Sosyal medya hayatımı mahvediyor

Musashi M

Picopat
Hayatım çok sıkıcı olmaya başladı. Okul ev spor okul ev spor bu rutini sevmesem bile en çok nefret ettiğim şey sosyal medya bir türlü bırakamıyorum. Günümün 2-3 saati sosyal medyada geçiyor o da bu sene sınav senem olmasından dolayı geceleri bakıyorum. Sınav senem olmadan önce 6-7 saate hatta 11-12 saate çıkıyordum çok sıkıldım nefret ediyorum sosyal medyadan. Hiç eğlenceli gelmiyor ama bırakamıyorum 13 yaşında olmama rağmen eskiyi özledim resmen şu yaşta eskileri özlüyorum. 7-8 yaşındaki halimi o zamanlar ailem dikkat ederdi telefona falan çok baktırtmazdı. Onu da geçtim bakmak istemezdim çünkü sitemizin bahçesinde arkadaşlarımla oyunlar oynar eğlenir kendimi bir şeyler katar yeni şeyler ögrenirdim eve geldiğim zaman çok huzurlu olurdum ilkokulda daha çok şey katıyordum. Kendime resmen haftalık kitap okurdum şu sudoku falan gibi 50-60 sayfalık kitaplardan ama şimdi bunların hiçbiri yok. Çok vasıfsız bir insanım nasıl yapacağim nasıl düzeleceğim bilmiyorum.

Vasıfsız olduğunuzu düşünmeyin. Böyle düşüncelere kapılırsan zaten pek bir şey olmaz senden. Sosyal medya içini atıyorum 1 saate kısıtlayabilirsin bazı uygulamaları. Yada telefonunu tümden kapatabilirsin.

Kardeşim ben de çok çok kullanıyordum sonra dedim ki azaltarak bu iş çözülmez. Kapattım hesapları 6 ay önce. İlk 1 ay sürekli elin uygulamanın olduğu yere gidiyor boşluk hissediyorsun. 2. aydan sonra hayatından tümüyle çıkmış olacak. Geçen hafta açmam gerekti işimi gördüm çıktım. Hesabı tekrar kapatmak için 7 gün istedi bu 7 güne girmek aklıma bile gelmedi. Saçma sapan bir reels izliyorsun 1 saat 2 saat boşa gidiyor değer mi?

2-3 saat yine iyi. Ben 5-6 saat geçiriyorum. Bence sosyal medyayı gece saatlerde kullanmayı bırakmalı ve her telefonu elimize aldığımızda bak ben 1 saat telefonda vakit geçireceğim diye 1 saatlik alarm kurmalıyız. En azından farkındalık olur. Yoksa her sosyal medya kullandığımızda 1 saat diye 5-6 saat vakit geçiriyoruz.

Hesaplarımız kapatıp, sileli 2 sene oldu. Bırakmanın bir zararını görmedim, ama faydasını çök gördüm. Kendini kanıtlama, beğendirme, eğlenceli ve havalı gibi göstermeye çalışmıyorsun. Sahteliğe gerek yok.

Benim sosyal medya diye adlandırdığım yer burası ve Youtube. Youtube sadece YKS için kullanılıyor. Burası ise takılmalık. Kendine bir reset at.
moyai-moyai-emoji.gif

Hayatım çok sıkıcı olmaya başladı. Okul ev spor okul ev spor bu rutini sevmesem bile en çok nefret ettiğim şey sosyal medya bir türlü bırakamıyorum. Günümün 2-3 saati sosyal medyada geçiyor o da bu sene sınav senem olmasından dolayı geceleri bakıyorum. Sınav senem olmadan önce 6-7 saate hatta 11-12 saate çıkıyordum çok sıkıldım nefret ediyorum sosyal medyadan. Hiç eğlenceli gelmiyor ama bırakamıyorum 13 yaşında olmama rağmen eskiyi özledim resmen şu yaşta eskileri özlüyorum. 7-8 yaşındaki halimi o zamanlar ailem dikkat ederdi telefona falan çok baktırtmazdı. Onu da geçtim bakmak istemezdim çünkü sitemizin bahçesinde arkadaşlarımla oyunlar oynar eğlenir kendimi bir şeyler katar yeni şeyler ögrenirdim eve geldiğim zaman çok huzurlu olurdum ilkokulda daha çok şey katıyordum. Kendime resmen haftalık kitap okurdum şu sudoku falan gibi 50-60 sayfalık kitaplardan ama şimdi bunların hiçbiri yok. Çok vasıfsız bir insanım nasıl yapacağim nasıl düzeleceğim bilmiyorum.

Size bir şey anlatayım belki güzel bir yöntem değil ama çok işe yarıyor aynı senin durumundaydım derslerim düştü babam telefonuma el koydu şimdi kullanıyorum ama o kadar uzak kaldımki (4ay) artık telefonumun cebimde olduğunu untuyorum ayrıca uzun süre kullanamdığım için insan kullanmak istemiyor ama bir şeye dikkat et herhangi bir şeyler seni yöneltirse sosyal medyaya tekrar uzaklaşki tekrar bağımlı olma.

Yeni konular

Geri
Yukarı