Soğuk Havada Mikrop Mu Vardır?

Belli bir sıcaklıktan sonra yüksek ya da düşük sıcaklığa kadar canlı organizmasının direncinde bir düşüş olmaz ancak ekstrem durumlara dayanıklı patojenik organizmalar bu durumdan faydalanır. Çok yüksek sıcaklıklara örnek olarak aşırı termofilik bakteriler ya da metan seven metajenik bakteriler.
Bu dayanıklılığı ve patojenik özelliği kapsülleri sayesinde sağlıyorlar.

@BrainHacker Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Bu de bunu yazın yapıyorum. Havuza girip çıktığım zaman duşa giriyorum. Belediye havuzu olduğu için bizim musluklara gelen soğutulmuş içme suyunu duşluğa veriyorlar. Bayağı soğuk oluyor. Dolaptan su çıkarırsın ya onun gibi. Onu sonuna kadar açıp altına giriyorum nefesim filan kesiliyor 8-10 saniye dayanıyorum. Bunu her gittiğimde yaparım pek bir faydasını görmedim ama sonrasında rahatlatıyor.

Hazır konu açılmışken hasta olduğumuzda neden ateşimizin yükseldiğini açıklamaya çalışayım.:

Hasta olduğumuzda patojenler akrifleşerek çoğalırlar. Vücut akyuvarlar ile antibiyotik kodlarını henüz hazırlamadan patojenlerin üreme hızını yavaşlatmak amacıyla normalde vücut ısısında veya daha düşük sıcaklıklarda çoğalan patojenler için ortamı uygunsuz hale getirmek amacıyla vücut ısısı bağışıklık sistemi tarafından arttıtılır. Uygun olmayan sıcak ortamda patojenlerin üreme hızı düşer, bu sırada hazır hale gelmiş olan akyuvarlar saldırır ve patojenleri öldürür.

İşte bu yüzden hastalanınca ateşimiz çıkar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı