Soğuk odada 3D yazıcı kullanmak sorun çıkarır mı?

Salih Gürbüz

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar 2.el ender 3 Pro ya da ender 3 V2 almayı düşünüyorum fakat aralarında neredeyse 2 kat fiyat farkı var. Bende internetten izlediğim videolar sonucunda ender 3 v2'nin ender 3 Pro'ya göre tasarımı ve sessiz olması açısından daha iyi bir yazıcı olduğunu ama baskı kalitesinin neredeyse aynı olduğunu gördüm. Tasarım benim için çok önemli değil sessizlik konusunda ise yazıcıyı evimde kışın kapısını kapatıp 6 ay kullanmadığımız salonumuza koyarak çözerim diye düşündüm ama salonu ısıtmadığımız için kışın çok soğuk oluyor. Bu yüzden eğer salona 3D yazıcıyı koyamayacaksam mecburen ender 3 V2 alacağım. Sorum şu; ender 3 Pro'nun soğuk bir odada baskı alması baskı kalitesini etkiler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 2.el ender 3 Pro'ya da ender 3 V2 almayı düşünüyorum fakat aralarında neredeyse 2 kat fiyat farkı var. Bende internetten izlediğim videolar sonucunda ender 3 v2'nin ender 3 Pro'ya göre tasarımı ve sessiz olması açısından daha iyi bir yazıcı olduğunu ama baskı kalitesinin neredeyse aynı olduğunu gördüm. Tasarım benim için çok önemli değil sessizlik konusunda ise yazıcıyı evimde kışın kapısını kapatıp 6 ay kullanmadığımız salonumuza koyarak çözerim diye düşündüm ama salonu ısıtmadığımız için kışın çok soğuk oluyor. Bu yüzden eğer salona 3D yazıcıyı koyamayacaksam mecburen ender 3 V2 alacağım. Sorum şu; ender 3 Pro'nun soğuk bir odada baskı alması baskı kalitesini etkiler mi?

Bir sorun olmaz hocam, ona göre kendini ayarlar diye düşünüyorum.

Ben yazıcımın extruderini 125 derecede çalıştırıyorum, tablam 70 derecede. Sizin de yaklaşık bu derecelerde çalıştıracağınızı tahmin edersem oda sıcaklığı ile arada büyük farklar oluyor. Problem olabilir.
Hocam siz standart oda sıcaklığında kullanıyorsunuz değil mi? Acaba yazıcının ayarlarından dereceleri yükselterek sıcaklığı dengeleyebilir miyim?
Hangi yazıcıyı kullanıyorsunuz?

Hocam siz standart oda sıcaklığında kullanıyorsunuz değil mi? Acaba yazıcının ayarlarından dereceleri yükselterek sıcaklığı dengeleyebilir miyim?

Dengeleyebilirsiniz hocam.

Bendeki custom yapılmış bir yazıcı, bir markası yok. Ama benim kullandığım ortam oda sıcaklığına yakın bir derecede. Tahminimce oda sıcaklığından bağımsız olarak tabla ve extruder ısısını yazıcı ayarlayacaktır. Fakat ortam soğuk olduğu için çok fazla güç tüketeceğinden belki sorun yaratabilir diye düşünüyorum. 10 derecelik bir ortamda bir nesneyi 15 derecede tutmaya çalışmak çok güç harcamaz ama 10 derecelik bir ortamda bir nesneyi 125 derecede tutmaya çalışmak çok fazla güç harcar.

@AidenPearce @hawtsauce Tamam hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. :) Muhtemelen Ender 3 Pro alacağım çünkü zaten yazıcıyı çoğunlukla yazın kullanacağım ve yazın tüm odalar sıcak. :)
Eğer kışın kullanımında sorun olursa burada da konu açarım. :)

@AidenPearce @hawtsauce Tamam hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. :) Muhtemelen Ender 3 Pro alacağım çünkü zaten yazıcıyı çoğunlukla yazın kullanacağım ve yazın tüm odalar sıcak. :)
Hocam bu sefer de aşırı ısınma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Yazıcının yanması veya kendi kendini kapatması söz konusu olabilir. Bir arkadaşım evi çok sıcak olduğu için yazın yazıcısını kullanamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı