Sochi GP

Büyük bir Mclaren fanı olarak Noris'te bayağı bir gözyaşı döktüm onun haricinde Verstappen ne kadar iyi olduğunu kanıtladı ve bu yarışın asıl kazananı o.

@Vavien. Şimdi benim attığım videoda Norris'e ne söylüyorlar onu söyle bana. Pite gel çağrısı mı, değil mi? Israr edip etmemesi önemli değil. Pite gel dediler mi, demediler mi? Bana tam çevirisini yapar mısınız lütfen?

@Vavien. Şimdi benim attığım videoda Norris'e ne söylüyorlar onu söyle bana. Pite gel çağrısı mı, değil mi? Israr edip etmemesi önemli değil. Pite gel dediler mi, demediler mi? Bana tam çevirisini yapar mısınız lütfen?
25. saniyede "Buradan 10. viraja kadar pist çok kaygan, bir sürü araç virajdan taşıyor." diyor. Lando da kapa çeneni diyor.
34. saniyede "Intermediate (orta/geçiş) lastikler hakkında ne düşünüyorsun?" diyor. Lando tam ne diyor anlamadım, no gibi ama başında da s sesi duyuyorum. Önceki kelimeden kalma olabilir.
44. saniyede Hamilton "Yağmur duruyor." şeklinde duyuyorum. Mühendisi ise "Pite gel, daha fazla yağacak." diyor. O ses ile görüntü gerçekte öyle değil sanırım. Pitteyken demesinin bir anlamı olmaz.

O ses ile görüntü gerçekte öyle değil sanırım. Pitteyken demesinin bir anlamı olmaz.
Radyo mesajları anlık yayınlanmıyor. Ses ve görüntü uyuşmaması bu yüzden.

Intermediate (orta/geçiş) lastikler hakkında ne düşünüyorsun?" diyor. Lando tam ne diyor anlamadım, no gibi ama başında da s sesi duyuyorum. Önceki kelimeden kalma olabilir.
No diyor orada. İnsiyasitif kullanmış aslında takım elinden geleni yapmış, sonuçta pistte yarışan Norris onun değerlendirmelerini öğrenmek istemişler. Daha radikal bir şekilde ısrarlı olabilme ihtimali olabilirdi ama yarış bittikten sonra bunları konuşmak kolay, o an böyle bir karar almak zor. Ne de olsa kaybedecekleri bir şey yok.

Buradan 10. viraja kadar pist çok kaygan, bir sürü araç virajdan taşıyor." diyor. Lando da kapa çeneni diyor.
Kariyerinin ilk galibiyetine ulaşmak için riske girmiş. Takım aslında burada net mesaj vermiş ama dinlememiş.
@Vavien Seidl açıklama yapmış kararı birlikte aldık diye. Dediğin gibi daha ısrarcı olabilirlermiş Mercedes gibi. Yine de ben bunun kolay bir karar olmadığını, galibiyet elde etmek için bu riske değer görüyorum. Ayrıca Hamilton yüzünden de Mclaren ilk zarı atamadı, çünkü arkada stratejik olarak avantajlı konumda olan Hamilton idi, Mclaren ne yapsaydı Hamilton tersini yapacaktı.

Son düzenleme:
Norris'in kesinlikle yarış mühendisiyle doğru düzgün iletişim kurmaya başlaması gerekiyor. Her telsiz bildiriminde karşısında tersleyen ve küfreden bir sürücü varken sorumluluğu alıp hiçbir yarış mühendisi karşısındakini zorlamaz. Acı bir ders oldu, ders alıp almadığını zaman gösterir artık. Tecrübeler genellikle hatalarla elde ediliyor, bugünkü tecrübenin faturası ağır oldu. En kötü 19 puan alabilecekken şimdi düştüğü duruma bak, Hamilton ise bu kararları doğru verdiği için bu kadar şampiyonluğa sahip durumda.

Yarışı yağmur öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek lazım ama yağış sonrası kısmındaki 2-3 turu kaçırdım sinirden.

Ayrıca çekinmeden söylüyorum; 2021 yılı F1 şampiyonu Verstappen oldu bugün. Bugün çok önemli puanlar topladı ve sonraki pistlerin çoğunda RBR arabası avantajlı.

Yarışın sonuna kadar rezil sürüş yapıp yükselemeyen Bottas 5. oldu ya... Dünya gerçekten adil değil. :D

Yarışın sonuna kadar rezil sürüş yapıp yükselemeyen Bottas 5. oldu ya... Dünya gerçekten adil değil.
😂😂Sesli güldüm buna.

Ayrıca çekinmeden söylüyorum; 2021 yılı F1 şampiyonu Verstappen oldu bugün. Bugün çok önemli puanlar topladı ve sonraki pistlerin çoğunda RBR arabası avantajlı.
Allah zehirli oku saldı yine.

En kötü 19 puan alabilecekken şimdi düştüğü duruma bak, Hamilton ise bu kararları doğru verdiği için bu kadar şampiyonluğa sahip durumda.
Risk almaya değerdi açıkçası. Dediğin gibi telsiz konuşmasını düzeltmesi gerekiyor. Tsunoda gibi olmasın aman aman. En azından Norris müthiş iş yapıyor, bu Tsunoda küfürden başka bir şey yapmıyor.

Risk almaya değerdi açıkçası.
Bazen sürücülerin F1'in sürücü değil takım organizasyonu olduğunu hatırlamaları lazım. Verstappen tam girmesi gereken anda pite girdi, podyuma çıktı. Hamilton ise önündeki tecrübesiz ve hatalı karar verdiğini düşündüğü sürücüyü aynı şartlarda takip etmek yerine yarış mühendisine güvenip pite girdi ve kazandı.

Norris'e verdiği karar için en başta kızmadım çünkü sürüş yapabileceğini düşündüm, o tur içinde 2 defa pist dışına çıktı ve arabanın nasıl kaydığını gördü. Buna rağmen pite girmemek için sonraki turda da diretmesi büyük hata. Yani bence verdiği ilk karar değil, verdiği kararın sonucunu gördüğü halde inat etmesi bugünkü hatasıydı.

Bir de o 21 yaşında, ergenlikten yeni çıkmış bir çocuk. Sürüş yeteneği zaten bu yıl herkesin övgüsünü alıyor ama ondan çok daha tecrübeli birine karşı bu tavrı Norris'in kendini beğenmiş olduğu konusunda ciddi bir ipucu. Zamanında Hamilton'ın çiğ tavırları yüzünden McLaren için yarışırken bile sevmemiştim, Norris'te de öyle olacak galiba. Bugünkü bu tavrı ilk değil, öncesinde de en az 7-8 yarış var aynı tavrı gösterdiği.

Hamilton ise önündeki tecrübesiz ve hatalı karar verdiğini düşündüğü sürücüyü aynı şartlarda takip etmek yerine yarış mühendisine güvenip piste girdi ve kazandı.
İlk zarı Norris atsaydı Hamilton pite girmeyecekti. Stratejik avantaj Hamilton da idi. O da ilk başta reddetti pite girmeyi. Norris için konuştuğumuz şeyleri Hamilton için de konuşabilirdik bence. Çünkü Norris'i kolluyordu Ham. Mercedes pit ekibi daha cesurdu.

Bazen sürücülerin F1'in sürücü değil takım organizasyonu olduğunu hatırlamaları lazım.
İlk defa eline bir fırsat geçmiş. Kazanma arzusu yüzünden böyle oldu.

Buna rağmen pite girmemek için sonraki turda da diretmesi büyük hata. Yani bence verdiği ilk karar değil, verdiği kararın sonucunu gördüğü halde inat etmesi bugünkü hatasıydı.
Sen hele Leclerc'in araç üstü görüntülerini görsen çıldırırsın, Norris'in hiç. En azından Norris galibiyet için savaşıyordu ve ilk galibiyetini almak için risk aldı.

Zamanında Hamilton'ın çiğ tavırları yüzünden McLaren için yarışırken bile sevmemiştim, Norris'te de öyle olacak galiba.
Şu sıralarda Hamilton hâlâ boynuna masaj yapıyor, Norris böyle olmaz. Grosjean yangından çıktı, Hamilton kadar ağlamadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı