Sosyal'de korsan savunucularının çok olması

Birkaç hafta önce korsana karşı en sert insanlardan biriyken şimdi tam tersi oldu. Cadılar Bayramı vesilesiyle fiyatlara baktım, bakmaz olaydım. 200-300TL oyun mu olur? Ben neredeyse hiç online oyun oynamam genelde single takılırım. Artık parasını kuruşu kuruşuna hak eden (Cyberpunk gibi) oyunlara para var.

Ya bize ne kime ne arkadaş isteyen istediğini yapar. İsteyen parasını verir oynar isteyen korsan indirir oynar bize ne. Ben hiç korsan oynamam crack falan uğraşmak zor geliyor istediğim bir oyunu indirime girdiğinde satın alırım ama korsan oynayan da oynasın ya banane abi.

Hocam FIFA neden Türkçe yapıyor da Battlefield yapmıyor. Bildiğim kadarıyla sadece BF1 Türkçe oldu. Almayla ilgili oluyor bu durumda.

Teknoloji daha hızlı yayılıyor, ülkelerden oyuncu sayıları artıyor, talep yoğunlaşıyor firmalar da buna göre hareket ediyor. Ama GTA V deli gibi satılmasına rağmen herhangi bir Türkçe desteği göremedik. Battlefield 1'de Türkçe desteği bir zahmet olsun oyundaki taraflardan birisi Türkler. BF5'de ise yok yine. Witcher 3'e CDPR Türkçe ekledi bu oyun diğerlerinden daha mı fazla satıldı Türkiye'de? Sanmıyorum. Şimdi de Cyberpunk 2077 Türkçe gelecek. Ön satış rakamları yüzünden mi? Yine hayır.

Korsanın anavatanı Rusya bile her oyunda dil desteği alıyor. Brezilya'nın alım gücü ise 10 sene önce Türkiye ile kıyaslanmazdı bile. Bu ülkeler geçmişten beri her zaman dil desteği aldılar. Oyun firmaları ülke seçiyorlar, isteseler çoktan yaparlardı.

Bu şey gibi, zengin birinin fakir birini görüp "haha sen pazardan çakma tişört mü giyiyorsun, orijinal mağazasından alsana." demesi gibi. Oyun oynamak lüks olmamalı bir ülkede, sırf orijinal oynayacağım diye oyunu oynamamak nasıl bir çözüm ki? Kimseye korsan oyun alın, enayi misiniz neden orijinal alıyorsunuz dediğim yok, parası olan durumu yettiği kadar oyuna parasını versin, geri kalanı kişiyi ilgilendirir. Sanki şirket babasınınmış da kar payı azalıyormuş gibi korsan oyun oynayanları linçlemek neden?

Ben korsana karşı bir insanım eyvallah ama oyunlar da aşırı uçuk paralara satılıyor. RDR2 oynamak isteyen adama gidipte beleş oyun oyna paran yoksa demeyi saçma buluyorum. Tabii ki üst düzey bir sistemi olan kullanıcının korsan kullanması etik dışı. Bir de indirimlerde 5₺ye New Vegas 15₺ye Witcher 3 12₺ye BioShock vs almayıp korsan kullanıyorsa o adam da gitsin önce aç karnını doyursun.

Bu şey gibi, zengin birinin fakir birini görüp "haha sen pazardan çakma tişört mü giyiyorsun, orijinal mağazasından alsana." demesi gibi. Oyun oynamak lüks olmamalı bir ülkede, sırf orijinal oynayacağım diye oyunu oynamamak nasıl bir çözüm ki? Kimseye korsan oyun alın, enayi misiniz neden orijinal alıyorsunuz dediğim yok, parası olan durumu yettiği kadar oyuna parasını versin, geri kalanı kişiyi ilgilendirir. Sanki şirket babasınınmış da kar payı azalıyormuş gibi korsan oyun oynayanları linçlemek neden?
Çakma tişört örneği çok iyi oturmuş. Gördüğüm en iyi örnekti teşekkürler.

Fakirin dostu korsan maalesef 🤠

Adamın parası yoksa mecbur korsana yöneliyor. Corona döneminde bu talep daha cok arttı.

İnsanların cogu artık para kazanamıyor bu arada.

Ya da zaman geçirmek için korsan oyunlara yöneldiler paraları olmadıkları icin.

Geri
Yukarı