Sosyal medyada küfür edildiği zaman sansür uygulanırsa yine de hakaret sayılır mı?

İnşallah korkutmaya çalışmıştır. Ama söylediklerinin de yanına kalmasını da istemiyorum. Bu işin hukuki kısmını kendim yapabilir miyim yaşım 18'den büyük ama ne tecrübem ne de param var. Babama yansıtmaktan korkuyorum bana kızar diye niye küfür ettin falan diye. Sizce ne yapmalıyım?

EGM'nin sitesinden şikayet oluşturabilirsin ama kendini de yakma ihtimalin olabilir uğraşma yani.

Benim kullanıcı adım olduğundan beni bağlar bu sebeple de ceza alırsınız. Beni bağladığı için de tck 125'ten işlem görürsünüz. Yok öyle kaytarma. :)

Haklısınız hocam zaten alenen tehdit ile sizi tahrik ediyor işte.

Bir şey gelmez hocam korkma. Seni korkutmak için onları söylemiştir. Endişelenme. Havlayan köpek ısırmaz.

İyi de sen kimsin, adın sanın belli değil.

Dava açacağım lakin ben ona küfür ettiğim için (yani sansürlü) acaba haksız mı çıkarım diye korkuyorum. Akıl verin Allah aşkına.
Avukat değilim, fakat aşağı yukarı muhtemelen şöyle:

Sansürlü olsa bile eşitlenmiş olursunuz, anca kelimeyi öyle bir dolandıracaksınız ki davada "ben farklı birşey kastetmiştim" diyebilesiniz. Harf sansürü kelimeyi değiştirmez.

Dava düşer ya da ikiniz de ceza alırsınız.

Anlatmaya çalıştığım bir toplumda belli bir kişi veya sembolün kutsal sayılması, o kişiye veya sembole yönelik hakaretlerin toplumsal barışı bozabileceği ve bu nedenle sınırlamalar getirilebileceği anlamına gelir. O zaman sizin ifade özgürlüğünüz başkasının fikri özgürlüğünü engellemeye başlar.
Ben bir şeye hakaret ettiğimde bu nasıl başkasının fikir özgürlüğünü engelleyebiliyor?

İyi de sen kimsin, adın sanın belli değil.

Ne istiyorsun dostum sen? İlla mahkemede mi kimin haklı olduğunu gösterelim. 🤣

İnşallah korkutmaya çalışmıştır. Ama söylediklerinin de yanına kalmasını da istemiyorum. Bu işin hukuki kısmını kendim yapabilir miyim yaşım 18'den büyük ama ne tecrübem ne de param var. Babama yansıtmaktan korkuyorum bana kızar diye niye küfür ettin falan diye. Sizce ne yapmalıyım?

Paran yoksa girme derim o işlere. Adamın yaşı da büyükmüş zaten. Olurda iyi bir avukat tutarsa pahalıya patlar sana.

Sansürlü olsa bile eşitlenmiş olursunuz
Nasıl eşitlenmiş olalım ? Hadi diyelim ben ceza aldım o da aldı, onun cezasıyla benim cezamın bir olma şansı var mı ? Ölümle tehdit etmenin suçu ne, küfrün suçu ne karşılaştırın siz.
anca kelimeyi öyle bir dolandıracaksınız ki davada "ben farklı birşey kastetmiştim" diyebilesiniz. Harf sansürü kelimeyi değiştirmez.
Bunu nasıl yapacağım ki :D ?

Ben bir şeye hakaret ettiğimde bu nasıl başkasının fikir özgürlüğünü engelleyebiliyor?

Fikir özgürlüğü, çeşitliliği teşvik eder ve demokratik bir toplumun temel taşlarından biridir. Ancak, bu özgürlük, diğer insanların haklarına zarar verme veya zarar verme niyetiyle kullanıldığında sınırlanabilir. Yani, bir kişinin fikir özgürlüğü, başkalarına zarar verme veya aşağılama amacıyla kullanıldığında, toplum genellikle buna karşı çıkar.

Toplumlar, genellikle yasalar ve normlar aracılığıyla bireylerin davranışlarını düzenler. Hakaret içeren ifadeler, çoğu zaman yasal düzenlemelere tabi tutulabilir. Ancak, bu tür yasal sınırlamaların yanı sıra, kişisel sorumluluk, empati ve saygı da önemlidir.

Geri
Yukarı