Sosyal hakkında yapıcı eleştiriler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eskiden moderatörlük yapmış ve uzun süredir bu forumda bulunan biri olarak cevap yazmak istiyorum. Technopat Sosyal eskisine göre şu an mükemmel bir halde. Eskiden ufak hatalar için günlük cezalar alıyorduk, hiçbir yazım hatası göz ardı edilmiyordu vesaire vesaire. Saatlik uyarı sistemine geçildi ve emin olun ki hiç kimse "dur ben şuna uyuz oldum bi' 2 saat uyarı çakayım" demiyor. Zaten düzgün kullanılması gereken dili düzgün kullanmanız isteniyor bu kadar. 2013'ten beri mesaj yazmasam da her gün Sosyal'i turluyorum. Ciddi anlamda yazım konusunda gelişip düzgün cümle kurmama katkı sağladı. Her yazım hatası uyarısından şikayet etmeyip bence bunu deneyebilirsiniz. Konuda ciddi suçlamalar var, bunları okurken biraz üzüldüm.

Şu anki moderatör ekibini tanımıyorum sayılır. Ama emin olun moderatör alımlarında sıkı bir elekten geçiriliyor ve Sosyal'de bunu yapan kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda bir kanıtınız var mı bilmiyorum.

Kaos çıkması muhtemel konular kapanıyor. Zaten kapanması da gerekir çünkü sürekli aynı çember etrafında dönülüp duruluyor. Her yazım hatası yapan kişinin konusu elbet kapatılmazsa büyük problem çıkar.

Bu da kurallarla ilgili. Onlar işlerini yapıyor, konu ayırt edeceklerini sanmıyorum. Yine üstteki mesajla ilgili. O denetime gelen mesajlar ne kadar okurken rahatsızlık veren mesajlar bunu denetim görevi yapmadan bilemezsiniz. Emekleri gerçekten çok büyük, ayıracak zamanları var.

Hocam siz ne zaman görev yaptınız bilmiyorum ama çoğu şey değişti.

Madem konu yapıcı eleştiriler, ben hala cevap gelmeyen eleştiri mesajımı atıp, çıkıyorum.

1) Artan tatsızlıklardan dolayı bilgili üyelerin forumu bırakması. Çölleştiriyor.

Zamanla bazı üyeler bırakır ve bazı yeni üyeler gelir. Bugün varım, yarın olmayacağım. Ama belki başkaları gelecek. Tatsızlıklardan dolayı forumu bırakanlar olabilir, buna saygı duyuyoruz. Sorunları da elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. Ama bir noktadan sonra bizim de yapabileceğimiz bir şey yok.

2) Yeni üyelerin, eski üyelerin önerilerine saygı duymaması. Adama Casper alınmaz, Monster'ın kasası pek kaliteli değil diyorum, bizi fanboy ilan ediyor.

Bu tiplerle çok karşılaşmadım, bu yönde rapor da çok görmedim. Belki benim gözümden kaçtı. Herhangi bir saygısızlıkta rapor edebilirsiniz. Zaten bir kişi bilgili ise saygılı bir üyeyse, yeni gelenler de içten içe saygı gösterip benimseyecektir. Benim de dünya görüşlerimiz birbirine zıt olmasına rağmen sayıp sevdiğim bir sürü üye var. Çünkü ben nasıl ona saygılıysam o da bana saygılı. Karşılıklı saygı faktörü önemli, özellikle yeni arkadaşlarımız için biraz daha alttan almalıyız. :)

3) Moderatörler son zamanlarda canımı sıkıyor. Lafım sana değil, belli moderatörlere. Cidden gereksiz konu kitlemeleri mesela. Geçen korsana destek ile alakası olmayan bir konu korsana destek adı altında kitlendi. Sonra farkına varıldı ama neyse. İfade yasağı konusuna hiç bile girmiyorum, artık kaç tane bilgili üyeye ifade yasağı atıldı sayamadım.

En basit "Sosyal Önerisi", "Sosyal Tartışması", "Sosyal Sorunu" gibi konular açık oturum gibi 10+ sayfa sürüyor. "Neden ceza aldım" konuları ise, ortada kesin bir durum varsa gerekli cevap verilip kitleniyor. Ben kilitlemeyi pek sevmiyorum, ama bazısı kitler, bazısı kilitlemez. Belki kurallarla netleştirmek lazım bu gri alanı.

4) Önerilerin dikkate alınmaması. Öneri konularında, ''Yönetime iletildi'' denmekte, ancak ben pek icraat göremedim. Şu forumda 4 senede tek adam akıllı gördüğüm büyük değişikliklik, XenForo oldu.

Diyecek bir şey bulamıyorum. :) Cezalıyken rapor yazabilme özelliği geldi mesela. 4 sene içinde değişiklik olmadı demek biraz fazla iddialı.

5) Üyelerin alt sınıf görülmesi. Yönetici arkadaşlar üyelere hep aşağılayıcı hava veriyor.

6) Eleştiri yaptığımızda susturulmaya çalışılması. Eleştirilerimi sunduğumda hep beni susturmaya çalışıyor mod arkadaşlar, yapmayın lütfen.

Her konuda aynı argümanı sunuyorsun. Hayır, eleştirenleri ve özellikle seni susturmaya çalışmıyoruz.

7) Belli modların, belli üyelere gönderme yapması. Gönderme yapınca değişen bir şey olmuyor. Ben ve kişiler mesajları görüyorlar ve anlıyorlar, gönderme yapmanıza gerek yok.

Bazısı gönderme yapar, bazısı direkt söyler. Aynı şey kullanıcılardan yönetime de oluyor. Forumun içinde var bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı