Çözüldü Soru: 3 Koltuklu Yolcu Uçağında Kaç Adet Oksijen Maskesi Bulunur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uzun süredir soru sorma geleneğimizi yapmıyorduk, tekrar canlandıralım dedim. :)

Soru başlıktaki gibi, basit. 3 koltuklu sırada oturuyorsunuz ve acil durumda oksijen maskeleri düşüyor. Bu oturduğunuz sıra için kaç adet maske düşer? Sadece sayı olarak cevabı istemiyorum, sebebini de düzgünce açıklamalısınız ki inanalım.

Google'dan bakmaya gerek yok, doğru cevap verene altın takmayacağız. Konunun amacı beyin fırtınası yapmak. :)

Çözüm
4 kişilik ailede anne, baba ve ergen bir çocuğun yanında küçük bir bebek ihtimaline karşı 4 tane olabilir.
Seçeneklerde 6 olsaydı 6 derdim belki iki adettir her koltuğa diye.

5 diye düşünmüyorum zira iki koltuğa ikişer adet diğerine tek düşmesi çok mantıklı gelmiyor. Bu nedenle 1 tane yedek vardır diyip 4 diyorum.

Tabi senin işin belli olmaz 3'de olabilir, bilemiyorum :D

5. 1 de pilot için olması lazım çünkü en az 4 olacak zaten. Eğer yardımcı pilot da varsa 5'e çıkar.
Kabinde seyahat eden pilotlar için güzel bir seçenek. :D

@Jira bu sayı her uçakta aynı olacak diye bir kural var mı? Örneğin resimlerin birinde x kadar maske varken diğerinde y kadar var.
1597751952751.png
1597751999141.png
Y de fotoğrafta çıkmayan başka bir koltuklar olabilir mi?

Dar kabinli uçaklarda 3'lü sırada çocuklar/bebekler için fazladan 1, geniş kabinli bazı uçaklarda 2 ya da 3 tane ekstra olduğunu okumuştum bir yerden. Doğruluğunu kontrol etmedim. Bu durumda dar gövde için 4, geniş gövde için 3'lü sırada 5 diye sallıyorum.

Not: Arkadaşlar Google'dan aramaya gerek yok, madalya takılmayacak. Bildiğinizi yazın geçin. :D

Son düzenleme:
Pilotlar neden ihtiyaç duymuyor? Soru babında soruyorum bilmiyorum çünkü 🙂
Pilotların oksijen maskeleri kokpitte bulunur, hemen koltuklarının arkasında sandığa benzer bir şey vardır. Onun içindedir ve bu maskeler yolcu oksijen maskelerinden bağımsız olarak aviyonik kompartmanındaki oksijen tüpünden beslenir.

Pilotlara daha büyük kıyak var anlayacağın yolculardan. :)

Pilotların oksijen maskeleri kokpitte bulunur, hemen koltuklarının arkasında sandığa benzer bir şey vardır. Onun içindedir ve bu maskeler yolcu oksijen maskelerinden bağımsız olarak aviyonik kompartmanındaki oksijen tüpünden beslenir.

Pilotlara daha büyük kıyak var anlayacağın yolculardan. :)
Bence mantıklı olanı da bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı