüm yolu da görünmüyor.
Benim babamda aynı şekilde sorunları kabul etmekte her zaman güçlük çeker, genelde sorunları her zaman kendim çözerim, yani kolları sıva ve sorundan net şekilde emin ol, harekete geç :D.
(kabloyu kendin temin edip kendin çekersen daha iyi olabilir)

Ankastre ile modem arasındaki hattı ek bulunmadan modeme ulaştırın.

CAT 6 kablo veya CAT 7 kablo çektirin bütçeniz varsa.

Anakstre tarafındaki uç direk port üzerine çakılması lazım.
Modem tarafındaki uca ise RJ11 soket çakılması lazım.

Bu şekilde iç tesisat sorununa asla bahane edemezler ve iç tesisat sorunluysa eğer sorun çözülmüş olur.

Bu şekilde hat çekimi sonrası durum devam ederse altyapısal bir sorundur. Ankastreye kadar kontrol talep edin.

İlk önce kendi tarafınızdan kaynaklı bir sorun mu bunu kesinleştirin. Eğer eminseniz arıza kaydı bırakın.
2 saat önce bıraktık sonrasında değiştireceğiz.
2 saat önce geldiler ve eki falan değiştirdiler. Baktık snr değeri falan 13/ 18 oldu. Birde 40 tl para aldılar. Ve şuanki değerlerim :
1587115933827.png

Son düzenleme:
türk telekom kullanıyorum 3 haftadır benimde böyle ilgilenen eden yok aradığımızda ise sorun olmadığını söylüyorlar bıktım

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    7,2 KB · Görüntüleme: 86
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı