Çözüldü Soğutmalar hakkında bilgi

• Konuyu başlatan xbea
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 41
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar kafamda değişik bir plan var ancak bir o kadar çok bilgi eksikliğim var. Şimdi ben aşağıda aklımda olan soruların cevaplarını aramak için size sorularımı soracağım. Sizden ricam her ne kadar size saçma da gelecek olsa da sizin bana yardımcı olmanız. Şimdiden ilginiz ve alakanız için hepinize teşekkürler. Eğer sizde hazır iseniz başlayalım.

1-) Fanlar arasında şöyle bir durum var; radyatör fanlarının basınç değerleri yüksek iken CFM değerleri düşük, egzoz fanları için ise durum tam tersi. CFM bildiğim kadarıyla havanın hareketini temsil ediyor. Peki o zaman basınç ne işe yarıyor?

2-) Egzoz fanları havayı dışarıdan temiz ve soğuk havayı içeriye aktarmaya, aynı şekilde de arkadan yine içeride ısınan havayı tahliye etmeye yarıyor. Bu kadarını anladım. Peki radyatör fanlarının görevi ne? Yani şimdi şu olayı gayet iyi anladım; işlemci ısınır termal macun bu ısıyı soğutucu bakır bloğa iletir sonra oradan (hava soğutma ise) bakır borular ile yukarı doğru alüminyum kanatçıkların olduğu bloğa taşır. Sonra da oradaki fan o kanatçıklara hava üfler ve kanatçıklardan ısıyı atar. Aslında son kısım (kanatçıklara ısının taşındıktan sonra fanlar ile ısının kanatçıklarda toplanması ve fanlar sayesinde bu ısının dışarı atılma kısmı) sıvı soğutmalarda da aynı. Benim takıldığım kısım şu; Burada basınç değeri yüksek fan niye takıyoruz? Neden CFM değeri yüksek fan yerine basıncı yüksek fan taktığımız?

3-) Şimdi bir soğutulacak nesne düşünelim. Bu nesnenin ısınan ve soğutulması gereken yüzeyi "plastik" ve boyutları oldukça yüksek. Biz bu yüzeyi soğutmak istiyoruz. Takacağımız fanlar ile bu yüzey arasında ortalama 1-2 cm mesafe olacak. Burada ne tür bir hava üfleyen bir fan tercih etmeliyim. Ortam koşulları oda sıcaklığı (20 derece-22 derece arası). Fanlar tamamen serbest yani bilgisayar kasası gibi kapalı bir ortam değil direkt oda da ki havayı çekiyor. Yani uzay montaj kasa gibi düşünün. Sizce CFM mi yoksa basınç mı?

Buradan sonra işler biraz fantezi gibi gelebilir ama gerçekten benim için önemli. Yukarıdaki soruları lütfen sebepleri ile açıklarsanız çok memnun olurum. Tekrardan teşekkürler.

4-) Şimdi bakın bu bir teoridir söyleyeyim. Bu yukarıda bahsettiğim ısınan yüzeye onun boyutlarında bir bakır yüzey kestirsek. Bu yüzenin arkasına yılan gibi kıvrılan borular koydursam ancak bu borular yarım kesilmiş silindir gibi bakır yüzeye temas gösterecek. Yani bu yılan gibi olan borunun içinden ben soğuk su gezdirince bu soğuk su bakır hem bakır boru ile hem de bakır yüzey ile "direkt" temas edecek. Bu kestirdiğim parçayı yüzeye entegre etsem. Yani nasıl işlemciye soğutucunun bakır bloğunu termal macun ile işlemciye takıyorsak aynı işlem ancak "termal macun yok". Daha sonrada aynı sıvı soğutma mantığıyla bu içerdeki su/sıvı dönüşüme soksak. Yani ısınan su pompa yardımı ile radyatöre oradan da fanlar yardımı ile soğutulsa ve tekrar o bakır boruların içine dönecek. Bu durumda özetle sıvı soğutmadan tek farkı termal macun eksikliği olacak. Sizce bu sistem o dediğim yüzeyi sıcaklığı düşürür mü? Etkili olur mu? Belki termal macun değil ancak "termal pad" kullanabilirim. Termal macun olmaz çünkü krem gibi bir şey süremem. Sizce "termal pad" de eklesem ne olur etki eder mi?

5-) Yukarıda 3. soruda bir yüzeyden bahsetmiştim ya işte o yüzey biraz değiştirsek. Yüzeyde delikler var ve nesnenin içersinde ki parçaları soğutmak gerekiyor. Bu yüzden içeri bir "soğuk bir hava akışı lazım" bunun için CFM yüksek bir fan mı yoksa basınç yüksek bir fan mı? Yine yüzey ve delikler arasında 2-3cm bir mesafe var geri kalan tüm koşullar yukarıdaki 3.soru ile aynı.

Evet arkadaşlar sorularım bunlardı. Yardım eden emeği geçen herkese şimdiden çok teşekkür ederim. Sizden ricam numara olarak cevaplarsanız hem kafam karışmaz hem de düzenli olur. Gerçekten kaç gündür bu sorular ile uğraşıyorum. Burada etiketleyemediğim insanlar olacaktır unuttuysam af ola. @Yener K. @RPM @BerkayZ87 @kino @Jotariel @7777 @Spontune @MisakiTaro @CJack60 @Mert

Hocam tam olarak uzun kenar mı yoksa kısa kenar mı? Her ikisini de birer santim uzatabilirim ama tam olarak neresi olduğunu bilirsem düzenlemememi ona göre yapacağım.
Mesajı düzelttim. Yazdım bunu.

Tamamdır hocam. Hiç sıkıntı değil düzenlerim. Ben asgari uzunlukları belirttim. Hemen düzenliyorum.
Tabii alacağın fanın uzunluklarını kontrol et. Bazıları 120x120x25 olmayabiliyor. Ben 120x120x25'e göre hesapladım. Alacağın fanlar 125x125x25 ise hesap tutmaz. Önerdiğim fanların boyutlarını kontrol et, ona göre oluştur.

Tabii alacağın fanın uzunluklarını kontrol et. Bazıları 120x120x25 olmayabiliyor. Ben 120x120x25'e göre hesapladım. Alacağın fanlar 125x125x25 ise hesap tutmaz. Önerdiğim fanların boyutlarını kontrol et, ona göre oluştur.
Hocam şimdi biraz bilgisiz/tecrübesiz bir yorumda bulunacağım af ola; şimdi 120x120x25 tam olarak neleri temsil ediyor. Yani çap, uzunluk filan diye açıklayabilir misiniz? Daha önce bu işler ile uğraşmadığım için tecrübesiz kalıyorum.

Hocam şimdi biraz bilgisiz/tecrübesiz bir yorumda bulunacağım af ola; şimdi 120x120x25 tam olarak neleri temsil ediyor? Yani çap, uzunluk filan diye açıklayabilir misiniz? Daha önce bu işler ile uğraşmadığım için tecrübesiz kalıyorum.
120 yükseklik, 120 genişlik, 25 kalınlık.

İlla fana gerek yok bir hava kompresörü işinizi tam anlamıyla çözebilir. Tabii ses sorun değilse.
Ses bir yere kadar kabul ancak sonrası fazla geliyor. Ayrıca onu kullanabileceğim bir alanda yok. Benim için imkansız yani. Başka fan öneriniz varsa açığım. Elimde ne kadar çok seçenek o kadar iyi benim için hocam 😁.
120 yükseklik, 120 genişlik, 25 kalınlık.
Anladım hocam hesaplama yaparken bunları dikkate kesinlikle alacağım. Şimdi sizin o önerdiğiniz 3 fandan başka bir öneriniz var mı? Ne kadar çok seçenek o kadar iyi benim için hocam. Bir de önerdiğiniz o 3 fan arasında en iyiden en kötüye bir sıralama yapabilir misiniz? Tabii fiyatta önemli tam fiyat performans ve etkili çözümü bulmaya çalışıyorum.

Ses bir yere kadar kabul ancak sonrası fazla geliyor. Ayrıca onu kullanabileceğim bir alanda yok. Benim için imkansız yani. Başka fan öneriniz varsa açığım. Elimde ne kadar çok seçenek o kadar iyi benim için hocam 😁.

Anladım hocam hesaplama yaparken bunları dikkate kesinlikle alacağım. Şimdi sizin o önerdiğiniz 3 fandan başka bir öneriniz var mı? Ne kadar çok seçenek o kadar iyi benim için hocam. Bir de önerdiğiniz o 3 fan arasında en iyiden en kötüye bir sıralama yapabilir misiniz? Tabii fiyatta önemli tam fiyat performans ve etkili çözümü bulmaya çalışıyorum.
Eğer 140mm takacaksan ve 1 sırada 3 fan istiyorsan 420x280 bir şekil çıkartman gerekir.

140mm almadığın sürece Air Blazer 120R öneririm. 94 CFM 3.53 statik basınç değerlikli. Tabii bu değerleri 2200 RPM'de veriyor.

Akasa Viper R ise 105 CFM 3 statik basınç. Ona da bakabilirsin.

XF-12025, 14025, Viper S-Flow 120mm ve P12 PWM aynı seviye, diğerleri üst seviye diyebilirim.

Viper S 140mm, Air Blazer 120R ve Viper R üst seviye. Üçünden birisini tercih edebilirsin. Tabii dediğim gibi ölçülerini al mutlaka.

Eğer 140mm takacaksan ve 1 sırada 3 fan istiyorsan 420x280 bir şekil çıkartman gerekir.

140mm almadığın sürece Air Blazer 120R öneririm. 94 CFM 3.53 statik basınç değerlikli. Tabii bu değerleri 2200 RPM'de veriyor.

Akasa Viper R ise 105 CFM 3 statik basınç. Ona da bakabilirsin.

XF-12025, 14025, Viper S-Flow 120mm ve P12 PWM aynı seviye, diğerleri üst seviye diyebilirim.

Viper S 140mm, Air Blazer 120R ve Viper R üst seviye. Üçünden birisini tercih edebilirsin. Tabii dediğim gibi ölçülerini al mutlaka.
Hocam çok teşekkür ederim öneriler için. Ben de seçimlerimi düşüneyim. Gelişme olursa ben buradan size yazsam sıkıntı olur mu hocam? Çünkü daha yolun başındayım da yine aklımda sorular olursa buradan sorsam olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı