Çözüldü Soru: 3 Koltuklu Yolcu Uçağında Kaç Adet Oksijen Maskesi Bulunur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uzun süredir soru sorma geleneğimizi yapmıyorduk, tekrar canlandıralım dedim. :)

Soru başlıktaki gibi, basit. 3 koltuklu sırada oturuyorsunuz ve acil durumda oksijen maskeleri düşüyor. Bu oturduğunuz sıra için kaç adet maske düşer? Sadece sayı olarak cevabı istemiyorum, sebebini de düzgünce açıklamalısınız ki inanalım.

Google'dan bakmaya gerek yok, doğru cevap verene altın takmayacağız. Konunun amacı beyin fırtınası yapmak. :)

Çözüm
4 kişilik ailede anne, baba ve ergen bir çocuğun yanında küçük bir bebek ihtimaline karşı 4 tane olabilir.
bu maskeler yolcu oksijen maskelerinden bağımsız olarak aviyonik kompartmanındaki oksijen tüpünden beslenir.

Pilotlara daha büyük kıyak var anlayacağın yolculardan. :)
Ayrıca yolculara göre pilotlara daha uzun süre oksijen desteği sağlanır:) Giden gitti ama uçağı kurtaralım bari demişlerdir sanırım🤣

Ayrıca yolculara göre pilotlara daha uzun süre oksijen desteği sağlanır:) Giden gitti ama uçağı kurtaralım bari demişlerdir sanırım🤣
Aynen öyle. Arkadakiler mefta olur ama milyon dolarlık uçak güvenli bir şekilde inebilir pilotlara sağlanan neredeyse sınırsız oksijen sayesinde. Bak sen şu mühendislerin işine. :D

İlk 2 diye düşündüm. Sonra onu kendisiyle çarptım, 2*2'den 4 buldum. Böylece 4 tane olmuş oldu. Ama bir tane daha fazla da olabilir. 5 mi deseydim? Aslında 3 de olabilir. Bir fikrim yok ya. Bilemedim. 🤔

3 koltuklu sırada oturuyorsunuz ve acil durumda oksijen maskeleri düşüyor. Bu oturduğunuz sıra için kaç adet maske düşer?

Hayır, soru yolcu uçağında diyor, bende aynı cevabı verdim ve aslında soruya göre bizim cevap da mantıklı 🙂

Nüansları kaçırmamak lazım. Oturulan üçlü "sıra" için kaç adet maske düşer denmiş.

@Jira Doğru cevabı bilmiyorum sadece geçmişte öyle bir şey okuduğum kalmış aklımda ama ilgilendiğim konu olmadığından araştırmadım. O zaman 3'lü sıra için 4 tane düşer diyorum, 4'lü sıra için de 5 tane diyorum. 4 olarak işaretleyeyim, şansıma artık. :D

İyi de sence bu kimyasal tepki ile sağlanan oksijen bebekler için faydalı mı? Bebekler için ekstra bir şey olmasın?
Solunum sistemi olarak fazla farkımız olduğunu düşünmüyorum. Bebeğe zararlı olsa yetişkinlere de olurdu.

Aynen öyle. Arkadakiler mefta olur ama milyon dolarlık uçak güvenli bir şekilde inebilir pilotlara sağlanan neredeyse sınırsız oksijen sayesinde. Bak sen şu mühendislerin işine. :D
Yani tamam başınız sağolsun ama bu da milyon dolarlık cihaz. Ben de kendimi düşünmek zorundayım demiş adamlar resmen🤣

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı