Sochi Sıralama Turları

Makaleler
12
Daha fazla  
Ferrari şahlanmaya devam ediyor. Leclerc üst üste 4. pole pozisyonunu aldi ve rakiplerini denize döktü adeta. Vettel gibi tek turda çok hızlı olan bir sürücüyü bile sıralama turlarinda darmadağın etmiş durumda. Leclerc büyülemeye devam ediyor.

Hamilton aracınında üstüne çıkarak Ferrari'nin ilk çizgiyi kapatmasini engelledi ve Mercedeslerin yarışta lastik avantajı da bulunuyor. Ferrariler yarışa yumuşak lastikle başlayacak, Mercedesler ise orta hamurla başlayacak. Eğer ki yumuşak lastiklerin aşınma seviyesi çok büyük olursa Mercedes yarışı rahat alir gibi gözüküyor.

Mercedes'in yumuşak lastik taktiğine Ferrari neden cevap vermedi bilemiyorum, belki de yumuşak lastikler beklenenden fazla dayaniyordur o yüzden Ferrari yumuşak ile yarışa başlamak istemedi. Sezonun ilk yarısında da buna benzer bir taktik hamle yapmıştı Ferrari ben eleştirmiştim, çoğu kişi gibi ama sonunda haklı çıkan Ferrari strateji ekibi olmuştu o yarışta, yarışın ismini hatirlamiyorum. Ferrari daha yumuşak lastikle başlamasına rağmen lastikleri çok iyi dayanmıştı.

Vettel'in ilk çizgiyi alamamasi Ferrari için kötü oldu, startta yol tutuş ve düzlük avantaji sayesinde Hamilton'u geçebilir, geçmesi takim içinde iyi olur.

Verstappen 5 sira grid cezasi alacak. Bottas, Sochi'de şimdiye kadar Hamilton'a siralamalarda hiç gecilmemisti, bu defa HAM çok rahat geçti.

Sainz geriye kalanlarin en iyisi. Hulkenberg'de yarışa 6. siradan başlayacak, uzun bir aradan sonra Hulkenberg, Riccardo'ya göre iyi bir performans sergiledi.

Norris 7, Grosjean 8, Verstappen 9, Riccardo 10. sıradan yarışa başlayacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mercedes orta sertlikte (sarı şerit) lastikle start alacak. FP1, FP2 ve FP3'te yumuşakla ufalanma sorunu yaşadıklarını söylemişlerdi. Startta Ferrariler farkı açıp pit süresini tutturdumu çok rahat kazanır. Açıkçası ben Vettel'den süpriz bekliyorum (olumlu/olumsuz). Yarış içerisinde Mercedes'ler iyi bir tempo yakalarsa cidden zorlayacaklardır. Bakalım enteresan bir yarış bekliyor. 😅
*Leclerc'in 2001'den bu yana Schumacher'de olan 4 kez üstüste pole alması da genç ve yetenekli bir yarışçı yetiştiğini ve F1'de güzel şeylerin de olduğunun göstergesi.

@Silinen üye Yanliş yazdim, yukarida Ferrari'nin yarışa yumuşak lastikle başlayacağını yazdim. Bir alt satirda Mercedes'in orta hamur(medium) sari logolu lastikle başlayacağını yazmam gerekirken yanlışlikla Mercedes içinde yumuşak lastik tabirini kullandim.

Yumuşak lastikle sorun yaşadıklarından değil tek turda Ferrari'yi gecemeyeceklerini bildikleri için yarışta farkli bir strateji yaparak, yarışı kazanmayı hedefliyorlar. 3 yarıştır Mercedes strateji ekibi çuvalliyor bu defa iyi iş yaptılar.

Mercedes sezon başindan itibaren en iyi yarış temposuna sahip. Ilk defa Leclerc bu hafta yaptığı açıklamayla takımın sezon başından beri en iyi yarış temposunu tutturduğunu söyledi. Ferrari sezon başındaki sorunları erken çözebilseydi bizi muazzam bir şampiyona bekliyor olacaktı. Ne yazik ki artik Hamilton'un şampiyonluğu kesin gibi.

Vettel yarin Hamilton'u startta geçerse, bu kritik olacak. Mercedes araci lastiklere daha iyi davranıyor Ferrari'ye göre. Aşınma önemli olacak. Vettel, Hamilton'u kisa sürede geçerse Ferrari'nin eli güçlenir. Yoksa işler ters tepebilir.

@Silinen üye Sochi yarışını tam izleyemedim bu hafta o yüzden detaylı bir değerlendirme yapmadim. Vettel günün en hizlisiydi, günün pilotuydu. Yarışı kazanacak temposu vardı, Vettel'e yazik oldu.

Ferrari'nin pilotlari rahat bırakması lazim, sözde yarış startında Leclerc, Vettel'e hava koridoru sağlayacakmış Hamilton'u geçebilmesi için. Böyle bir şeye gerek yoktu, Sochi pistinin ilk virajina gidene kadar uzun bir düzlük var, Vettel'de yumuşak lastik, Hamilton'da medium lastikler vardi. Vettel'in kalkışta lastik avantaji, yol tutuş avantaji vardi, üstüne bir de Ferrari'nin muazzam düzlük gücü vardi ilk viraja da Vettel'in Hamilton'u geçeceği garantiydi zaten.

Vettel harika bir startla bunu gösterdi de, yarış pit stoplara kadarda kontrol altinda tuttu, temposu çok iyiydi. Lider olunca yarışı kontrol etmede F1 sürücüleri arasında en iyisi. Kanada'dan sonra yarış temposunda çok güçlüydü Vettel. Leclerc'e yerini vermemesi de gayet anlaşilir, Leclerc daha yavaşti siralama turlarina nazaran. Pit stoplarda kasıtlı olarak Leclerc'in arkasinda çıkarıldı, ondan sonra MGU-K'de sorun çıktı yarış bitti onun için.

Mercedes'e her zaman olduğu gibi yine piyango vurdu sanal güvenlik araci nedeniyle Hamilton liderliğe yükseldi, sonra Leclerc yumuşak lastiklere geçmek için bir daha pite girince Bottas'a geçildi. Yumuşak lastik beklentilerin üstünde dayandi, Mercedes'in lastik stratejisi tutmadi.

Leclerc pit stoplardan sonra bence yanlış lastik tercihi yapti, medium ile devam etmek daha mantikliydi. Kirli hava yüzünden Bottas'in arkasinda takilmasi lastiklerini bitirdi, lastiklerinde de ısınma yaşadı. Medium ile devam etseydi hem lastikleri daha az yipranirdi, sonlarına doğru da lastikleri yumuşak lastikten daha iyi performans verecekti.

Ferrari sıralama turlarindaki gücünü yarışlara taşımalı. Yarış temposunda hala Mercedes çok güçlü, Bahreyn'den sonra ilk kez Sochi'de yarış temposunda Ferrari rekabetciydi. Eğer ki pit stoplardan sonra Ferrariler özellıkle Vettel lider olsaydi Ferrari yarışı kazanirdi.

Leclerc'in tavirlari benim hoşuma gitmiyor. Sochi için bu defa suçlamıyorum Leclerc'i, bu defa eleştiri yapmakta hakli, burada suç Ferrari pit ekibinin. Yarıştan önce yukarıda da yazdığım Vettel'e hava koridoru sağlayacakti, sonrada Vettel yerini ona geri verecekti. Böyle bir şey yapmanin hiçbir anlami yoktu, Vettel çok iyiydi. Ferrari strateji ekibi suçlu bu konuda.

Vettel'in yerini vermemesini olağan karşılıyorum, pistin en hızlısıydı, yarışı kazanabilirdi. Iyi ki motoru patladı zaten haksiz şekilde pit stoplarda Leclerc'e yol verilmeye mecbur birakildi.

@Silinen üye Sochi yarışını tam izleyemedim bu hafta o yüzden detaylı bir değerlendirme yapmadim. Vettel günün en hizlisiydi, günün pilotuydu. Yarışı kazanacak temposu vardı, Vettel'e yazik oldu.

Ferrari'nin pilotlari rahat bırakması lazim, sözde yarış startında Leclerc, Vettel'e hava koridoru sağlayacakmış Hamilton'u geçebilmesi için. Böyle bir şeye gerek yoktu, Sochi pistinin ilk virajina gidene kadar uzun bir düzlük var, Vettel'de yumuşak lastik, Hamilton'da medium lastikler vardi. Vettel'in kalkışta lastik avantaji, yol tutuş avantaji vardi, üstüne bir de Ferrari'nin muazzam düzlük gücü vardi ilk viraja da Vettel'in Hamilton'u geçeceği garantiydi zaten.

Vettel harika bir startla bunu gösterdi de, yarış pit stoplara kadarda kontrol altinda tuttu, temposu çok iyiydi. Lider olunca yarışı kontrol etmede F1 sürücüleri arasında en iyisi. Kanada'dan sonra yarış temposunda çok güçlüydü Vettel. Leclerc'e yerini vermemesi de gayet anlaşilir, Leclerc daha yavaşti siralama turlarina nazaran. Pit stoplarda kasıtlı olarak Leclerc'in arkasinda çıkarıldı, ondan sonra MGU-K'de sorun çıktı yarış bitti onun için.

Mercedes'e her zaman olduğu gibi yine piyango vurdu sanal güvenlik araci nedeniyle Hamilton liderliğe yükseldi, sonra Leclerc yumuşak lastiklere geçmek için bir daha pite girince Bottas'a geçildi. Yumuşak lastik beklentilerin üstünde dayandi, Mercedes'in lastik stratejisi tutmadi.

Leclerc pit stoplardan sonra bence yanlış lastik tercihi yapti, medium ile devam etmek daha mantikliydi. Kirli hava yüzünden Bottas'in arkasinda takilmasi lastiklerini bitirdi, lastiklerinde de ısınma yaşadı. Medium ile devam etseydi hem lastikleri daha az yipranirdi, sonlarına doğru da lastikleri yumuşak lastikten daha iyi performans verecekti.

Ferrari sıralama turlarindaki gücünü yarışlara taşımalı. Yarış temposunda hala Mercedes çok güçlü, Bahreyn'den sonra ilk kez Sochi'de yarış temposunda Ferrari rekabetciydi. Eğer ki pit stoplardan sonra Ferrariler özellıkle Vettel lider olsaydi Ferrari yarışı kazanirdi.

Leclerc'in tavirlari benim hoşuma gitmiyor. Sochi için bu defa suçlamıyorum Leclerc'i, bu defa eleştiri yapmakta hakli, burada suç Ferrari pit ekibinin. Yarıştan önce yukarıda da yazdığım Vettel'e hava koridoru sağlayacakti, sonrada Vettel yerini ona geri verecekti. Böyle bir şey yapmanin hiçbir anlami yoktu, Vettel çok iyiydi. Ferrari strateji ekibi suçlu bu konuda.

Vettel'in yerini vermemesini olağan karşılıyorum, pistin en hızlısıydı, yarışı kazanabilirdi. Iyi ki motoru patladı zaten haksiz şekilde pit stoplarda Leclerc'e yol verilmeye mecbur birakildi.
Son 2 paragrafa cevap vereceğim. Eğer yapılmış bir anlaşma varsa Vettel ne kadar hızlı olursa olsun birinci pilotluk savaşı sırasında o yerini vermek zorunda. Vettel vermeyince ve leclercde yetişemeyince mecburen pitte yaptılar bunu. Bu arada Vettelin yavaşlayıp yer vermemesini haklı buluyorum Leclerc yetişmeliydi.
Ayrıca Leclercin tavırlar ne kadar sinir bozucu gelsede en son bunu hamiltonda görmüştük. Bir şampiyonun hırsına sahip. Umarım uzun zaman izleme ve şampiyonluğunu görme keyfine erişiriz Leclercin

Anlaşma olduğu için Leclerc'i bu defa eleştirmeyeceğim demem o yüzden zaten. Sochi için Leclerc'in eleştirilecek bir tarafi yok, anlaşma yapılmiş sonuçta. Hirstan çok hız önemlidir, Leclerc bunlara sahip. Singapur'da Leclerc haksizdi, Sochi için eleştirmek doğru değil. Kesinlikle Leclerc'in tepkileri üstüne çekecek tavirlar sergilememesi lazim. Vettel siradan bir pilot değil, çok saygin bir pilot ve de centilmenlik olarak belki de sürücüler arasindaki en pilotlardan biri.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı